Na zlobivé děti smlouva s rodiči

Rubrika: Základní školy

S novým školním rokem začne Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále MŠMT) testovat přibližně na dvaceti základních školách opatření na zlobivé děti – tím by měla být smlouva s rodiči, tzv. „individuální výchovný plán“. Ve smlouvě budou zakotveny povinnosti školy, žáka i rodičů.

Učitelé si dnes často stěžují, že nemají jak zakročit proti žákům s problémovým chováním.
Některé školy mají určitá opatření zakotvena ve svém školním řádu (žák zůstane „po škole“, učitel dočasně zabaví mobil atp.), často si ale školy nejsou jisté, kam až můžou zajít, kde je hranice pro použité sankce.

Smlouva bude připravena individuálně pro konkrétního žáka. Rodiče by měl tento systém přivést k aktivní spolupráci se školou a k větší zodpovědnosti za výchovu dítěte. Uzavření smlouvy by ale nemělo být povinné, bude záležet na zvážení a rozhodnutí školy.
Pokud by přes uzavřenou smlouvu rodiče se školou v dostatečné míře nespolupracovali, může škola přistoupit k dalším prostředkům – využít přestupkový či trestní zákon, ohlásit problémy na odboru sociálně-právní ochrany dětí.
Důraz je ale kladen na především na prevenci.
Odborníci připraví vzorové situace, jak by měly školy reagovat na různé žákovské prohřešky.
Systém se bude rok testovat na vybraných školách a pokud se osvědčí, mohl by být zaveden všeobecně od školního roku 2013/2014.

MŠMT se myšlenkou individuálních výchovných plánů inspirovalo v zahraničí – podobný systém funguje například ve Velké Británii.

Celý článek si můžete přečíst zde.
Více se můžete dozvědět i na stránkách MŠMT.

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Alena Formanová

    Rozhodně doporučuji nic nepodepisovat, dokud to neuvidí nějaký nezávislý odborník- ideálně právník. Chtěla bych také znát přesné znění kriteria, podle kterého je moje dítě problémové a konzultovat ho s PePsy poradnou. Může to být možná někdy oprávněné, ale také zneužitelné proti našim dětem…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist