Vánoční svátky s vánočními pohádkami

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Štědrý den je za námi a věřím, že se u všech povedl. Představa všech těch rozzářených dětských očí je úžasná!

A aby dětem jejich radost vydržela ještě o něco déle, ráda bych upozornila na knížku Zuzany Pospíšilové Vánoční pohádky. Ta k těmto dnům patří svým nádherným vyprávěním, ale i celkovým zpracováním. Najděte si tedy chvilku a začtěte se s dětmi do nádherných pohádek…

Knížka vypráví dvacet originálních pohádek na téma Vánoc. Děti se dozví, proč jsou sněhové vločky jako vanocni_pohadky_titulkakraječky, proč se na špičku stromečku dává vánoční hvězda a přečtou si také, jak to dopadne, když se dárky začnou hádat.

Velice se mi líbí právě ta originalita, se kterou jsou pohádky napsané. Veškeré vyprávění se odehrává čistě ve světě fantazie, takže rozhodně nečekejte příběhy z Betléma apod. Autorka si vymyslela svou vlastní „pravdu“, kterou těm nejmenším předkládá v úžasně napsaných příbězích. Ty nadchnou jak předškoláky, kterým mohou předčítat rodiče, tak i větší děti, které si již mohou jednoduše napsané pohádky začít číst samy.

Knížka je navíc bohatě provázena nádhernými ilustracemi Jany Valentovičové, které ve spojení s tématem vyznívají stejně sladce, jako samotné Vánoce.

vanocni_pohadky2vanocni_pohadky1

Ale víte co? Pojďte si se mnou jednu z pohádek přečíst…

A krásné Vánoce!

O vánoční hvězdě

„Nenakláněj se tolik, vždyť můžeš spadnout!“ napomínala maminka Hvězda svou malou Hvězdičku, která stála u nebeského okna a pozorovala, jak se dole na Zemi všechno blýská a třpytí a skoro za každým oknem svítí vánoční stromeček. Moc se jí to líbilo.
V nebi mají sice taky spoustu světýlek, ale ta svítí trochu jinak než svíčky na vánočním stromečku. Hvězdička byla čím dál zamračenější. Nakonec to nevydržela a musela se svým otazníkem ven: „Maminko, a proč u nás taky neslavíme Vánoce?“
„Nevím, prostě je neslavíme,“ odpověděla maminka.
Pak se zamyslela a dodala: „Možná je to proto, že v nebi nemáme stromečky.“
Když maminka odešla, Hvězdička se chtěla znovu podívat na nazdobené vánoční stromečky, ale vyklonila se. Nejprve jen malinko, ale ze zvědavosti se nakláněla víc a víc, až nakonec z okýnka vypadla. Úlekem dočista zkoprněla. Ještě štěstí, že měl Měsíc rozprostřeny své měsíční paprsky. Po nich se hvězdička jako po klouzačce svezla rovnou na Zem.

Dopadla doprostřed veliké zahrady a tam zůstala ležet. Sníh, který byl všude okolo, ji vanocni_pohadky4sice trochu studil, ale jí to vůbec nevadilo, ba naopak. Dlouhým pádem se totiž pořádně rozehřála. Hvězdy neumí chodit, a tak se jen koukala na všechnu tu zemskou krásu, která v nebi k vidění není. A jak se tak rozhlížela, ani si nevšimla, že se k ní potichu připlížil malý chlupatý pejsek a začal ji očichávat. Hvězdička se polekala. Chtěla se pohnout, ale nešlo to, a tak začala alespoň víc zářit. Toho se ovšem pejsek, který měl na starost hlídat zahradu, polekal. Hlasitě se rozštěkal.

Jeho štěkání přivolalo malou holčičku. Byla to Gábinka. Nejdříve jen vykoukla z okna, ale když uviděla, že na jejich zahradě něco svítí, byla zvědavá. Rychle si oblékla kabátek, obula teplé botky a utíkala na zahradu.
„Chlupáčku, přestaň!“ napomínala svého pejska už zdálky. Když došla blíž, udiveně se zeptala: „Jé, co je to za krásné světýlko?“
„Já nejsem žádné světýlko, já jsem hvězda!“ bránila se Hvězdička.
„Ty jsi opravdová hvězda? Z nebe?“ divila se Gábinka.
„Jsem! Chtěla jsem se podívat, jak slavíte Vánoce. Když jsem se dívala shora, vypadalo to moc hezky. U nás Vánoce neslavíme tak jako vy.“

Gábinka vzala Hvězdičku opatrně do náruče a odnesla ji domů. „Víš co? Posadím tě na špičku vánočního stromku, abys všechno dobře viděla.“
Hvězdička se štěstím celá rozzářila. Po celou dobu Vánoc seděla na vrcholku nazdobené borovice a všechno bedlivě pozorovala. Když Gábinka a její rodiče dojedli štědrovečerní večeři a pod stromečkem se objevily dárky, rozsvítila se tak moc, že ani nemuseli rozsvěcet světlo.
A když bylo po Vánocích, vrátila se zpátky do nebe, aby o svém dobrodružství vyprávěla i ostatním hvězdám.

Od těch dob můžete na mnoha vánočních stromcích spatřit zářící hvězdy. Také ony totiž chtějí na vlastní oči vidět opravdové pozemské Vánoce. A možná že letos některá z nich zamíří právě k vám!

Knížku Vánoční pohádky vydalo nakladatelství Grada.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • bokul

    Díky za tip na knížku. Publikace Zuzany Pospíšilové vždy potěší dětská srdce, ale i rodiče. Alespoň já mám zatím takovou zkušenost.

  • mura

    Pěkná knížka..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist