Předškolák u počítače?!

Rubrika: Volnočasové aktivity, Vývoj a výchova předškoláka

Počítač využíváme k práci i relaxaci každý nebo téměř každý den a je nemyslitelné, aby s ním dnešní generace neuměla pracovat. Existuje nějaká hranice pro první kontakt s počítačem? Je nutné se s počítačem seznamovat už v předškolním věku?

Osud tomu chtěl a já jsem se „musela“ poohlédnout po online hrách pro svoji tříletou dceru. Počítač pro ni není žádná novinka a myš nedržela poprvé. Nicméně není držení myši jako držení myši. S manželem na počítači pracujeme denně v práci i doma, hry nehraje ani on ani já a dcera (myslím si) naše sezení u počítače do onoho okamžiku vnímala jako něco nezáživného, co člověk dělá každý den a nebaví ho to. Tentokrát to ale byla legrace. Měli jste vidět tu dychtivost taky si to vyzkoušet, to všem známé „Já sama!“, to nadšení ve tváři, které střídavě pozvolna přecházelo do soustředěnosti a zase prudce do nadšení. Bohužel, plynula minuta za minutou a já zjistila, že těch minut bylo šedesát. A nebylo nejlehčí dceru přesvědčit, že už by měla končit. V tu chvíli to nesla těžce, ale několik dalších dní si na počítač ani nevzpomněla – alespoň ne nahlas.

A na světě je rázem plno otázek k zamyšlení…

Dítě u počítače už v předškolním věku? Kolik času může u počítače trávit? Jaký typ her je vhodné hrát?

Je velmi těžké najít přesnou hranici vhodného věku, ale je jisté, že bez počítačové gramotnosti se v dnešní době neobejdeme. Pro předškolní děti před nástupem do první třídy už existuje celá řada rozvojových programů nebo programů s výukou cizího jazyka.

Šestileté děti už perfektně ovládají funkce, na které jsou zvyklé, ale co mladší děti?

Do tří let by dítěti mělo stačit prohlédnut si na počítači fotky – dítěti stačí, že se poznalo. Na pohádky by se batole mělo dívat opravdu jen ojediněle – pohybující se obrázky sice upoutají pozornost, ale jde spíše o pasivní vnímání bezprostředního dění na obrazovce, než o chápání souvislostí.

Tříleté dítě už pochopí některé jednoduché souvislosti, zasměje se vtipu, dokáže vyprávět, co vidělo. Ideální jsou desetiminutové večerníčkové pohádky. Stále by však koukání na pohádky nemělo být denním rituálem.

Předškolní děti navštěvují mateřskou školu proto, aby se setkávaly se svými vrstevníky, aby se učily spolupráci v kolektivu. Hlavní činností předškoláka je tedy hra a ta může, ale také nemusí, být doplněna vhodnou činností na počítači. Dítě se zpočátku snaží pochopit vztah mezi myší, klávesnicí a obrazovkou, akci na jednom místě a odezvu na druhém. Pokud jste se rozhodli, že své dítě k počítači pustíte, je vhodné začít jednoduchou hrou, jakou je například skládání puzzle tahem myší nebo vybarvování omalovánek pomocí klikání. Doba, po kterou dítě sedí u počítače (ideálně spolu s dospělým), by se měla pohybovat maximálně kolem 15 – 20 minut, déle většinou stejně nevydrží.

Pro předškolní děti před nástupem do první třídy už existuje celá řada rozvojových programů nebo programů s výukou cizího jazyka.

Šikovnější nebo starší dítě si zvládne dokončenou hru pustit znovu samo a ne vždy potřebuje pomoc dospělého, který si pracuje na svém.

Děti nastupující do školy už mohou být u počítače asi o deset minut déle.

Rodiče, nastavte si budíka, pár minut uteče jako voda a najednou je to pár hodin! Že si dítko nebo sourozenci tak krásně hrají a nemáte to srdce je odlepovat od obrazovky? Udělejte to, vymyslete lepší program, jednou to vaše dítě ocení.

 

„Šťastní jsou rodiče dětí, které počítač příliš neláká.“

Napsal/a: Klára J.

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Mám vnučku 2 a půl roku,chtěla stále barevné balonky na počítači,až se naučila asi po týdnu všechny barvy a můžu říct,že opravdu perfektně,tak balonky už nechce a vyžaduje písmenka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist