Vaše děti nečtou. Co s tím?

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Děti, které jsou zvyklé číst, mají mnohem lepší slovní zásobu. Nemají takové potíže s gramatikou. Mají větší představivost a lepší písemný projev. Ale to jim nevysvětlíte, a když nebudou chtít, nemá smysl je do čtení nutit. Musí je to bavit! Jak je ke čtení motivovat?

Bez motivace to nepůjde

Do čtení nemá smysl děti nutit. Nátlakem docílíte akorát toho, že budou ke čtení přistupovat s odporem a vášniví čtenáři se z nich těžko stanou z donucení. Chce to začít pomalu a nenápadně.

  • Agatinsvet.cz - vasedeti.czPořiďte si třeba dětské encyklopedie, a když vám budou pokládat zvídavé otázky, ukažte jim odpověď v nich. Pokud je tato forma bude bavit, rozšiřte svou zásobu a další naučnou literaturu pro děti, ve které jsou zajímavé informace podané zábavnou a nenáročnou formou.
  • Začněte s obrázkovými knihami bez velkého množství textu. Komiksy jsou opět v kurzu a filmy podle komiksových předloh lámou v kinech rekordy a budou děti bavit určitě víc než klasické knihy.
  • Nebojte se e-knih a audioknih. Pokud své dítko nemůžete dostat od tabletu či počítače, zkuste jim pořídit e-knihu nebo audioknihu. Ale nezapomeňte se zeptat, jakou by chtěli.

 

Jaké knihy právě frčí?

Děti od devíti do čtrnácti let ocení Deníky malého poseroutky. Kluci i holky v každém věku mají stále rádi příběhy Harryho Pottera a pomalu se z něj stává dětská klasika. Starší čtenáři propadají Hrám o trůny, Hunger Games a Divergenci.

Tip: Knihy, které se dočkaly filmového či seriálového zpracování slaví u mladé generace zvláště velký úspěch. Pokud vaše děti mají nějaký takový film či seriál rády, můžete je zaručeně nalákat na fakt, že v knihách jsou události a vysvětlení děje, které se do filmu už nevešly.

Určitě stojí za to dětem ve výběru titulů vyhovět a nenutit je do knih, které je nelákají. Jakmile se začtou, ostatní knihy si je najdou. Jen stačí, aby se „zaháčkovaly“.

Co čtou vaše děti a jaké tituly jste měli v dětství rádi vy?

Napsal/a: Agátin svět

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Mám dvojčata. Četla jsem oběma, obě dostávají knížky (teď si už samy vybírají z katalogů, co dostávají ve škole), obě viděly nás rodiče číst. A jedna čte sama a ráda, druhá tak trochu z donucení… (do školy mají okruhy „povinné četby“ a povinnost přečíst určitý počet knih za školní rok – 5. třída).

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist