Recenze: Po stopách Karla IV.

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Dostali jsme tu možnost podívat se na knihu Lenky Pecharové – Po stopách Karla IVKnihu vydalo ku příležitosti sedmistého výročí narození tohoto nejvýznamějšího českého krále nakladatelství Portál.

Jak už samotný název napovídá, dozvíme se hodně o Karlu IV. Kniha je určena dětem, ale i dospěláci si přijdou na své. Kniha je prošpikována zajímavostmi, které v učebnicích dějepisu nenajdeme.

Věděli byste například, na kolik haléřů se dělil pražský groš? Kdy – na minutu přesně – byl založen Karlův most? Nebo kterou rybu najdeme v českých vodách díky rozhodnutí krále?

Kniha nás všechny zaujala na první ohlédnutí. Filip (2.třída) si tuto knihu užil jen dva dny, než odjel na školu v přírodě. I za tuto krátkou dobu ale stihl přečíst 2,5  kapitoly. Zabýval se rodokmenem, životem Karla IV. a manželkami a dětmi tohoto císaře a krále.  Další zajímavosti a důležité dobové události se dozví po příjezdu. I tak stihl toho dost, kromě toho, že četl postupně, ještě si jen tak listoval a divil se, kolik toho ten pan král stihl zařídit.

Kniha je něco mezi encyklopedií a historickým románem. Důležitá fakta jsou členěna podle obsahu. Kniha je doplněna ilustracemi Michaely Bergmannové.  Mezi textem jsou vloženy ještě úryvky z Karlova životopisu:.

„Také řeč českou jsme úplně zapomněli, ale později jsme se ji opět naučili, takže jsme mluvili a rozumněli jako každý jiný Čech…

Skvělé jsou také hádanky, kterými je kniha obohacena. Všechny se vztahují k tématu, o kterém je zrovna řeč. Filip tedy přiřazoval několik slov ve více jazycích, pro něj to byla sice tipovací soutěž, ale alepoň se něco přiučil a  z písmen skládal jména dětí Karla IV. a Alžběty Pomodřanské.

Pro mladší děti je ještě složité si uvědomovat souvislosti v době, ale i tak je pro ně kniha zajímavá. S četbou Filipovi pomáháme, hledáme v jiných encyklopediích a mapách, aby si uvědomil, kde se vše odehrávalo. Stále mu připomínáme kdo je kdo (manželka, tatínek)

Filip si zapamatoval tyto zajímavosti a sám je dokázal vyjmenovat:

 •    Karel IV. se ženil už v 7 letech.
 •    Karel byl jako dítě ve vězení, kde ho dal uvěznit jeho tatínek.
 •    Zjistil, co je to biřmování a jak se mění jména (Karel se nejdřív jmenoval Václav).
 •    Karel to neměl jednoduché – chtěli ho otrávit i zabít – utekl i s manželkou v pyžamu, aby se zachránil.
 •    Ta doba, kdy žil Karel IV., byla hrozná, lidé se mučili na mučidlech. Dnešní vězení je proti tomu pohoda – tam mají i televizi.
 •    Karel IV. uměl 5 jazyků – to byl teda borec, mi se pletou i dva.
 •   Jména některých dětí Karla IV.

karelIV2Jelikož doma rádi hrajeme společenské hry, líbily se nám také ty, které jsou na deskách knihy:

První z nich je zaměřená na letopočty a důležitá data v životě Karla IV.  – na letopočtech jsme nelpěli, ale Filip si díky této hře zapamatoval některé důležité okamžiky. Určitě se mu budou hodit v hodinách dějepisu.

Druhá hra je o něco těžší. Pomůckou je abeceda – Ke každému písmenu přiřazena jedna otázka. Tuto hru jsme zatím vynechali, ale třeba po přečtení celé knihy se k ní zkusíme vrátit.

A nakonec Filipovo hodnocení:

„Je to super knížka, nejlepší na tom je, že na začátku i na konci je hra, je tam plno obrázků a doplňovaček. A musíme si udělat výlet do Prahy, abych se podíval na některé stavby doopravdy.“

roundcube.web4ce.czKniha nám  určitě nebude ležet v knihovničce a budeme se k ní často vracet.
Knihu Po stopách Karla IV. vydalo nakladatelství Portál a zakoupit si ji můžete zde.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Marci55

  Zajímavá kniha

 • Pavluschka

  Tak jsme navštívili alespoň Pažský hrad. Pozdě jsem pak zjistila, že na Karlově mostě je interaktivní výstava o Karlu IV. Škoda,asi by se líbila. Tak pro toho, kdo to máte blíže možná dobrý tip.

 • Peťka

  Jen víc takových knížek!

 • Kyller

  Tak to vypadá naprosto úžasně. 🙂 Děkuji za tip na knihu, určitě si pořídíme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist