Jak dostat děti ven

Rubrika: Dětské hry, Volnočasové aktivity

V mediích hodně často slyšíme, že děti sedí doma u tabletů, nemají fyzičku, jsou stále nemocné, obézní. Proč tomu tak je, nechme stranou. Místo toho vám poradím, jak děti zabavit, aby se jim venku líbilo a nenudily se.

Jak na to hraní venku?

Nejlepší je začít samozřejmě hned od narození. Spaní v kočárku na čerstvém vzduchu, zlepšuje fyzičku a odolnost vůči bacilům.

A když už děti začnou běhat, tak jim stačí málo. Stačí jim malý plácek, kousek cestičky, procházka o 100 metrech. Děti potřebují prostor prozkoumat a tak se všude zastavují a zkoumají každý kamínek, kytičku či větvičku. Není to paráda? Nemusíte nic dělat, jen sledovat zaujetí či se opalovat na sluníčku. Nebo co si přitom čekání třeba udělat pár dřepů?

Hlavně je důležité nedávat si daleké cíle, pak to otravuje jak dítě, tak vás. Stále honit: „Tak už pojď,“ je dost otravné.

A když děti ještě více povyrostou, tak to teprve začíná ta pravá zábava. Není nutné vyrážet na výlety či procházky s cílem někam dojít. Můžete vyrážet zkoumat přírodu, prolézt si přírodní prolézačky v lese či uvařit z pokladů přírody třeba něco dobrého pro zajíčky.

A jak na ty delší cíle, výlety a procházky, to si povíme v některém z dalších článků.

Jak je to u nás?

Mám to štěstí, že máme přírodu celkem na dosah, a tak jsem mohla všechen tento přírodní luxus dcerkám dopřát hned od malička. I tak ne vždy to bylo jen o vypuštění dětí na zahradu.

Objevila jsem totiž v sobě kus hravosti z mládí a baví mě vymýšlet různé neobvyklé hraní, hry či zkoumání pro děti. To mě dovedlo i k vedení kroužků sportovních i přírodně naučných. S dětmi jsme toho dělali hodně, vše fotím, a tak je přeci škoda si to nechávat jen pro sebe.

Můžete se inspirovat na stránce Hrajemesivenku.cz. Najdete tam tipy na hry, hraní a i různé materiály ke stažení.

Jak začít s dětmi do 10 let

  • Nechte dětem volnost v hraní venku.
  • Pokud je začátek těžký, děti se nudí, nechce se jim ven, tak je nalákejte na nějakou hru či hraní. Můžete zkoumat přírodní zákonitosti, trénovat počty, připravit si bojovku atd.
  • Navrhněte téma či přineste inspirativní propriety – fixy a kamínky, velký štětec a vodu, obrázky, co hledat na zahradě, nějaké staré nádobí atd.Pak už nezasahujte do děje hry, pokud nebudete pozváni. Jen ať se jim hlavičky trochu zavaří 🙂
  • Postupně svůj vliv omezujete, nechte je, ať si náplň vymyslí samy. Děti se pak dostanou do stádia, kdy vás jejich kreativita začne vyloženě překvapovat a bavit. A jste v cíli!

Zkuste vodní kreslení

Vybavte děti pořádnými štětci na malování zdí a kyblíčkem s vodou a zábava může začít. Ale honem než vám to uschne. Delší trvanlivost nakresleného výtvoru můžete vytvořit, když do vody přimícháte trochu potravinářské či temperové barvy. Obrázek vydrží déle než křídový, ale časem zmizí.

Vylepšení této zábavy můžete zajistit házením houbičky na nádobí namočené v čisté vodě do předkreslených koleček jako trefování na cíl.

Akorát pozor, dokud tím cílem nebudete vy samotní. Ale trochu zchlazení přijde určitě všem vhod  🙂

Krásné léto! Hurááá ven!

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist