Hurá na tábor

Rubrika: Volnočasové aktivity

Jak zajistit dítěti vhodný program na blížící se letní prázdniny? Nejraději bychom je strávili společně v horách, v lese či někde u vody, avšak náš omezený počet volných dnů to zcela znemožňuje…

A tak nakonec budeme rádi, pokud se nám podaří si na společnou dovolenou vyhradit alespoň dva týdny. Co však se zbývajícím časem? Poslat dítě k babičce nebo s kamarádem na chatu? Dříve nebo později upneme svou mysl i na další možnost – letní dětský tábor.

Dětské tábory mají u nás dlouholetou tradici. Vůně táborových ohňů, rozeznělé struny kytar i dětská radost z nových dobrodružství se staly nedílnou součástí letních prázdnin již v prvorepublikových dobách. V souvislosti s upevněním státních ideologií v padesátých letech byly skautské a trampské tábory vytlačeny pionýrskými pobyty, a foglarovské ideály tak vzaly zasvé. V průběhu následujících desetiletí sice došlo k částečnému umírnění, přesto v táborových vzpomínkách naší generace dominuje slavnostní vztyčení vlajky, večerní nástup s hodnocením průběhu dne a v horších případech i noční pitky vedoucích. Avšak abychom nebyli zcela nespravedliví, musíme dodat, že i v dobách hluboké totality existovaly tábory, které svým účastníkům nabídly zážitky toho pravého trampského a zálesáckého života. Skutečný přelom však nastal až po „sametové revoluci“, kdy se pytel s nabídkou letních táborů pro děti doslova roztrhl. Široká nabídka ale znamená také složitější orientaci. A samozřejmě i zvýšené riziko nesprávné volby.

Komu je tábor určen?

Převážná většina letních táborů je určena žákům základních škol, tedy dětem od 6 do 15 let. Jsou však tábory, kde se již předpokládají určité předchozí znalosti či dovednosti. U nich pak může být spodní věková hranice posunuta s ohledem na fyzickou a duševní náročnost.

A na druhé straně už existují tábory i pro ty úplně nejmenší, které jsou určeny dětem ve věku tří až sedmi let. Délka pobytu obvykle nepřesáhne jeden týden a věku dětí je samozřejmě zcela přizpůsoben i program. Proto nemusíme mít obavy z toho, že naše pětileté ratolesti budou v rámci stezky odvahy vyděšeně pobíhat po nocích v lese s baterkou v ruce. Naopak, veškerá činnost je koncipována tak, aby se správně rozvíjely schopnosti dítěte a aby byl zároveň zajištěn dofoto statečný odpočinek, čehož se dosáhne střídáním sportovních, tvůrčích i oddychových aktivit.

Délka klasických táborů se pohybuje od dvou do tří týdnů. Téměř všechny pobyty zahrnují sportovní aktivity ve formě kolektivních her či soutěží. Velké popularitě mezi dětmi se těší monotematické tábory. Celotáborová hra na zlatokopy, indiány či výprava do pravěku patří k těm nejkrásnějším letním vzpomínkám. I v nejostýchavějších dětech se probudí bojovný duch a hluboký smysl pro kolektiv. Nad jejich výkony pak často žasnou i ti nejbližší. Bohužel ne vždy se dětská představa o správném táboře zcela ztotožňuje s rodičovskou. A tak zatímco naše dítě prahne po dobrodružství, my prosazujeme tábory s výukou, abychom takzvaně zabili dvě mouchy jednou ranou. Často přitom zapomínáme, že děti mají prázdniny, a proto jakákoliv výuka, ať už jazyková či jiných dovedností, musí přinášet dítěti především radost. Pokud se tedy rozhodneme pro vzdělávací pobyt, mělo by zaměření tábora odpovídat koníčkům a zájmům našeho dítěte.

Další skupinou jsou tábory se zaměřením na určitý druh sportu. Cyklistické, jezdecké, putovní či vodácké tábory patří k nejrozšířenějším a nutno dodat, že mezi dětmi i k nejoblíbenějším. Vzhledem k poněkud vyšší fyzické náročnosti jsou určeny převážně žákům druhého stupně. Většina z účastníků však na podobné pobyty vzpomíná celý následující školní rok. Zcela specifi cké jsou léčebné dětské pobyty, tedy tábory pro alergiky, diabetiky či jinak nemocné děti, na nichž působí vyškolený personál a jehož součástí jsou i různé léčebné kúry.

Informace, kde jste?

Abychom se vyhnuli nepříjemným událostem, je třeba si o táboře zjistit dostatečné množství informací. Je dobré předem navštívit pořadatele a zeptat se ho na všechny nejasnosti. Během návštěvy máme příležitost dozvědět se vše, co nás zajímá, od hygieny a stravování až po dopravu. Pokud pořadatel odpovídá vyhýbavě či nejasně, je to důvod k tomu, abychom se poohlédli jinde. Velmi cenné jsou také informace od rodičů dětí, které tábor v předchozím roce již absolvovaly, a nepodceňujme ani děti samotné. V ideálním případě můžeme poslat děti na tábor, který pořádá zájmová organizace, kterou dítě navštěvuje už v průběhu školního roku. Nejen že se již důvěrně zná s vedoucími pracovníky a s ostatními dětmi, ale i my můžeme během celého roku sledovat činnost pořadatele a na základě toho si vytvořit obrázek, jak bude o naše dítě na táboře postaráno.

Děti a my, 3/2007)
Jedná se o ukázku z časopisu Děti a my, vydává Portál

Napsal/a: Kateřina Maňasová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist