ŠVD: Prázdniny radost nebo starost?

Rubrika: Volný čas

Dva roky prázdnin, to je jeden z nejznámějších dobrodružných románů spisovatele Julesa Verna. Co se vybaví vám, když se řekne prázdniny? Pohoda nebo panika? V rodinách, kde oba rodiče pracují, řeší otázku, kam s dětmi každý rok. Školky jsou většinou zavřené 4 týdny v letním období a školy celé dva měsíce. Jaké je řešení?


U kamarádky to dělají tak, že maminka si bere dovolenou prvních 14 dní v červenci a tatínek druhých 14 dní.  Oba pracují ve stejném podniku a mají možnost čerpat v létě každý jen 14 dní. Děti tedy mají zajištěné v červenci. Ovšem problém je v tom, že jako rodina se nikdy nesetkají spolu a nemůžou čas trávit společně. Nejezdí tedy na společné dovolené. Tento fakt nesou špatně jak děti, tak samozřejmě i rodiče. V srpnu pak posílají děti na 3 týdny na tábor s tím, že zkrátka musí. Mladší syn na tábor nikdy nechce, letos jede po třetí a jak říká kamarádka, bude to zase s brekem. Ona pak ty 3 týdny v práci probrečí, protože cítí, že to není ideální tímto způsobem syna odlučovat. Babičky nemají. V této rodině je období prázdnin poněkud stresové a místo odpočinku jsou rádi, že přijde září a chod rodiny se začne točit v zajetých rytmech.

summer-variety-1-1067081-m

Já už mám děti větší, ale i tak ráno připravuji dceři svačinku do školy a vstávám s ní, i když odcházím do práce většinou později. A protože jsem spáč, těším se, že si natáhnu budíka o hodinku déle.
A nejsem sama, jak je vidět z diskuze Prázdniny – postrach nebo radost?

Kyller:

Tak já se těším, že odpadne ten ranní shon, i když stejně budou vstávat brzy.

Marci55 se také těší, jak si budou užívat společně volna.

Bude to páráda, nebudeme muset ráno brzo vstávat. Snad dětí pochopí, že nemusí.

Nica1:

Já se na prázdniny už těším. To vstávání a vymýšlení svačin .

Některá povolání mají léto vyřešené. Učitelky a učitelé hlídání svých dětí řešit nemusí. Ale zase pokud máte kamarádku s tímto zaměstnáním, nebo která je momentálně na RD, můžete se domluvit a třeba vám vaše dítko spolu se svými ráda pohlídá. Jako třeba Danasi.

Když jsme oba byli v práci, řešili jsme to různě. Třeba tak, že hlídáme děti sousedům, když jsme doma a na oplátku zase hlídají oni. Větší děti pak na tábory, či příměstské tábory. A pokud to jde tak příbuzní.
Manžel si také holky bral i s sebou do kamionu.

Zbynula je učitelka a těší se na prázdniny hrozně moc.

Už teď cítím, že by se ze mě brzo stal blázen, kdyby toto delší volno nebylo. Sice děti miluju nade vše, ale těch 10 měsíců je náročných. Červen teda úplně nejvíc, kdy už se ve škole zdánlivě skoro nic nedělá, to učitelé mají práce nejvíc.

Někteří rodiče mají naopak v létě práce nejvíce.
Opicka:

Pracuji v nízkopraháči pro děti a mládež a prázdniny pro nás znamenají “záhul“. Každý den nějaká akce, výlet, turnaj…

Jsou děti, které milují tábory, to pak mají rodiče vyhráno. Pokud si ovšem takový tábor mohou finančně dovolit. Některé děti na tábor člověk nedostane ani kdyby se rozkrájel. O tom bych mohla vyprávět. Starší dcera jezdila od malička ráda, mladší vůbec. Nutit ale nechci, stejně jako Margit, která si pamatuje přístup svých rodičů a jejich

prostě pojedeš na ten, ten a ten tábor, protože my musíme do práce a kdo by vás všechny tři hlídal. Takže jsem to brala jako že já jsem přítěž a problém, který se musí odložit.

Skvělým tábornickým začátkem jsou příměstské tábory. A i některé školy organizují letní aktivity pro své žáky. Jako ve škole u Aleny:

U nás škola pořádá tábory – pro menší,tj. 1.-4. třída jsou dva – vždy na týden a lze přihlásit dítě jen jeden (kvůli kapacitě) a funguje jako příměstský tj. bez spaní, pak jeden týden je pro páťáky a ti tam jednu noc spí, jinak chodí taky odpoledne domů, pak týden pro budoucí prvňáky a týden pro 6. – 9. třídu a ti to mají se spaním.

No a asi nejčastěji rodiny spoléhají na hlídání prarodičů.

Jewelinka:

Ještě, že máme babičku důchodkyni.

Je určitě důležité, když mají děti možnost trávit čas s babičkou a dědečkem, kříží se tak generace, děti se učí zase něčemu jinému, než co jim mohou předat rodiče. A právě i na tato poznávání slouží letní prázdniny.

Podělte se s námi o své plány a třeba i nějaká netradiční řešení hlídání dětí o prázdninách.

 

 

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist