Srdečný pozdrav z rodičovské dovolené!

Rubrika: PR článek

Fiktivní pohlednice s pozdravem z rodičovské dovolené v těchto dnech po Středočeském kraji rozesílá Občanské sdružení pro aktivní rodinu. Cílem této netradiční akce je motivovat ženy k udržování profesní kondice v průběhu rodičovské dovolené. Pohlednicová kampaň završuje dvouletý projekt Aktivní máma financovaný z Evropského sociálního fondu.

Simona Kalašová, odpovědná za osvětovou kampaň a informačně-poradenský portál www.AktivniMama.cz k tomu uvádí:

„Závěr osvětové kampaně jsme chtěli trochu odlehčit. Pohráváme si s poněkud úsměvným souslovím „rodičovská dovolená“. Zároveň však poukazujeme na skutečnost, že základní podmínkou úspěšného návratu do práce po rodičovské, je především aktivní postoj žen samotných: Jakou zvolí strategii k udržení své kvalifikace během let strávených doma s dětmi a zda se jim pro jejich snahu podaří získat podporu rodiny. Názor, že žena se má na rodičovské věnovat výhradně dětem je stále velmi rozšířený. Z dlouhodobého hlediska však může ohrozit finanční stabilitu rodin. Věříme, že Srdečný pozdrav z rodičovské dovolené přispěje k zamyšlení nad tímto závažným tématem.“

V rámci projektu Aktivní máma bylo realizováno 8 cyklů bezplatných motivačně-vzdělávacích kurzů pro ženy ze Středočeského kraje. Úspěšně je absolvovalo 151 účastnic. Na kurzech získaly mix znalostí a dovedností, který jim usnadní najít svou vlastní cestu, jak se udržet profesně fit i v době, kdy pečují o malé děti. Znalosti mohou uplatnit také při návratu do práce, hledání nového zaměstnání nebo vlastní podnikatelské činnosti.

Informačně-vzdělávací portál www.AktivniMama.cz využilo za dobu jeho existence celkem 98 tisíc návštěvníků. V internetových poradnách bylo zodpovězeno na pět stovek dotazů z oblasti pracovního práva a slaďování rodiny a práce.

Dotace projektu z Evropského sociálního fondu končí. Další osud Aktivní mámy přibližuje Jitka Hrabánková, manažerka projektu:

„Projekt vzbudil mezi ženami velmi pozitivní ohlasy. Proto chceme dál provozovat portál AktivniMama.cz a připravujeme také pokračování kurzů. Otázkou je, jak tyto aktivity do budoucna finančně zajistit. Věřím, že Aktivní máma má i nadále co říct a bude moci ženám pomáhat i v budoucnu.“

Kontakty:
Občanské sdružení pro aktivní rodinu, Odolena Voda
e-mail: info@aktivnimama.cz
http://www.AktivniMama.cz

Napsal/a: Komerční sdělení

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (19 vyjádření)

  • Virenka

    Souhlasím s tím, že je třeba dál upravovat podmínky pro lepší skloubení práce a malých dětí, tam je hodně co vylepšovat. Snížené pracovní úvazky spolu s dostupnou péčí o děti pracujících maminek, to mi smysl dává. Vzdělávání doma souvisí s původní profesí maminky, prodavačka to asi moc řešit nemusí, účetní už víc, ale budu se logicky udržovat v tom, s čím pracuju. Pokud jsem o práci přišla, neumím si představit, jaké seskupení obecných vědomostí by mi opravdu mohlo pomoci zlepšit svou situaci na trhu práce. To může vylepšit hlídající babička, bohužel.

  • Lussy

    Máme příbuznou v Holandsku. Před mateřskou dělala v dopravní firmě logistiku. Mateřská je tam jen 3 měsíce. Pak jí zaměstnavatel musel vzít zpět, ale nemá povinnost dát jí na to samé místo. Takže dělá v recepci za několikanásobně nižší plat 2,5 dne v týdnu. Střídá se s holkou, která má taky malé dítě.
    Jelikož ale jesle jsou narvané a na chůvu nemají, vzali jí dceru do jeslí jen na 1,5 dne v týdnu.
    Takže 1,5 dne je v jeslích, 1 den hlídá babička a půl dne hlídá tatínek, který to má zase domluvené v práci a bere si tu práci domů.
    Takže to funguje, ale skloubit to dohromady dá fušku.
    A mimochodem – ona vydělá měsíčně 700 euro a 400 stojí jesle (za ten 1,5 den týdně).
    Je to dost náročný, ale u nás si to nedovedu představit, že to tak někdy bude fungovat, možná za 30 let.

  • Zdravím! Zkrácené úvazky nebo jakákoliv jiná flexibilní forma organizace práce je záležitost u našich zaměstnavatelů opravdu podceňovaná. Pozitivní je, že i na tomto se politicky pracuje. Je to oblast, které se nyní věnuje naše Ministerstvo práce a sociálních věcí, jako řídící orgán projektů financovaných z Evropského sociálního fondu. Snad vás potěší, že právě na toto téma se právě chystají další nové projekty. Situace je nazrálá, poptávka po flexibilních formách práce veliká. Teď jde o to, ukázat zaměstnavatelům, že tyto formy práce není zas tak složité využívat a že se jim i vyplatí.

  • Anonymní

    Ahoj, nedá mi to. Problém zaměstnanosti žen je podle mého názoru politický. Můžete mít jakýkoliv zájem a kurz, ale málokdy seženete pracovní dobu, jakou potřebujete. Proto u nás přes padesát procent žen s dětmi pracuje na plný úvazek a kolem čtyřiceti procent žen je nezaměstnaných. Na zkrácený úvazek pracuje pouze sedm procent žen s dětmi. Což je ve srovnání s ostatní Evropou velká bída.
    Což takhle podpořit zaměstnavatele k vytváření zkrácených úvazků pro matky s dětmi? Dát jim daňové úlevy, příspěvky, cokoliv.
    Stále platí, že žena s dětmi je pro zaměstnavatele totéž jakoby měla lepru.

  • Konečně se mi povedlo se zaregistrovat… Kurzu jsem se účastnila také, v jeho pilotní verzi 🙂 Jako spoluautorka projektu jsem měla potřebu parafrázovat příspěvek paní Magdy…ale zpět k tématu…

    to Jarmuschka: s tím Středočeským krajem, to je pravda. Dotace ale byla určená pouze pro tento kraj. Proto jsme se alespoň snažili na webu zveřejňovat články, které jsou jakýmsi zrcadlem kurzů. Snad budou inspirací i pro ženy odjinud.

    Ať se daří!
    Simona Kalašová

  • Lien

    no hlavně když se jmenuje pokaždé jinak

    také mám takový pocit

  • Jarmuschka

    Mně se tyto kurzy netýkají – už jen proto, že jsou pouze pro středočeský kraj.
    Jen si nemohu „odpustit“ dojem, že oba poslední anonymní komentáře píše jeden člověk – jednou jakoby za absolventku, jednou jako organizátora.
    A to na mě působí přinejmenším divně.
    😯

  • Anonymní

    Projekt Aktivní máma je spíše pomocnou rukou ženám na rodičovské dovolené. Vznikl jako reakce na to, že ženy po RD tvořily v posledních letech velké procento ze všech nezaměstnaných žen. Cílem bylo tedy ženy inspirovat k zamyšlení nad vlastní strategií, jak se k problému postavit. Enormní zájem o kurzy Aktivní máma potvrzuje, že sladění práce a rodiny je oblast pro mnohé ženy aktuální. Nejde o to naše malé děti odstavit do jesliček, ale najít správnou míru k tomu všemu. I 90 minut týdně na jazykovém kurzu dokáže udělat divy 😉
    Simona Kalašová

  • Anonymní

    Kurz Aktivní máma jsem absolvovala a nedám dopustit ani na články, které lektorky kurzů publikovaly na webu AktivniMama.cz. Nikdo mě do ničeho netlačil, spíše projekt chápu jako podanou ruku. Na kurzu jsem získala nové sebevědomí pro návrat do práce, což při současné nezaměstnanosti žen po rodičovské, byla moje noční můra. Některé absolventky si díky znalostem z kurzů vymohly například odstupné, když už nebyly po RD pro zaměstnavatelé zajímavé. Super je, že jsem si tu doslova namalovala svou vlastní strategii, jak si nadávkovat kontakt s prací, abych z toho neměla špatný pocit vůči dětem….a vůbec celkově nám to doma pomohlo, program kurzu byl bezvadně poskládán. Užila jsem si hlavně paní psycholožku, která mě inspirovala k důslednější „vztahové údržbě“ 😉 Magda

  • Lien

    Naprosto se ztotožňuji s tím, co napsala Vírenka, a Peťka v posledních větách.
    Ale nevím, co se stalo v Londýně 😛

  • Peťka

    Hrozně mi vadí tlak státu a společnosti na rodiče. Dnes vlastně všude tlačí na rodiče, aby pracovali i 12 hodin denně. Nikoho nezajímá, že mají tyto rodiče děti. Řada rodičů musí pracovat o víkendech, tedy v době, kdy jsou děti doma, nechodí do školy, školky. Na děti nemá nikdo čas a kam to vede?
    Pokud stát bude toto tolerovat, může se pak jen divit, kam se tento model dostal. Nemusím pro příklad chodit daleko, co se stalo nedávno v Londýně snad každý viděl.
    Ano, toto mi hrozně vadí. Tady jde vysloveně o potlačování fungování rodiny. Pokud zaměstanavatel tlačí matky, aby chodily do práce o víkendech, pracovali do nočních hodin, děti jsou na ulici, nebo v lepším případě u babiček. Kam doroste tato generace dětí?
    Vážím si toho, že jsem mohla být s dětma na MD a využila ji celou. Jsem ráda za to, že moje děti nemuseli ve 2 letech do jeslí.

  • Virenka

    Lussy, naprosto s tebou cítím podobně, nemůžu si pomoct, ale tyhle aktivity mi přijdou jen jako najít možnost, jak z Unie vyčerpat nějaké ty peníze.
    Jistě, evropský tlak na snížení doby pobytu mámy doma přešel do tlaku domácího, protože se jaksi ukazuje, že matka doma s dítětem neodvádí daně, zatímco matka pracující může našim důchodcům a nezaměstnaným z daní přispívat. Teď neironizuju, toto je dokonce výstup z jednoho Kalouskova prohlášení v Otázkách V. Moravce. Prostě, výběr daní trvale klesá, důchodců přibývá, lidí na různých podporách neubývá. Narůstá státní dluh. V rámci populačního boomu tu máme skupinu předtím ekonomicky aktivních matek, nyní nevyužitých buď zcela nebo jen částečně. Proto už řadu let dochází k oklešťování té až 4-leté rodič. dovolené, k postupnému finančnímu znevýhodňování, k masáži o výhodnosti nástupu do práce nejdéle kolem 2.roku věku dítěte… Nikomu neberu, že svoji situaci ať už z nouze nebo z osobní touhy a potřeby řeší i třeba úplně bez rodičovské, to je každého právo a vůbec mi to nevadí. Ale aktivity typu – pohlednice z MD?? Jaký typ vzdělání to mají vlastně na mysli? Protože v úzce vyhraněných profesích je přece samozřejmé, že formou samostudia maminka cosi po volných chvilkách kutí, naopak, pokud nevím, do jaké práce a kdy se budu vracet, co mi pomohou všeobecné řeči kolem a dokola? Pokládám to jen a dokola za vytváření tlaku, jakoby někomu vadila klidná, nikam nespěchající a spokojená máma, která ráda s dětmi tráví svůj a jejich čas.

  • Lussy ztotožňuji se tvými názory,i když skutečnost u mě je trochu jiná.Při první mateřské jsem v podstatě musela jít brzy do práce z finančních důvodů.Tenkrát jsem tedy nepobírala rodičák jelikož si nešlo přivydělat si.ale pomohlo nám to.U druhého prcka jsem si říkala,že si ho více užiju,zůstanu doma stůj co stůj.Ale….i když miluji své děti,práce na poloviční úvazek a skloubení rodiny mě uspokojovalo daleko více,než opět z finančních důvodů být s dětmi jen doma,protože buď byl manžel v práci, aby vydělal více peněz nebo,když jsme pracovali oba a tudíž aktivity s dětmi jsme podnikali všichni jako rodina.Ano pokud by byly projekty na zaměření volného času s dětmi financovaný jako tyto navrhované,bylo by to smysluplnější.Když někdo má zájem,tak na RD nezakrní.Kdo si vybral variantu více dětí za sebou,tak nejspíš počítá s jistými omezeními delší dobu a z toho pak pozdější uplatnění.Každý to má prostě nastavené jinak a samozřejmě jiné možnosti,které ale zase vycházejí z toho,kde pracovala nebo nepracovala před dítětem.

  • Lussy

    biovirusko, dlouho jsem tě tu neviděla 🙂
    ABA, já ti rozumím, vím, že to má každý jinak, nikoho nesoudím. Ale nejde mi na rozum proč za X milionů z EU někdo pořádá kurzy, jak nezakrnět na mateřské, ukázat dětem, že maminka umí i jiné věci než vařit atd. Proč neudělají třeba kurzy tvoření maminek s dětmi, cvičení a plavání maminek s dětmi. Tohle jsou hodně drahé aktivity a ne všechny maminky si je můžou dovolit. Proč třeba nepodporují weby, které nabízejí maminkám různé tipy na aktivní mateřství (tím nemyslím, jak skoubit práci a rodinu, ale to jak období na MD opravdu s dětmi využít).

  • ABA

    Holky , já myslím , že každá z nás to má jinak a jde o to , respektovat se 🙂 Já jsem doma už 14 let (mám 4 děti , které jsem chtěla )a nepracovala jsem , ani se nevzdělávala při MD či RD (no , vlastně jsem si udělala kurz práce na počítači ) , a byla jsem vytížená dostatečně .. Stejně tak znám ale maminky , které při MD studují či pracují , ale i tak děti nešidí .. Prostě každý to má asi trošku jinak ..

  • bioviruska

    Lussy, tak nějak jsem se při tvém prvním názoru viz…Ale dnes mám pocit, že se razí – žena se postará o děti, uvaří a až manžel přijde z lovu, kde nic nechytil, vyrazí žena toho mamuta ulovit sama…. zasmála, ale pak mi došlo, že ono se není čemu smát. Opravdu to tak je.Ženská si dvakrát rozmyslí, zda dítě chce a i když ví, že by ho chtěla che za každou cenu( možná i za cenu toho, že pak už neotěhotní) zabezpečit rodinu.
    Mě tohle pracování při MD nejde na rozum. Zak buď pracuju a dostávám za to plat, nebo jsem na MD a dostávám sociálku. V současné době je to nastavenné tak, že si matka může při MD přivydělat. To jako, že pokud ona má prostředky pro hlídání dětí může mít tím pádem i více financí, a co ale ta, co si tohle dovolit nemůže?
    Já jsem byla s dětmi doma ráda. Užívala jsem si každý den, a te´d co chodím do práce zjištuji, že toho času na ty děti nemám. Chválím sama sebe, že jsem s nimi zůstala doma a že oni mají pocit bezpečí, péče a hlavně maminky. Tak to vidím já.

  • Lussy

    Jitko,
    každá z nás se nachází v jiné situaci. Já neříkám, že nikdy pracovat nebudu a nemyslím si, že jsem na MD tak zakrněla, že nebudu schopná se pak vrátit do práce.
    Mě prostě přijde zvláštní, že žena, která na MD nepracuje a nestuduju VŠ je „divná“.
    Znám totiž pár maminek, které studují VŠ, což chápu a obdivuju. Ale já za sebe – při MD bych třeba školu dostudovala. Ale když je miminku pár měsíců, neumím si představit se školou začít.
    Jiná situace je, pokud rodina opravdu peníze potřebuje, nebo žena zůstane sama, to je samozřejmě něco jiného.
    Na mě ale působí článek i odkaz tak, že když si nebudu přivydělávat nebo se učit něco nového, tak jsem out a totálně degeneruju.
    Já si prostě těch pár let doma s dětmi chci užít a pokud možno se nechci za ničím honit, vždyť ten čas tak hrozně letí a nikdo ho nevrátí.

  • Anonymní

    Milá Lussy,

    naprosto respektuji Váš postoj a gratuluji Vám k tomu, že Vás manžel po dlouhou dobu Vaší mateřské skutečně živí. Bohužel znám ve svém okolí maminky, které to viděly stejně jako Vy, až do doby, než je jejich živitel, lovec, opustil nebo přišel o práci a ony byly nucené postavit se na vlastní nohy. Uměly se skvěle starat o rodinu a děti, ale najít si po letech doma práci pro ně byl obrovský problém, spoustu věcí zapomněly, sebevědomí na nule. A nešlo o to, že by najednou chtěly dělat kariéru, práci potřebovaly prostě z finančních důvodů. Když si vezmu, že se u nás rozvádí každé druhé manželství, přijde mi užitečné myslet na zadní kolečka. Alespoň mě se to v životě vyplatilo. Myslím, že trocha zamyšlení nad tímhle tématem může jen prospět. Na druhé straně se přiznám, že Vám Váš klid skoro až závidím. 🙂 Já jsem na rodičovské tak statečná být nedokázala. Možná je to dáno i tím, že manžel má nevyléčitelnou vážnou nemoc. Zatím pracuje a živí nás, ale já vím, že kvůli celé naší rodině musím být připravená i na situaci, že tomu tak nebude.

    Jitka

  • Lussy

    Asi jsem divná, ale mě tohle přijde na hlavu. Na stránky jsem koukla už minulý týden, když tu na ně blikala reklama.
    Když už máme ten přepych, že můžeme být s dětmi až 4 roky doma (což je asi světový unikát), jsem pro využití toho času pro děti.

    Já nemám žádné výčitky, že se starám o děti a nemám pocit, že mi něco uniká.

    Pokud by tu byl nastavený systém jako ve spoustě jiných zemí, kdy je mateřská pár měsíců a pak jde žena do práce a dítě do jeslí nebo má chůvu, pak by to bylo něco jinýho.

    To by ale zase žena nemusela takto složitě za pomocí dotací z EU „omlouvat“, že se při mateřské vzdělává a přivydělává.

    Po narození dcery jsem hned po šestinedělí začla pracovat (každý den asi 3 hodiny večer) a skončila jsem v jejím roce. Tenkrát jsem byla naštvaná, že mě zaměstnavatel prakticky donutil po 10 letech rozvázat smluvní vztah. Dneska to vidím jinak a jsem ráda, že jsem s dětmi doma.

    Když jsem si spočítala, že skoro všechno co vydělám projedu, provolám, zaplatím na pojištění atd. a že se vlastně pachtím jen kvůli tomu, abych nevypadla z pracovního běhu a průběžně se učila nové věci, najednou mě to ani nemrzelo a dnes jsem vděčná, že to tak dopadlo.
    Stejně se 2 malými dětmi nemůžu tuhle práci dělat, byť jsem měla možnost naprosto volné pracovní doby. Protože ta práce se stejně udělat musí.

    A ještě jedna věc – asi jsem staromódní, ale když už jsme si tak hrozně rovnocenní, proč nenechat mužům ten jejich nejdůležitější úkol – zabezpečit rodinu? Netrvám na pravěkém soužití typu – muž loví mamuta, žena v jeskyni vaří a stará se o děti. Spíš trochu modernější pojetí, že muž loví mamuta a když je moc těžký, žena mu jde pomoc. Žena vaří a pečuje o děti, muž když přijde z lovu a odpočine si, tak zabaví zlobivé děti.
    Ale dnes mám pocit, že se razí – žena se postará o děti, uvaří a až manžel přijde z lovu, kde nic nechytil, vyrazí žena toho mamuta ulovit sama.
    Nějak mě tohle téma „dostalo“, tak snad jste pochopily co jsem chtěla říct.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist