Jak vybrat první šlapací kolo?

Rubrika: Volnočasové aktivity

Pamatujete si své první kolo? Možná jste ho jako já našli pod stromečkem, možná to byl dárek k narozeninám. A od té doby to mohlo začít. Období odřenin, krvavých kolen, slziček… a nakonec zasloužené odměny v podobě prvních společných výletů s rodiči, které jsme si užili jako velcí dospěláci na svém vlastním šlapacím kole. Ač možná s přídavnými kolečky. Co na tom, že „výlet“ byl krátký okruh kolem vesnice. Stále šlo o nezapomenutelné zážitky, které mnoha z nás udělaly z cyklistiky životní vášeň.

Pár let uteklo jako voda a je na čase tím vším projít znovu. Tentokrát však z pozice dospěláka. Rodiče, který svého potomka provází prvními šlápnutími, odřenými koleny… a výletem kolem vesnice.

Víte, jak vybrat první kolo a jaké všechny doplňky se k němu hodí?

Nejmenší velikosti dětských kol a jejich odlišnosti

Pokud vybíráte kolo pro ty nejmenší, nejdůležitějším parametrem je volba správné velikosti. Ta se udává v palcích a pokud zvolíte větší či naopak menší kolo, než je pro vaši ratolest vhodné, bude mít s učením více problémů, než je nutné.

Jestliže dětské kolo vybíráte jako překvapení a dítě s sebou při výběru nemáte, nebo kolo vybíráte po internetu, většinou u kola pro nejmenší (děti kolem dvou až tří let) nesáhnete vedle s 12palcovým kolem. To se hodí pro děti do jednoho metru výšky a má i další výhody.

Dvanáctipalcové kolo je nejlepší pro výuku jízdy na kole nejen pro jeho velikost vhodnou pro maličké děti, ale dětem je přizpůsobené i svou výbavou.

Dítě se na něm ještě nemusí učit brzdit předními brzdami, na což obvykle není v tomto věku ještě připravené, ale navíc je toto kolo pro nejmenší navržené tak, aby k němu šly snadno uchytit také přídavná kolečka.

Pro starší děti se pak hodí 14“ kolo a co pět centimetrů výšky, to i další postup ve velikosti samotného kola.

Nejste si jisti? Ve kterékoli kamenné prodejně kol Vám rádi poradí.

Nezapomínejte ani na příslušenství

Stejně důležité, jako správně zvolená velikost, je i dostatečné příslušenství na kolo. Co by vašemu dítěti nemělo společně s prvním kolem chybět?

Přídavná kolečka

Pokud není vaše dítě superhrdina, jistě se u svého prvního kola neobejde bez přídavných koleček, které mu pomáhají udržovat rovnováhu. Tím se naučí základním pohybům, šlapání a zkrátka tomu, jak kolo funguje.

Zvonek

Na prvním kole nesmí chybět ani zvonek. Jedná se nejen o bezpečnostní opatření, ale také o stylový doplněk, kterým můžete kolo přizpůsobit vkusu svého potomka. Ať už miluje Mickyho, Frozen nebo Yodu, z velké nabídky dětských zvonků si nepochybně vyberete.

Kromě zvonku je stylovým doplňkem dětského kola také brašna či sedačka pro panenku nebo akční figurku, která bude na malého cyklistu dávat při jeho výletech bedlivý pozor.

Přilba a další bezpečnostní prvky!

Ze všeho nejdůležitější je však helma na kolo, která ochrání zranitelnou dětskou hlavičku před případným úrazem při pádu. Nejenže je přilba pro děti do 18 let povinná ze zákona. Navíc se jedná o bezpečnostní prvek, který by neměl chybět žádnému cyklistovi. Stejně tak byste ani u dětského kola neměli zapomínat na osvětlení a reflexní prvky (na samotném kole i na jezdci).

Lahev na kolo

Další důležitou záležitostí je pitný režim. I dětská lahev na kolo může mít vzor z oblíbené pohádky, což děti povede k tomu, aby ji využívaly s radostí a na pití při cyklistice nezapomínaly.

Doplňků – jak bezpečnostních, tak designových, které by vám neměly při nákupu prvního kola chybět, je samozřejmě mnohem více. Namátkou zmíníme ještě zámek na kolo, stojánek, blatníky či dětské brýle, které ochrání malého cyklistu před nepřízní počasí i před hmyzem.

Napsal/a: Vseprokolo.cz

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist