Knížky pro malé i velké stavitele Lega

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Volnočasové aktivity

Máte doma Lego? Máte v krabici spoustu dílků a chtěli byste odborně poradit, jak s nimi naložit? Pak si prolistujte knižní novinky, které vám možná budou užitečným pomocníkem.

Allan Bedford je pozoruhodný muž. Patří k dlouholetým fanouškům a stavitelům Lega. Proslavil jej mimo jiné model – replika torontské věže CN Tower z 5000 dílků. Patří k aktivním členům komunity Lega. Jinak pracuje jako ekonomický analytik. Jeho vášeň pro plastové krabičky ho vedla až k napsání knihy pojmenované LEGO Praktická příručka pro každého stavitele.

Podívá-li se Allan Bedford na hromádku kostek z Lega, vidí před sebou různé součásti systému. Kniha, která by se zabývala samotným systémem a jeho nejlepším užitím (stavěním modelů z Lega), na trhu chyběla. Toto dílo se pokouší uvedenou mezeru zaplnit. Nabízí široké spektrum témat, které spojuje téma vytváření reálných modelů z plastových kostiček.

Publikace nabízí doporučené postupy, jak stavět, aby se stavba nezbortila. Dozvíte se, jak postavit nádražní budovu v měřítku pro minifigurky, jak stavět koule i jak sestavit miniaturní raketoplán. Dočtete se o různých tipech a technikách, které můžete při stavbě svého projektu uplatnit. Zabývá se také tříděním a ukládám Lega. Ujistí vás, zda je vaše sbírka malá, středně velká či velká. Radí, jak Lego správně roztřídit a ukládat. On sám ve svých začátcích sáhl po prázdném pouzdře od videokazety. Nejlepší zkušenosti měl s průsvitnou bílou krabičkou. Za vynikající považuje také boxy s přihrádkami, krabičky na potraviny a plastové krabice ve velikosti krabic od bot.

lego_Bedford1

Zaujala mě kapitola, v níž se zabývá pomůckami vhodnými ke stavění Lega. Dosud jsem nikdy neslyšela, že bychom potřebovali nějaké nářadí (myslela jsem si, že stačí vlastní ruce a šikovné prsty). Autor však vyvrací tento omyl a píše, že v některých případech je opravdu více než dobré si práci na staveništi usnadnit. Jednou z nejjednodušších předmětů, které bychom měli při stavění Lega mít po ruce je podle něj obyčejná standardní kostka, podle které odhadujeme rozměry dalších dílů – nejčastěji os ze sad Technic. Mezi hlavní pomůcku, jež má na svém modelářském stole vždy připravenou, je pěchovačka. Slouží při práci s drobnými díly v rozích a stísněných prostorech – například když chceme do zapadlého rohu modelu osadit nějakou drobnou dlaždici nebo destičku a naše prsty jsou příliš velké. V knize je obrázek s výčtem dílků pro její stavbu a návod k sestavení. Najdete zde také návod pro montáž dalších pomůcek, jako je stojánek na vytlačování čepů nebo pravítko (je samozřejmě sestrojené z Lega). Doporučuje zakoupit si oddělovač kostek.

Publikace je velmi podrobná. Každá kapitola obsahuje obrovské množství informací. Nechybí nákresy a popisy. Součástí je rovněž „Kostkopedie“, což je jakási obrazová encyklopedie obsahující téměř tři sta nejdůležitějších dílků Lega. U každého je historie i možnost jeho využití v systému.

lego_Bedford2

Cílem Allana Bedforda je posloužit stavitelům Lega a pomoci jim vytvářet vlastní originální modely – nejen stavět podle návodů, které zakoupí s určitou sadou. Myslím, že svůj úkol kniha splňuje. Může posloužit stavitelům – rodičům jako vodítko se spoustou vychytávek, které ukáží svým dětem. Doporučila bych ji opravdu zapáleným nadšencům pro Lego z řad dospělých lidí. Publikaci vydalo nakladatelství Computer Press ve společnosti Albatros Media v roce 2012.


Méně obsáhlou, zato však barevnější a tudíž pro děti přitažlivější, je kniha Nejlepší modely od Seana Kenneyho. Tento muž je dalším nadšencem Lega a ve svém studiu v New Yorku staví z Lega sochy a různé modely. Patří k nejlepším stavitelům těchto specifických kostiček na světě.

Jeho publikace je plná úžasných nápadů. Je rozčleněna na několik oddílů. První nese název Postavme si pár autíček! Krásné modely rychlých sporťáků, taxíků, náklaďáků, stavebních strojů, záchranářských aut i nejrozličnějších báječných autíček do kapsy nadchnou každého chlapce. Úplně unešena jsem byla z modelu stěhovacího vozu, do něhož minipanáčci vnášejí po rampě nábytek a krabice. V kapitole Postavme si pár robotů! zavítáte do rušného moderního města plného robotů a kosmických lodí. Jelikož i roboti tráví odpoledne doma s rodinou, v jejich supermoderním obývacím pokoji nechybí ani vysavač. Bezva nápady na vás čekají také v posledním oddíle pojmenovaném Postavme si město! Tady je k vidění spousta věcí od pouličního prodavače rychlého občerstvení až po vchod do metra.

Můj syn po této knize okamžitě sáhl a hned chtěl realizovat mnohé z nápadů. Jelikož doma ale nemáme takové množství dílků nutné k modelu, který si vybral, bylo třeba improvizovat. S tím mu rád pomohl tatínek a „ legodům“ byl na světě. Můžete shlédnout na obrázku.

lego2lego

 Myslím, že pro děti je vhodnější druhá z uvedených knížek. Nabízí mnoho inspirace a motivuje děti ke stavění. Pokud mohu mluvit sama za sebe, tak Lego patří v naší rodině k jedné z nejoblíbenějších stavebnic. Pokud je tomu tak i u vás, doporučuji přidat tuto publikaci do knihovničky. Vyšla v nakladatelství Computer Press ve společnosti Albatros Media v roce 2012.


lego_Bedford_nahledLEGO Praktická příručka pro každého stavitele

Vydalo nakladatelství  Computer Press

Autor: Allan Bedford

Počet stran: 344
Formát: 167×225 mm
Vazba: brožovaná lepená
Vyšlo: 14.11.2012

Knihu LEGO Praktická příručka pro každého stavitele si můžete objednat například zde.

Prohlédnout si můžete i ukázkovou kapitolu.


lego_nejlepsi_modely_nahledLego: Nejlepší modely

Vydalo nakladatelství Computer Press

Autor: Sean Kenney

Počet stran: 96
Formát: 238×190 mm
Vazba: vázaná s laminovaným potahemVyšlo:24.10.2012

Knihu Lego: Nejlepší modely si můžete objednat například zde.

Zkuste si prolistovat knihu.

———————————————————————————————————————————————–

computer_press_logoRenomované knižní nakladatelství počítačové literatury a titulů z oblasti digitální fotografie s tradicí od roku 1994 je dominantním leaderem na trhu v oborech počítačové literatury a digitální fotografie. V současné době nabízí více než 1400 knižních titulů, které pokrývají kompletní spektrum počítačové problematiky od začínajících uživatelů až po knihy pro IT profesionály.

Nakladatelství svou nabídkou pohotově reaguje na vývoj v oboru IT a přichází tak na trh s produkty věnovanými nejnovějším verzím produktů a nejžádanějších technologií. Nakladatelství Computer Press spolupracuje nejen s renomovanými českými autory, ale také s největšími zahraničními vydavateli.

Napsal/a: Martina Mičková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • Anonymní

  Doporučuji se podívat i na neoficiální knihu LEGO Cesta za dobrodružstvím 2 (http://www.albatrosmedia.cz/lego-cesta-za-dobrodruzstvim-2.html), myslím, že si s ní dítě hodně vyhraje 🙂

 • Anonymní

  super knížka, koupili jsme ji i 1 kilo kostiček

 • PetraO

  Kluk si loni koupil tu Knížku lego nejlepší modely, je to jeho taková Bible, určitě ho značně inspiruje a snaží se stavět podlení-i podle sebe z toho, co má, akorát uvažuju, že mu budu muset koupit něco lega na váhu, aby měl více kostiček…

 • To je super. Na to se musím podívat. To se bude líbit tatinkovi i malému. Lega máme doma plno.

 • mura

  Martino,díky za informaci o této knížce,my máme doma plno Lega a jaksi se nám návod co se dá postavit- ztratil,okamžitě ji objednávám,ještě jednou díky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist