Naučte dítě jezdit na kole

Rubrika: Volnočasové aktivity

Pokud jste vášnivý cyklista a chcete k cyklistice vést i vaše dítě, čeká vás poměrně složitý úkol – bude nutné vaše dítě naučit jezdit na kole. Pro výuku prvních cyklistických dovedností malých cyklistů se hodí kolo nejmenší velikosti 12“ nebo 16“. Správnou velikost kola určíte tak, že si dítě obkročmo stoupne přes horní rámovou trubku kola. Mezi ní a rozkrokem by měl být prostor zhruba velikosti šířky dlaně. Dítě sedící na sedadle by mělo chodidly bez problémů dosáhnout na zem. První dětské kolo by nemělo být zbytečně těžké, aby jízda nebyla pro dítě fyzicky náročná.  Nízkou hmotnost kola oceníte i ve chvílích, kdy budete muset dětské kolo nosit.

Při výuce jízdy je velmi důležitý individuální přístup. Některé dítě může být více fyzicky zdatné, jiné má skvělou motoriku, další ne. Podstatná může být i míra motivace. Pokud je ale vaše dítě na jízdu na kole dostatečně natěšené, můžete začít s tréninkem. Ideální je začít s výukou rovnováhy při jízdě. Na to je ideální dětské odrážedlo. Pokud má dítě strach, anebo se mu nedaří rovnováhu udržet, můžete ze začátku použít zadní přídavná balanční kolečka. Tato kolečka ale nepoužívejte zbytečně dlouho, mohlo by to výuku zpomalit. Rovnováhu při jízdě můžete s dítětem trénovat tak, že ho přimějete k jízdě bez pomoci nohou, ideálně mírně z kopce, a budete ho přitom přidržovat například za sedadlo odrážedla.

Pokud už dítě zvládá rovnováhu při jízdě na odrážedle bez balančních koleček a přidržování, nastal čas vyměnit odrážedlo za dětské kolo s pedály. K přechodu od rovnovážné jízdy na odrážedle k udržení rovnováhy při šlapání do pedálů je prakticky jenom malý krůček. Technika výuky je stejná jako na odrážedle – důležité je ze začátku přidržovat dítě při jízdě za sedadlo kola. Toto je fáze výuky, která pro vás bude hodně fyzicky náročná. Dost se naběháte. Když už dítě začíná zvládat plynulou jízdu bez držení, je načase naučit ho brzdit. Ideální je brždění zadní brzdou takzvaným protišlapem. Při výuce brždění je nejdůležitější naučit dítě po dobrždění ihned položit aspoň jednu nohu na zem.

Při výuce jízdy je velmi důležité, aby dítě jezdilo na kole správné velikosti. Snaha kupovat dítěti větší kolo, do kterého časem doroste, nadělá více škody než užitku. Na větším kole se dítě cítí nejistě a je pro něj složitější zbytečně velké kolo ovládat. Může to velmi negativně ovlivnit motivaci dítěte a je to současně i nebezpečné.

Pro úspěch výuky jízdy na kole je důležité i zvolit vhodné místo a bezproblémový rovný, terén s možností využití mírného svahu. Pro výuku jízdy není vhodná cyklostezka, frekventovaný chodník ani cesta, kde by se mohla vyskytnout auta. Pokud si najdete klidnější místo v parku nebo v obytné zóně, případně nějaké nevyužívané parkoviště, budete mít na trénování jízdy klid a dostatek místa bez rizika zbytečných kolizí.

Při lekcích jízdy rozhodně nezapomínejte na to, že dítě musí mít na hlavě bezpečnostní cyklistickou helmu. Ze začátku můžou být užitečné i chrániče kolen a loktů a rukavice. V počátcích výuky jízdy se doporučuje dítěti obout pevné a bezpečné boty, u kterých vás nebude mrzet případné opotřebení v důsledku brždění nohama.

Napsal/a: PR článek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist