Jak zařídit pokoj pro školáka za 10.000 Kč

Rubrika: Domácnost a bydlení

A je to tady! Z vašeho prťavého předškoláka, který byl ztělesněním roztomilosti, z ničeho nic vyrostlo dítko školou povinné. Přebalovací pulty, dětské komody a postýlky urychleně měníte za psací stoly, poličky, přihrádky, větší postele a pohodlné židle.

Jistě nám dáte za pravdu, že taková přestavba dětského pokoje na pokoj pro školáka dokáže zruinovat nejedno bankovní konto. Aby vás a vaši peněženku bolela taková rekonstrukce pokud možno co nejméně, máme pro vás rady a tipy, jak pro školáka zařídit dětský pokoj za 10.000 Kč.

Pracovní kout je základem budoucích úspěchů

Nástup do první třídy je pro malého človíčka obestřen notnou dávkou tajemství, velkých změn a stejně velkých očekávání. Aby byl nový režim pro dítě příjemný, musíme mu k tomu vytvořit ideální podmínky. Proto je přestavba pokoje zcela zásadní a nezbytná.

Alfou a omegou pokoje pro školáka je nepochybně pracovní koutek, který by měl být tvořen správně rozměrově řešeným pracovním stolem a kvalitní židlí. Psací stůl by měl být ideálně postaven v pravém vzdáleném rohu ode dveří, nebo v levém bližším rohu ke dveřím.

Výška pracovního stolu by měla být přímo úměrná výšce školáka. Obecně je pro výšku doporučováno 70 až 75 centimetrů, pro šířku pak 70 až 80 cm. Délka psacího stolu by měla činit 135 až 160 cm. Důležité je vybírat takový stůl, který disponuje dostatečnou pracovní plochou – ideálně do tvaru písmene „L“.

2-psaci-stul-caps-ve-svetlem-dubu-belluno-s-modrou-listou-pro-divky

Psací stůl CAPS ve světlém dubu Belluno s modrou / růžovou lištou (3126 Kč)

 

Pohodlná židle s dostatečnou oporou

Co se týče židle, tu bychom měli přizpůsobit nejen výšce pracovního stolu, ale především výšce školáka. Myslete také na to, že jakmile bude dítko růst, bude potřeba variabilně měnit také výšku posedu na židli. Ta by se proto měla pohybovat okolo 30 až 46 centimetrů.

Správnou výšku sezení poznáte podle toho, že ruka školáka při práci svírá se stolem úhel 90°. Jakmile dítě na židli usedne, jeho chodidla by měla bezpečně spočívat na zemi.

Zapomenout nesmíme ani na dostatečné osvětlení, které by mělo být v první řadě zajištěno přirozeným denním světlem. Proto je ideální, pokud je pracovní stůl s židlí blízko okna. V každém případě je ovšem dobré, je-li jeho součástí stolní lampička pro práci v odpoledních či večerních hodinách. Síla její žárovky by měla být minimálně 60 W.

3-kancelarska-zidle-v-jednoduchem-modernim-provedeni-cervena-bst-2005 4-kancelarska-zidle-v-jednoduchem-modernim-provedeni-modra-bst-2005

Kancelářská židle v jednoduchém moderním provedení červená / modrá BST 2005 (990 Kč)

 

Poličky, zásuvky, praktické pořadače

Následujících devět (a pravděpodobně i více let) budou do života školáka vstupovat zástupy sešitů, učebnic, složek, záložek, pastelek a tužek i dalších pracovních a psacích pomůcek, které musí mít v pokoji své místo. Nezbytně nutné jsou tak úložné prostory v podobě poliček, šuplíků a zásuvek.

Kromě poliček, zásuvek nebo přihrádek na sešity v pracovním stole, můžete také využít kancelářských boxů, barevných šanonů či pořadačů, které mohou být na stole umístěny stabilně.

Máte-li v pokoji dostatek volných stěn, osaďte je závěsnými poličkami a regály. Vyhněte se ale dvířkám ze skla či proskleným vitrínám. Riziko úrazu je v tomto případě vysoké.

5-policka-fan-faro-typ-60-ruzova

Polička FAN-FARO Typ 60 růžová / modrá (1090 Kč)

 

Relaxační zóna jako neodmyslitelná součást pokoje

Po práci následuje zábava. Aby dítko opět načerpalo novou energii a mohlo čelit dalším výzvám, je potřeba místnost vybavit také relaxační zónou, jejíž součástí bude kvalitní postel s matrací a třeba menší pohovka nebo sedací vak.

Při výběru postele začněte především roštem a matrací. Pro děti školou povinné postačí klasický dřevěný rošt nebo rošt lamelový. Pokud nejste limitováni finančními prostředky, můžete zvolit také rošt polohovací.

7-postel-nepo-loz-90a-bila-dub-sonoma-90x200-cm

Postel bílá NEPO LOZ v dubu sonoma 90 x 200 cm (2088 Kč)

 

Při výběru matrace vybírejte zejména podle její tvrdosti, která by se měla pohybovat někde okolo středních hodnot (ani ne příliš tvrdá ani ne zbytečně měkká). Pokud se rozhodujete mezi klasickou nebo zónovou matrací, volte raději tu klasickou.

Protože děti rychle rostou, zónování by nemuselo být kompatibilní s jejich opěrným aparátem. Zásadní je správná podpěra páteře – tj. kvalitní materiál matrace. Při výběru tak volte matrace z kvalitních PUR pěn, které jsou vyhovující jednak z hlediska pružnosti matrace, jednak z hlediska hygienického.

9-matrace-detska-180x80x8-ms80-180-8

Matrace dětská 180x80x8cm MS80 (1178 Kč)

 

Místnost můžete doplnit také o sedací vak, na kterém budou dítka odpočívat, můžou na něj usadit návštěvu nebo si ho mohou přisunout k posteli či počítači. Vak lze jednoduše natvarovat pro maximální pohodlí posedu. Protože jsou vaky k dostání v nespočtu barevných kombinací, jejich výběr můžete přizpůsobit vzhledu a barevnosti zařizované místnosti.

11-sedaci-vak-v-modernim-provedeni-ekokuze-zelena-bag-vak 12-sedaci-vak-v-modernim-provedeni-ekokuze-oranzova-bag-vak-1

Sedací vak v moderním provedení ekokůže zelená / oranžová BAG-VAK (1690 Kč)

 

Čemu se v dětském pokoji vyhnout?

Zvláště u prvňáčka dbejte na to, ať je v místnosti minimum kluzných ploch a skleněných výplní. Pozor také na nezabezpečené zásuvky nebo okna. Umístění televizoru je na zvážení každého z vás. Odborníci jeho umístění do pokoje školáka však příliš nedoporučují.

Ale zpět k tomu, co vás zřejmě zajímá od začátku tohoto článku. Na kolik nás nákup ve finále vyšel? Jde o částku 10.162 Kč!

Autorem článku je specialista na nábytek – Nakup-nabytek.cz. Na jejich webu najdete až 20.000 produktů.

Napsal/a: Nakup-nabytek.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Zdravím, u nás bylo jedno z hlavních kritérií perfektní osvětlení. Znáte to, jak děti rády dělají všechno po tmě 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist