Pět nejdůležitějších bodů otcovské výchovy

Rubrika: Volnočasové aktivity

818256_bigfriends2Toto je několik nejdůležitějších bodů správné otcovské výchovy:

Začněte brzy. Zapojte se už v době těhotenství – mluvte o svých nadějích ve vztahu k dítěti, buďte u porodu. Od samého začátku se zapojte do péče o dítě…

Je to rozhodující čas pro budování vztahu. Péče o dítě vás hormonálně „nastaví“ a změní váš žebříček životních hodnot. Takže na to myslete! Otcové, kteří se o své děti fyzicky starají, jimi jsou postupně fascinováni a naladěni na ně – říká se tomu „pohlcení“. Muž se může stát odborníkem na to, jak uprostřed noci uspat probuzené dítě – chodí s ním sem a tam, houpá ho v náručí, jemně mu zpívá, zkrátka dělá cokoli, co pomáhá! Nevzdávejte se, jste-li v péči o děti nešikovný – nesmiřte se s tím, požádejte o podporu a radu svou partnerku a další zkušené přátele. A buďte hrdí na svou zdatnost.
I v případě, že máte náročné zaměstnání, využívejte víkendy nebo svátky, abyste byli se svým dítětem. Jakmile mu jsou dva roky, vybídněte občas partnerku, aby na víkend někam odjela a nechala vás s batoletem samotné – tak si ověříte, že jste schopni se o něho postarat.

Udělejte si čas. Tento požadavek je naprosto stěžejní. Dobře si to zapamatujte – pro otce je následující věta tou nejdůležitější v celé knize: Pokud v práci běžně trávíte padesát pět nebo šedesát hodin týdně, včetně služebních cest, svou roli otce nezvládnete. Vaši synové budou mít v životě potíže a bude to kvůli vám. Otcové musejí chodit domů včas, aby si se svými dětmi mohli hrát, smát se, učit je novým věcem a dovádět s nimi. Firemní život nebo malá živnost mohou být nepřáteli rodiny. Otcové často zjistí, že jedinou možností, jak to změnit, je přijmout nižší plat a trávit víc času s rodinou. Až vám příště nabídnou „služební postup“ včetně delší pracovní doby a více nocí mimo domov, pořádně zvažte, zda šéfovi neřeknete: „Je mi líto, ale na prvním místě jsou moje děti.“

Projevujte své city. Svého syna můžete obejmout, držet kolem ramen, pošťuchovat se s ním a měřit s ním síly až do jeho dospělosti! Ale dělejte i něco poklidnějšího: Děti mají rády, když jim tiše vyprávíte příběhy nebo spolu jen sedíte, zpíváte si nebo si pouštíte hudbu. Říkejte jim, jak jsou skvělé, krásné, tvořivé a chytré (často a s neskrývaným citem). Pokud se vaši rodiče takto neprojevovali, budete se to muset zkrátka naučit.
Někteří muži se obávají, že budou-li svého syna objímat, „zženští“ (což si také můžete vyložit jako „bude gay“). Nezženští. Ve skutečnosti to může být právě naopak. Hodně homosexuálů nebo bisexuálů, s nimiž jsem mluvil, mi řeklo, že nedostatek otcovské lásky byl jedním z důvodů, proč se pro ně stala důležitější láska muže.

Uvolněte atmosféru. Svých dětí si skutečně užívejte. Jste-li s nimi jen kvůli pocitu viny nebo z povinnosti, nemá to smysl – pak je i takzvaný kvalitně trávený čas mýtem. Zkoušejte nové věci a hledejte takové činnosti, které baví obě strany. Sejměte ze svých dětí tlak, že musejí „něco dokázat“ – ale trvejte na tom, že se budou podílet na chodu domácnosti. Omezte jejich sportovní či jiné aktivity ve volném čase na jednu nebo dvě, aby měly čas jen tak „být“. Zvolněte tempo, kdy jedna činnost střídá druhou, a získaný čas raději věnujte procházkám, hrám a povídání. Při jakékoli činnosti se vyhýbejte přehnané soutěživosti přesahující hranice dobré pohody. Neustále své děti učte všemu, co znáte.

Podílejte se na výchově. Někteří dnešní otcové jsou „pohodoví“ tátové, kteří se sami nechtějí moc zatěžovat a všechny nepříjemné záležitosti přenechávají svým partnerkám. Podílejte se na rozhodnutích, dohlížejte na domácí úkoly a na práci v domácnosti. Najděte způsob, jak vyžadovat pořádek klidně, ale rozhodně. Děti nebijte – i když ty menší budete muset občas chytit a podržet. Trvejte na úctě k druhým. Nechovejte se tak, jako byste byli jedním z dětí. Naslouchejte jim a berte ohled na jejich pocity. Se svou partnerkou probírejte obecný plán: „Jak budeme celkově postupovat? Co je potřeba změnit?“ Týmové rodičovství může mezi vámi a partnerkou vytvořit další pouto.

Jedná se o ukázku z knihy Výchova kluků (autor: Biddulph Steve)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Steve Biddulph

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Anonymní

    A jaká je ta nejhorší?

  • Anonymní

    Já jsem si taky vždycky myslel, že na sexuální orientaci nemá výchova vliv. Teď si už tím vůbec nejsem jistý. Mám tu nejhorší sexuální orientaci, která může být, a mám silný pocit, že byla zaviněná mou „výchovou“.

  • Reaguji na poslední příspěvek: Znám člověka, který ve chvíli, kdy se jeho ženě narodila dvojčata, požádal o neplacené volno, a když mu nebylo vyhověno, dal výpověď a byl s rodinou půl roku domu a čerpal z úspor. Pak si zas našel práci. Připadá mi to vynikající, ale souhlasím, že v každém oboru není tolik pracovních příležitostí… Když to jde, je to nádhera!

  • marcettka

    Žena mi dala přečíst tento článek. dejme tomu, že se ve většině bodů dá s autorem souhlasit, ale změnit zaměstnání v dnešní době se mi zdá jako nesmysl. Být s rodinou je příjemné, ale ne pod mostem. 🙂

  • Bezva,dám přečíst partnerovi, i když nemůžu si nějak stěžovat-dělá všechno co mu řeknu :-))) Taky si myslím,že to nestačí,a vlastní iniciativita je žádoucí i u mužů,děti musí mít VZOR!

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Zuzkasim,
    to máš pravdu, že se člověk se svou sexuální orientací rodí.
    Spíš jen si to díky tomu nějak dříve uvědomí, nějak tak to mohlo být myšleno. Ale výchova na orientaci vliv nemá, to je jasné. To by homosexuální páry museli vždy vychovat homosexuální děti…což je nesmysl.

  • Trochu mě překvapila věta: Hodně homosexuálů nebo bisexuálů, s nimiž jsem mluvil, mi řeklo, že nedostatek otcovské lásky byl jedním z důvodů, proč se pro ně stala důležitější láska muže. Já jsem si tedy vždycky myslela, že na sexuální orientaci nemá výchova vliv, že se svou orientací se člověk rodí. A ještě k radám pro otce. Jak tak ve svém okolí vidím, tak jsou chlapi, kteří si svoje dítě užívají, a potom chlapi, pro které je dítě spíš přítěž. Ty druhé nezmění žádné rady, je to jejich sobecký životní postoj, nevyzrálost.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist