Tipy pro nezapomenutelné oslavy našich ratolestí

Rubrika: Volný čas

Ať se jedná o oslavu prvních narozenin malého Honzíka nebo páté narozeniny předškolačky Aničky, vždy jsou největší pochvalou pro rodiče rozzářená očka a úsměv na tváři oslavence. Jak ale připravit nezapomenutelnou oslavu?


Ačkoli většina z nás je zvyklá pracovat pod náporem úkolů efektivně i na poslední chvíli, přípravě dokonalé oslavy věnujte čas již s předstihem.

Pozvánka na párty

Ideálně 5 týdnů před plánovanou oslavou rozešlete pozvánky. Krásnou pozvánkou může být email s fotografií dítěte. Prarodičům můžete pozvánky vytvořit ručně nebo vytisknout. Vyčkejte týden a pokud Vám hosté nepotvrdí účast, vyžádejte si ji. Pokud chcete, aby součastí párty byl zábavný program, nezapomeňte již teď zamluvit účinkující.

Seznam prací a nákupů

Tři týdny před oslavou si vytvořte seznam toho, co bude nutné nakoupit a připravit. Neváhejte se o nakupování podělit s manželem. Oslava se pomalu ale jistě blíží a vy byste měla začít chystat výzdobu.

Na oslavě by neměla chybět napichovátka, která připravíte z párátek, kartonu a barevných papírů. Vezmete-li si na pomoc tužku, nůžky a lepidlo, jistě se Vám podaří vykouzlit překrásná napichovátka s motivy dětských hraček, zvířátek nebo květin. Je-li oslavenec již schopný pomáhat, umožněte mu podílet se na výrobě. Určitě mu tím uděláte velkou radost!

I další milé maličkostI, které patří k oslavě, zvládnete vyrobit sama z papíru. Taštičky na dárečky, originální kšilty nebo korunky nebo brčka s ozdobou. Zapojte oslavence a fantazii, výsledek bude úžasný.

Dobroty pro oslavence i hosty

Při přípravě menu nezapomeňte prověřit, zdali některé z dětí, které přijdou na oslavencovy narozeniny, netrpí potravinovou alergií, diabetem nebo jinou nemocí. Pokud se takový host najde, nechte si poradit od rodiče, čemu se máte vyhnout a co můžete připravit.
Pokud jste zdatná pekařka, budete péct dort asi sama. Pokud máte obavy, můžete zkusit dort připravit z různých předpřipravených směsí nebo dort nejpozději týden před oslavou objednejte. Korpusy, košíčky, cupcakes si můžete nachystat již týden před oslavou.

Den před oslavou

Nachystejte si výzdobu. Ukliďte předměty, které by se mohly v rukou malých průzkumníků rozbít, nachystejte nebo vyzvedněte dort, připravte zeleninové a ovocné mísy. Zkontrolujte, že máte doma dostatek svíček na narozeninový dort (mimochodem, z vlastní zkušenosti vím, jaké to je v den oslavy nemoci najít svíčky). A hlavně, nezapomeňte na sebe. Zajděte si ke kadeřnici, neboť druhou nejdůležitější osobou po oslavenci jste právě Vy!

Dárky pro gratulanty

Během oslavy bude Vaše dítko zahrnuto spoustou malých i velkých dárků. Nezapomínejte i na dětské hosty, kteří budou na oslavě. Pokud budete mít nachystané drobné pozornosti za přání, určitě bude párty plná nejen rozzářených očí oslavence, ale i všech malých hostů. Předejdete plačtivým scénám a ušetříte si práci s uklidňováním a chlácholením. K tomuto účelu krásně poslouží čokoládové vajíčko s překvapením, malá hračka, nebo sáček sladkostí.

Nastal den D

Již pět týdnů připravujete překvapení pro vašeho oslavence. Pokud jste se na dnešní den dobře vyspala, vše vám půjde jistě velmi od ruky. Nachystejte si jednohubky, které nikdo díky originálním napichovátkům nepřehlédne. Pro doprovod malých gratulantů mějte nachystaný dezert (dort by Vám nemusel stačit). Oblékněte sebe i oslavence do gala a užijte si neopakovatelnou párty.

Oslava pro batole i školáka

Věk oslavence ovlivňuje možnosti a touhy dětí. První narozeniny se jistě budou nést v jiném duchu než oslava pro předškoláka. Pokuste se připravit oslavu tak, aby se s ohledem na věk oslavence zapojilo co nejvíce jeho schopností.

Děti od dvou let můžete zabavit hrou na provazochodce. K hře vám bude tačit pouhé švihadlo a trocha prostoru. Pokud jste nezapomněli na hudbu, tanec je možné zpestřit balonkem, který tanečníci musí udržet mezi bříšky co nejdéle. Větší děti můžete zabavit hrou na slepou bábu nebo slovním fotbalem.

Většina z uvedených rad Vám pomůže ušetřit peněženku a přitom umožní dítěti prožít společně se všemi hosty i Vámi luxusní párty. Nebojte se investovat fantazii a čas, pevně věřím, že se vám tato investice vrátí.
Kde jsem čerpala rady a tipy pro dokonalou oslavu? Tyto a spousty dalších rad a nápadů najdete v knize Kláry Kotábové, šéfredaktorky časopisu Maminka, Dětské oslavy – manuál pro přípravu superpárty, kterou vydala Mladá Fronta. Autorka Vás provede opravdu všemi kroky přípravy oslavy a pro inspiraci v ní najdete spoustu překrásných fotografií. Kniha mi poskytla inspiraci k napsání tohoto malého manuálu pro všechny maminky, které chtějí dětem uspořádat oslavu, na kterou budou všichni rádi vzpomínat.

Maminky, přeji Vám bezproblémové přípravy a všem oslavencům přeji krásné zážitky!

Anketa na závěr:
Na jakou Vaši oslavu narozenin vzpomínáte nejvíce? V jakém duchu děláte oslavy Vašim dětem?


Dětské oslavy

Autor: Klára Kotábová

Rok vydání: 2011

Počet stran: 184

Cena: 349,- Kč

Vydalo nakladatelství Mladá fronta.
Knihu můžete objednat zde.

Napsal/a: Bohumila Hanáková

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Anonymní

  Já už jsem si za pár let vytvořila, myslím, jasný plán, jak se na oslavy připravit. Začínala jsem oslavami pro své děti, teď už pořádám i různé akce pro děti u nás na vesnici, což je dost podobné. Z mého pohledu je důležité vše správně rozvrhnout časově, hry přizpůsobit věku dětí a tématu a koukat i na finanční stránku, aby vás oslava nezruinovala. Například já dělám vždy oslavu na určité téma (scooby doo, fotbal, princezny, monster high,…), ale co se týče výzdoby, mívám univerzální základ (viz http://www.stil.cz/Produkty/Party-program), prostě takový, aby se dal použít kdykoli znovu. A k tomu pak dodělávám tematické dekorace ručně anebo formou her s dětmi. Většinou to dělám tak, že je hlavní linie (třeba u scooby doo to bylo vyřešení záhady) a pod ní je několik malých „úkolů“ (her přetransformovaných do tématu) a nakonec rozuzlení. Těžko se to popisuje, ale asi chápete a můžu říct, že děti to milují!

 • bokul

  Děkuji Vám všem za ohlasy do diskuze!

  K podnětu anonymní – co se týče dortu. Asi máš pravdu s tím dortem, ale ono dost záleží na tom, co chceš. My máme v dosahu schopnou cukrárnu, takže ten týden předem stačí a cena je opravdu přijatelná. Nicméně švagrová třeba zakázkově peče, nemyslím si, že je potřeba zamlouvat si dort 1/2 roku před oslavou, ale je pravda, že nároční zákazníci mohou dlouho hledat toho, kd jim dort upeče.

  zuzino, párty se samozřejmě může konat na pískovišti. V článku jsem se snažila dát co nejobecnější rady pokud možno pro co nejvíce věkových kategorií. Pokud se mi to nepodařilo, resp. pokud třeba nesouhlasíš, zkus suodal napsat svůj návod, jak udělat super párty. Každé dítě, i rodič má samozřejmě jinou představu a možnosti.

  Osobně si myslím, že pozorný čtenář si v článku najde to, co mu vyhovuje a třeba si to na příští oslavu poznamená do mysli. Já doma klauna taky neplánuji, ale zmínila jsem ho v textu proto, aby ten, kdo nad ním uvažuje, nezapomenul včas objednat.

  Navíc knížka upozorňuje na to, že párty, dle návodu nemusí být drahá, ale i přes to může být luxusní. Chce to zapojit i kreativitu a udělat si na to opravdu dopředu čas, aby člověk zvládl vše v pohodě a s úsměvem!

 • Marinada

  Narozeniny slavíme klasicky v rodině, ale loni jsem dceři udělala doma oslavu pro spolužáky – celkem přišlo 12dětí. Měla jsem připravené soutěže + v hlavě plán, jak bude oslava probíhat. Všechno klaplo, jen poslední půlhodinu, kdy měla být volná zábava, jsem musela improvizovat a narychlo vymýšlet další soutěže…jinak by nám z bytu zbyla kůlnička na dříví. Bylo to fajn, s dětma blbnu ráda, ale po těch 3 hodinách jsem byla šťastná, že jdou domů – byla jsem úplně grogy. Dětem se to moc líbilo – to byla pro mě ta nejkrásnější odměna. Letos jsme oslavu ale vynechali, nejsou peníze, ale věřím, že za rok (na kulaté 10.narozeniny 🙂 )se do toho zase pustím (ale s menším počtem návštěvníků).

 • Jarmuschka

  První narozeniny holčiček jsme slavili i s prarodiči z obou stran a s tetami a strýci, ve velkém. Pak až do loňska s babičkami a dědečkem.
  Ale letos to nevyjde.
  Tak nějak se sešel ten jejich nástup do školy, nárůst mých studijních povinností, „blbé“ termíny v práci…
  Nicméně pidi oslavu v předstihu realizujeme na plánované návštěvě u mých rodičů. S druhou babičkou a tatínkem něco spášeme. A koncem listopadu máme rodinnou slezinu (místo tradičního srazu na Štěpána, který se tímto ruší).
  Tak zvažuji objednat pro holky v restauraci, kde se to bude konat, dortík… Mohly by se přidat i sestry (jedna má narozky, druhá svátek). Tož uvidíme.
  No a až se nám konsoliduje pracovně-studijní život, tak možná začnem realizovat party za účasti kamarádů holčiček.
  (Ale tady může nastoupit „skeptik“ Lussy – bydlíme mimo město, takže spolužáci a kamarády by museli dojet za námi…)
  😯

 • bamiska

  hezké čtení, no a mě došlo o co moje děti přicházejí, no ale asi to měnit nebudu, tohle mi trochu přijde jako přtáhnuté americké slavení, a k tomu všemu já jsem trochu odtažitá, u nás slavíme klasika rodina přiveze dárečky dostanou pohoštění a trávíme společně odpoledne takže žádné extra slavení…

  …ale v každém případe souhlasím, že ti co dělají oslavy takaového typu tak je fajn si to naplánovat aby s partou dítek člověk měl vše připravené a nebyl zaskočen ono ukočírovat takové množství dítek porřebuje přípravu

 • Mě teda článek víceméně pobavil a beru ho spíš jako reklamu na uvedenou knihu 🙂 nějak se u nás neujal zvyk slavit druhé narozeniny ve velkém stylu s prťatama z pískoviště,potažmo jejich maminkama.Jo dcera až byla starší a projevila přání se spíš vytáhnout před spolužačkama/tudíž byla už na ZŠ/ co bylo v našich silách tak jsme udělali.A rozhodně tedy by se nejspíš kinderpřekvapení neujalo..Když byli děti malé,tak si s dětma hráli normálně,a když dostali od tet z pískoviště dárečky tak měli rozzážené očka i bez pozvaného klauna a podobně.To jsme si schovávali na den dětí nebo podobné akce.

 • Anonymní

  taková party nemusí být špatná, ale nejvíc mě pobavil dort – objednejte týden před oslavou :-D. Pokud máte vyhlídnutou dobrou cukrářku, tak dort objednejte tak půl roku před oslavou :-D!

 • bezva!! – určitě využijeme – naše dvoječky mají v prosinci rok, tak aspoň vím na co všechno myslet – moc díky 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist