Hračky a hry

Rubrika: Volnočasové aktivity

1186433_old_gamesCo by měly splňovat hračky
Na našem trhu je záplava nejrůznějších hraček. A kdo z rodičů, či ještě spíš babiček a dědečků, by odolal rozzářeným dětským očím – a tak jsou hračky samozřejmě předmětem výnosného byznysu…

Existuje řada pouček, co všechno by hračky měly splňovat – podněcovat pohybový, smyslový a rozumový vývoj dítěte, napomáhat utváření vhodných návyků, povzbuzovat jeho fantazii atd. Prvním kritériem by však vždy měla být zdravotní nezávadnost!
Bezpečnost a zdravotní nezávadnost hraček samozřejmě podléhá kontrole. Podle nejpřísnějších kritérií jsou posuzovány hračky pro děti do jednoho roku, protože v tomto období je děti nejvíce strkají do úst. Pro tuto věkovou kategorii jsou hračky hodnoceny jako materiály přicházející do styku s poživatinami.
Dítěti do jednoho roku nekupujte hračky, které sám výrobce označil vyšší věkovou kategorií.
Současně se na obalu snažte najít značku, že hračka prošla schvalovacím řízením v některé zkušebně v ČR. Pokud např. na pískacím panáčkovi, umělohmotné knížce nebo dokonce na chrastítku najdete označení, že nejsou vhodné pro děti do tří let, v žádném případě je nekupujte! Výrobce si zřejmě alibisticky kryje záda a kdo ví, co se za tímto údajem může skrývat.

Kolotoče nad postýlku
V prvním roce se dítě učí vidět a rozeznávat předměty, jejich tvary a barvy. Rozvíjí se sluch a od něj se odvíjejí první náznaky řeči. V tomto období má velký význam hmat – dotykový smysl. Projevuje se první schopnost koordinace zraku, hmatu a pohybu, první náznaky rytmizace. Mezi první hračky by měly patřit kolotoče nad postýlku – mají děti motivovat ke zrakovému soustředění, ke sledování pohybu, k sluchovému soustředění a k počátkům úchopu. Objekty zavěšené na kolotoči by se měly pohybovat a měly by být snímatelné (případně obměnitelné). Je velmi důležité, aby se daly omývat či prát. Dnes jsou již dostupné kolotoče s textilními objekty ve velmi pěkném barevném i materiálovém provedení. Některé typy doplňují i hrací strojky.
Než takovou hračku koupíte, přesvědčte se, zda kolotoč půjde upevnit nad postýlku dítěte, a také zda zvuk hracího strojku není příliš hlasitý.

Chrastítka
První období života dítěte si neumíme představit bez chrastítek. Chrastítka nikdy nesmějí být rozebíratelná. Jejich velikost i váha mají být přizpůsobeny velikosti dětské ruky.
„Plastová chrastítka známe všichni, ale na trhu se postupně objevuje více měkkých látkových chrastítek, které jsou příjemné do ruky a mívají jemné pastelové barvy. Dítě se jimi nemůže uhodit a mohou se prát. Mne okouzlily závěsné kolotoče a hrazdičky nad postýlku s látkovými hračkami, které se mohou obměňovat nebo dát dítěti do ruky na hraní. Dřevěné varianty jsou sice také krásné, ale vzhledem k nedokonalé koordinaci pohybu se děti do půl roku mohou dřevěnou hračkou poranit. Kromě materiálu, barvy, tvaru a ceny by se při výběru hraček pro nejmenší měl brát ohled i na bezpečnost při hře,“ říká maminka tří dětí Majka Vinická.
V poslední třetině prvního roku je motorika i koordinace dítěte již natolik vyvinuta, že je možno ke hře využívat i dynamické hračky – např. míče, vláčky apod. Do tohoto období také patří první kostky, panenky, plyšová zvířátka.

První knížky
Na první knížku není nikdy „příliš brzy“. Kojenec sice nepozná, oč se jedná, ale rád obrací stránky a dívá se na barevné obrázky. Když si ho vezmete na klín, obracíte s ním stránky a čtete krátké říkanky, zaujatě se dívá a napjatě poslouchá. A můžete doufat (většinou tomu tak je), že z dítěte, které drželo v ručičce první knížky již v kojeneckém věku a poslouchalo říkanky, se později stane vášnivý čtenář…
Dnes existuje mnoho knížek pro nejmenší. Některé může dítě bez problémů ocucávat, žižlat, házet na zem a neublíží jim to, protože jsou z umělé hmoty nebo pracího textilu – jsou to velmi vděčné hračky.

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem (autor: Helena Chvátalová)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Helena Chvátalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Nakupuji hračky ráda hlevně mě potěší když z hračky má dítě radost.Děkuji všem kdo vyrobil hračky.

  • Je to pravda. Pochybuju, že s chrastítkem, které je od 3 let dítěte si bude nějaký 3-letý capart hrát :o) Je to trošičku postavené na hlavu :o)

  • K prvnínu bodu: bohužel bych nemohla dítěti (9m)koupit skoro žádnou hračku. Výrobci se „chrání“ i u chrastítek, že jsou vhodné až od 3let dítete…. :(.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist