Co takhle jedlý balkon?

Rubrika: Domácnost a bydlení, Maminkovská dílna

Minulý rok jsme získali díky renovaci bytovek větší balkon a širší parapety.  Jediné, co mě mrzí je, že jak okna, tak balkon zely téměř prázdnotou. Ovšem právě mi přistál v rukou rádce přímo pro mě. Náš balkon se zelenat bude!!!

Toužím po tom, že v létě vyjdu na balkon a místo železa a kovu mě bude obklopovat zeleň – a to převážně jedlá :-D. Miluji bylinkové čaje, koření a tulipány. Láká mě toto vše mít právě u sebe a jako na zavolanou jsem obdržela knihu Balkon k nakousnutí od nakladatelství Metafora.

Musím se přiznat, že již při samotném listování jsem měla nutkání popadnout lepicí lístky a zakládat si pro mě důležité kapitolky.

S čím mi kniha poradila?

Hned v úvodu se dovídám, jaké výhody má ono pěstování ovoce a zeleniny na balkonech, terasách a střechách. Ať už jde o zkrácení cesty plodin na stůl a lepší chuť, tak jsem se dozvěděla i ekologické důvody (ochlazování vzduchu,…). Autorka, zdá se, myslela na vše, a tak v samotném rozplánování „jedlého“ balkonu nezapomíná radit se zátěží, kterou balkon unese a tím rozmístění květináčů. Stejně tak s polohou balkonu a zamyšlením, jak bude balkon vypadat jako celek. Tj. třeba i podlaha a pohled z venku. Jako absolutního začátečníka mě udivilo, v čem všem můžu pěstovat rostlinky. Pytle, kbelíky, staré nádobí jako cedníky, také šuplíky… no stále přemýšlím, co sama použiji. Úvod uzavírají jak jinak, než informace o substrátu a hnojivu.
V další kapitole s názvem „Jde to snadno“ se dozvídám, jak snadné to opravdu je a jaké rostliny pěstovat, aby to snadné bylo :-D. Tak jsem zvědavá.
Ani ostatní kapitolky mě nenechaly chladnou. Vytvoření osobitého balkonu mě zaujalo stejně tak, jako „Balkon městského farmáře“, což už je spíš ale pro mě jen četba, protože takovou zátěž by náš balkon nezvládnul ;-). Ty z vás, kteří mají možnost pěstovat rostliny na střeše, zaujme jistě sadba ovocný stromků vhodných pro toto místo.

Informací je v knize skutečně mnoho. O škůdcích, které rostliny na jaký balkon (stín, slunce, vítr…) vysázet, exotický balkon, osvědčení dodavatelé, … nejen tato témata našli v knize místo.

Budu sázet?

Pro mě je kniha více než motivační. Měla jsem obavy, že se mého tématu bude týkat tak jedna kapitola, ale byla jsem příjemně překvapena. Informace o tom, jak co pěstovat jsou skutečně detailní. Uvítala bych i info o účincích té které plodiny na lidský organizmus, ale toto je kniha o tom, jak těchto rostlin dosáhnout v domácím prostředí, encyklopedii si mohu pořídit také ;-).

Na to, že jsem absolutní laik, tak mně přijde kniha krásně srozumitelná. Rozvržení kapitol má hlavu a patu. Pohodlně se v knize hledají jednotlivá témata. Samozřejmě nechybí lákavé fotky a rejstřík.
Pokud máte podobné záměry jako já, určitě do knihy nahlédněte. Už nyní mám představu, teď ji jen zrealizovat ;-)!

No a na podzim se bude VD galerie zelenat fotkami našich jedlých balkonů a střech ;-). Platí?


Balkon k nakousnutí
Vydalo nakladatelství Metafora

Autorka: Alex Mitchellová
Formát 205 x 255 mm
Vazba: vázaná
Počet stran: 160 stran
ISBN 978-80-7359-333-9

Knihu Balkon k nakousnutí si můžete objednat se slevou třeba zde.


Nakladatelství Metafora vzniklo v roce 2001. Orientuje se spíše na překladovou literaturu. Vydává knížky z různých oblastí, především beletrii, detektivky, knížky pro radost a pohlazení na duši, esoteriku, knížky o koních, nápady a rady na ruční práce,…
Občas ale sáhne i po českém autorovi.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • MarieB

    No to na tom budeme podobně…jeden rok jsem bylinky vysázela pečlivě nejprve pod fólii, pak odkrýt a pak ven a nepodařilo se. Loni jsem našla zbytečky v sáčcích, tak jsem to až v červnu jen tak šupla do hlíny a měla jsem naprosto perfektní úrodu :-D. A saláty koupím v sazenicích ;-).MarieB

  • Virenka

    Jsem příjemně naladěná, děkuji 🙂

    I když zrovna u těch salátů mi není jasné, jak bych je vysadila, ty snad potřebují předpěstovat? Asi si budu muset fakt něco přečíst, já vždycky narazila na to, že když ostatní sklízeli, tak mně to vlastně klíčilo…

  • MarieB

    Virenko, pro foukavý balkon doporučují v knize mj. rozmazýn, bobk.list, ředkvičky, česnek…no je toho daleko víc 😉 a pro stinný např. listové saláty, hrášek, maliny, a další. Myslím, že by i tobě mohla kniha poradit, je tam toho opravdu hodně a třeba si vybereš co ti bude šmakovat a neuletí ani nezmrzne ;-).MarieB

  • Virenka

    Prosím pěkně, poraď, je v té knize něco jiného než pažitka a petržel, co by šlo pěstovat na balkoně otočeném pouze na sever a větrném? Mám pocit, že mi můj balkon v tomhle dost pěstitelské touhy limituje, větry do asi konce června nedovolují zavěsit truhlíky (jinak lítají ohrožujícím způsobem prostorem), potom je zase na výsadbu pozdě, navíc třeba pro mě lákavá minirajčata potřebují slunce, což u nás nikdy…

    Jestli kniha obsahuje rady i pro takové „severské“ podmínky, snad si ji i někde seženu, já bych tak pěstovala, zahrádky nemajíc 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist