Recenze: Po stopách Karla IV.

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Dostali jsme tu možnost podívat se na knihu Lenky Pecharové – Po stopách Karla IVKnihu vydalo ku příležitosti sedmistého výročí narození tohoto nejvýznamějšího českého krále nakladatelství Portál.

Jak už samotný název napovídá, dozvíme se hodně o Karlu IV. Kniha je určena dětem, ale i dospěláci si přijdou na své. Kniha je prošpikována zajímavostmi, které v učebnicích dějepisu nenajdeme.

Věděli byste například, na kolik haléřů se dělil pražský groš? Kdy – na minutu přesně – byl založen Karlův most? Nebo kterou rybu najdeme v českých vodách díky rozhodnutí krále?

Kniha nás všechny zaujala na první ohlédnutí. Filip (2.třída) si tuto knihu užil jen dva dny, než odjel na školu v přírodě. I za tuto krátkou dobu ale stihl přečíst 2,5  kapitoly. Zabýval se rodokmenem, životem Karla IV. a manželkami a dětmi tohoto císaře a krále.  Další zajímavosti a důležité dobové události se dozví po příjezdu. I tak stihl toho dost, kromě toho, že četl postupně, ještě si jen tak listoval a divil se, kolik toho ten pan král stihl zařídit.

Kniha je něco mezi encyklopedií a historickým románem. Důležitá fakta jsou členěna podle obsahu. Kniha je doplněna ilustracemi Michaely Bergmannové.  Mezi textem jsou vloženy ještě úryvky z Karlova životopisu:.

„Také řeč českou jsme úplně zapomněli, ale později jsme se ji opět naučili, takže jsme mluvili a rozumněli jako každý jiný Čech…

Skvělé jsou také hádanky, kterými je kniha obohacena. Všechny se vztahují k tématu, o kterém je zrovna řeč. Filip tedy přiřazoval několik slov ve více jazycích, pro něj to byla sice tipovací soutěž, ale alepoň se něco přiučil a  z písmen skládal jména dětí Karla IV. a Alžběty Pomodřanské.

Pro mladší děti je ještě složité si uvědomovat souvislosti v době, ale i tak je pro ně kniha zajímavá. S četbou Filipovi pomáháme, hledáme v jiných encyklopediích a mapách, aby si uvědomil, kde se vše odehrávalo. Stále mu připomínáme kdo je kdo (manželka, tatínek)

Filip si zapamatoval tyto zajímavosti a sám je dokázal vyjmenovat:

 •    Karel IV. se ženil už v 7 letech.
 •    Karel byl jako dítě ve vězení, kde ho dal uvěznit jeho tatínek.
 •    Zjistil, co je to biřmování a jak se mění jména (Karel se nejdřív jmenoval Václav).
 •    Karel to neměl jednoduché – chtěli ho otrávit i zabít – utekl i s manželkou v pyžamu, aby se zachránil.
 •    Ta doba, kdy žil Karel IV., byla hrozná, lidé se mučili na mučidlech. Dnešní vězení je proti tomu pohoda – tam mají i televizi.
 •    Karel IV. uměl 5 jazyků – to byl teda borec, mi se pletou i dva.
 •   Jména některých dětí Karla IV.

karelIV2Jelikož doma rádi hrajeme společenské hry, líbily se nám také ty, které jsou na deskách knihy:

První z nich je zaměřená na letopočty a důležitá data v životě Karla IV.  – na letopočtech jsme nelpěli, ale Filip si díky této hře zapamatoval některé důležité okamžiky. Určitě se mu budou hodit v hodinách dějepisu.

Druhá hra je o něco těžší. Pomůckou je abeceda – Ke každému písmenu přiřazena jedna otázka. Tuto hru jsme zatím vynechali, ale třeba po přečtení celé knihy se k ní zkusíme vrátit.

A nakonec Filipovo hodnocení:

„Je to super knížka, nejlepší na tom je, že na začátku i na konci je hra, je tam plno obrázků a doplňovaček. A musíme si udělat výlet do Prahy, abych se podíval na některé stavby doopravdy.“

roundcube.web4ce.czKniha nám  určitě nebude ležet v knihovničce a budeme se k ní často vracet.
Knihu Po stopách Karla IV. vydalo nakladatelství Portál a zakoupit si ji můžete zde.

Napsal/a: Pavluschka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Marci55

  Zajímavá kniha

 • Pavluschka

  Tak jsme navštívili alespoň Pažský hrad. Pozdě jsem pak zjistila, že na Karlově mostě je interaktivní výstava o Karlu IV. Škoda,asi by se líbila. Tak pro toho, kdo to máte blíže možná dobrý tip.

 • Peťka

  Jen víc takových knížek!

 • Kyller

  Tak to vypadá naprosto úžasně. 🙂 Děkuji za tip na knihu, určitě si pořídíme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist