Dítě v kuchyni

Rubrika: Domácnost a bydlení

Kuchyně je místo, kde se jako maminka určitě pohybujete nejčastěji, a tak je nasnadě, že vaše batole se tam bude batolit s vámi. V kuchyni na něj ovšem čeká mnoho nástrah. Pokud patříte mezi útlocitné povahy, kuchyně je pro vaše dítě pravděpodobně nejnebezpečnější místností v domě.
Kde všude toto nebezpečí číhá?

Kuchyňská linka a její skříňky

Začněme u samotné kuchyňské linky. Skřínky či šuplíky zajistěte bezpečnostními háčky, které zamezí dítěti otvírání. A hlavně vyndavání nádobí. Tak se vyhnete nejen tomu, ze budete mít hrnce po celé kuchyni, ale také tomu, že si je vaše dítko nehodí na hlavu. Či vám na nohu. Navíc ve spodních skříňkách máme většinou větší hrnce, které malé děti milují. Jsou to totiž takové bubínky. A pokličky činely.To co dítě bude považovat za hodnotný hudební zážitek, vy, jako rodič, budete považovat za hluk. Ono nebezpečí v různých formách totiž v kuchyni číhá na nás všechny:)

Extra tip: Dávejte pozor, ať vaše dítě nevidí, jak se bezpečnostní háčky otvírají.

S malým dítětem v kuchyni musíte přehodnotit i různé zaběhnuté zvyky. Například na úchytky dveří nic nezavěšujte. Taková zavěšená utěrka, to je pro batole čirá radost. Jen se za ni chytit a… Dvířka letí, dítě letí.

 Nástroje a přístroje

Zvykněte si vše raději hned ukládat zpět do skříněk. Zvláště nože nenechávejte povalovat u dřezu. Po použití je hned otřete a vraťte zpět do šuplíku, tam kam patří.

Stejné pravidlo si osvojte i u přístrojů typu mixer. Po použití mixeru či jiného kuchyňského přístroje, přístroj ihned vypněte a vyndejte ze zástrčky.

Sporák

U sporáku je jasným nebezpečím možnost popálení. Existují kryty na sporák, které zabrání dítěti sáhnout na horkou plotýnku. Další možností je zkrátka nepoužívat přední plotýnky. Jako extrémní může vypadat možnost úplně odendat ovládací knoflíky. V takovém případě dítě nebude schopno ani omylem, zapnout elektrickou plotýnku či si pustit plyn. V naší domácnosti by toto opatření ovšem způsobilo, že bychom ty knoflíky již nikdy nenašli a tak bychom byli sice v bezpečí, ale definitivně bez vaření.

Horké nápoje

S popálením a opařením souvisí i to, kam v kuchyni pokládáte horké nápoje. Zapomeňte na nápoje na okraji kuchyňské linky či na kraji stolu. Velmi hrozivě může skončit kombinace ubrus, kraj stolu a horká káva. A velké NE, je pro nošení dítěte v jedné ruce a horkého nápoje v ruce druhé. To si vysloveně říkáte o malér.

Myčka

Pokud to tak, již neděláte zvykněte si ukládat nože a jiné ostré předměty do myčky ostřím dolů. Tak se nestane, že by dítě v zápalu pomáhání, chňaplo po špičce nožeb nebo se napíchlo na vidličku. Mycí tablety dávejte do myčky až těsně před puštěním mycího programu. Děti jsou zvídavé a navíc mají tendence nalezené objekty hned ochutnávat, tak jim k tomu nedávejme moc příležitostí. A ano, asi nejjistější je zkrátka i myčku zajistit speciálním bezpečnostním háčkem.

Odpadkový koš

Tolik barev a různých vůní na jednom místě. To je pro vaše dítě skoro jako poklad. Nejjednodušším a nejbezpečnějším řešením je, mít odpadkový koš ve skříňce, která je zajištěná bezpečnostním háčkem (ano, je to pořád dokola). Pokud z jakéhokoli důvodu nechcete mít odpadkový koš ve skříňce, mějte alespoň typ koše se zámkem. A tak zamezte dítěti vytvořit si z koše nebezpečnou hračku.

 Plastové tašky a pytlíky

V kuchyni se vyskytuje velké množství plastových tašek a sáčků. A děti je milují. Sáčky krásně šustí a je s nimi legrace. Ovšem jen do chvíle než se vaše dítě pokusí takovým sáčkem zadusit. Takže hned jak dorazíte z obchodu a vybalíte svůj nákup, sáčky hned ukliďte na místo, které je jen těžko dosažitelné vaším dítětem.

Vaření aneb Co bude dnes dobrého?

I když se o vaše dítě bojíte, není nejlepším řešením, nevystavovat ho reálnému kuchyňskému prostředí. Takže pokud vaše dítě projeví zájem v kuchyni pomáhat, určitě mu vyhovte. Děti rády míchají, krájí (může krájet například zeleninu svým plastovým nožem) či chystají na stůl. Aby vám bylo vaše dítě plnohodnotným pomocníkem, pořiďte mu bezpečné schůdky, ze kterých snadno dosáhne všude, kde bude potřeba.

V kuchyni na dítě skutečně číhá mnoho nástrah. Věnujete-li mu však svou stoprocentní pozornost, pobyt v kuchyni krásně zvládnete.

A ještě možná vychováte další Magdalenu Rettigovou či Jamieho Olivera. Přeji mnoho radosti při společném vaření.

 

Jaké jsou vaše tipy na bezpečný pobyt dítěte v kuchyni?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Petrklíč

    K tomu odpadkovému koši, je to bohužel pravda, děti to láká, to samé dřez a podobné věci které jsou špinavé a nebo nebezpečné, my jsme nedávno pořídili koš do skříňky, je to bomba a nemusíme se bát že to dítě převrátí apod. Doporučuju

  • gabulka73
    gabulka73

    dítě v kuchyni super, dítě holčička v kuchyni super, dítě kluk v kuchyni super, děti v kuchyni holčičky dá se to, děti kluci v kuchyni pohroma…

  • Dcera odmalinka ráda v kuchyni pomáhá,naštěstí nikdy neměla ani sebemenší úraz. Je na to dost šikovná, aspoň ve srovnání s jejím starším bratrem určitě. A jmenuje se Magdaléna a chce být cukrářkou, takže kdo ví? Možná toto křestní jméno ponese další slavná kulinářka 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist