Sněhová vločka z korálků II.

Rubrika: Volnočasové aktivity

Přeneste si ledovou krásu domů! Pojďte si vyrobit do domácnosti sněhové vločky z korálků. Není to těžké a výsledek stojí za to!

Před časem jsem vám ukázala návod na jednoduchou sněhovou vločku. Dnes vám ukážu jiný způsob výroby, který je tomu prvnímu trošku podobný. Kdo tedy zvládl vyrobit první vločku, druhá pro něj nebude problém.

Časová náročnost: 30 min

Náročnost tvoření: střední (kvůli manipulaci s malými korálky a časové náročnosti)

Cenová náročnost: střední
– drátek: dle prodejny a průměru drátku, metr vyjde na cca 0,5-3 Kč
– korálky: od 14 Kč výš za 1 sáček či jednu tubičku, opět dle prodejny (v některých prodávají 1 sáček i za 35 Kč)

(Počáteční investice je sice vyšší, ale z balíčků korálků i z celkové délky drátku využijete jen nepatrnou část, tudíž cena materiálu jedné vločky je velmi nízká, cca 3-4 Kč.)

Potřebujete:

– 1 balení bílých malých korálků (rokajlových)
– 1 balení krémových malých korálků (rokajlových)
– 24 bílostříbrných korálků tvaru olivy
– 12 větších bílých korálků
– 6 velkých bílých korálků (ideálně s perleťovým efektem)
– drátek – průměr 0,3 mm
– štípačky či kombinačky (nebo silné nůžky)
– pravítko/krejčovský metr (není nutné)

Postup

Uštípněte si drátek o délce 1 metr.
Na něj navlečte olivu a malý bílý korálek a drátek veďte zpět olivou.
Utáhněte tak, aby kratší konec drátku měl cca 10-15 cm.
Pracovat budete s delším koncem drátku.
Vypracujte špičku cípu hvězdičky.
Navlékněte další olivu a malý bílý korálek a opět veďte olivou zpět. Utahujte, aby olivy byly u sebe. Zopakuje i potřetí. Špička je hotová.
Nyní budete navlékat na oba konce drátku zároveň. Protože mají oba konce různou délku, navlékejte nejprve na delší konec a poté již navlečené korálky jen nasuňte na druhý konec drátku. Navlékejte korálky v tomto pořadí: 3 malé krémové, 2 větší bílé, 3 malé krémové a oliva. První ze šesti cípů vločky je hotový.

Kratší konec drátku dejte bokem a pokračujte v navlékání na delší konec drátku. Navlékejte drátky v tomto pořadí: 1 oliva, 3 malé krémové, 2 větší bílé, 3 malé krémové.

Poté vypracujte špičku: navlékněte olivu a malý bílý korálek a drátek veďte olivou zpět a utáhněte, aby mezi korálky nebyla mezera.
Zopakujte 2x a drátek poté veďte korálky zpět do středu.
Ideální je, když navléknete nejprve pravou a levou olivu s korálkem a jako poslední si necháte prostředek.
Snadněji se vám pak bude provlékat drátek zpět.
Stejným způsobem vypracujte i další 4 cípy vločky.
Poslední šestý cíp navlékněte na etapy.
Nejprve na oba konce drátku navlečte olivu a 3 malé krémové korálky. Nyní vypracujete ozdobné kolečko, které se vine kolem jednotlivých cípů. Na delší konec drátku navlékněte 2 malé bílé korálky, 1 velký perleťový korálek a opět 2 malé bílé korálky. Drátek obtočte kolem cípu mezi krémovým a bílým korálkem (blíže ke středu). Drátek příliš neutahujte.
Zopakujte to ještě 5x, tak, abyste se dostali zase k místu, kde jste začínali.
Na oba konce drátku navlékněte dva bílé korálky a tři krémové. Zbývá už jen špička posledního cípu. Na jeden konec drátku navlékněte olivu a malý bílý korálek a olivou opět veďte drátek zpět. To stejné udělejte i u druhého konce drátku.
Nyní na oba konce drátku navlékněte olivu.
Jako poslední přijde malý bílý korálek navlečený tak, jak se navlékají stop korálky – tedy tak, že korálek navléknete na jeden konec drátku a druhý konec v něm překřížíte, jak je vidět na fotce.
Zbývá už jen udělat očko.Stočte konce drátku (ideálně s pomocí kombinaček či kleštiček) dohromady a uštípněte je tak, aby vám zbylo cca 5 cm drátku. Konec přiložte k bílému korálku a zatočte. Pokud by kousek drátku vykukoval, odštípněte jej, aby se o něj někdo nepíchl.Vločka je hotová.

Tipy na závěr:

Doporučuji používat drátek o tloušťce právě 0,3 mm. U drátku o průměru 0,4 mm byste už mohli mít problém s provlékáním drátku malými korálky, které jste už jednou na drátek navlékli. A u drátku o průměru 0,2 mm je zase ta nevýhoda, že je až příliš měkký. Výsledná vločka tudíž nedrží tvar tak pěkně, jako je tomu u drátku o průměru 0,3 mm.

Vyrobit první vločku trvá nejdéle. Nenechte se proto odradit, další vločky vám už půjdou rychleji!

Můžete zkusit korálky obměnit a vyrobit trošku jinou vločku.

Například místo oliv použijte trubičky, místo perleťového korálku skleněný broušený, kombinujte bílou a stříbrnou, …

Když budete navlékat korálky, které se vinou mezi jednotlivými cípy, může se stát, že vám to nevyjde, že poslední nespojené cípy od sebe budou příliš daleko. Je proto lepší, když si po propojení tří cípů ověříte, že krajní cípy jsou v jedné rovině. Pokud by tomu tak nebylo (pokud by byly blíž k sobě), navlékejte místo dvou malých korálů raději tři nebo doprostřed dejte o kousek větší korálek, než který tam byl původně. Pokud korálky na délku nestačí, je to horší varianta, než když je tomu naopak – pak jen stačí povytáhnout velký korálek tak, aby udělal menší špičku.

I když to na fotografiích nevypadá, výsledné hvězdičky jsou krásně blyštivé, duhové a elegantní. Prostě ozdoby, které vám zkrášlí domov. A co víc – nemusíte je po Vánocích uklízet, vždyť zima jen tak brzy neskončí! 😉


Inspirace a postup pochází z knihy Vánoční ozdoby z korálků,
kterou v edici TOPP vydalo nakladatelství Anagram.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist