První třídou s VD – Poslední školní týden v tomto roce

Rubrika: Základní školy

Když jsem v neděli začala připravovat tento článek, uvědomila jsem si, že vyjde přesně po Štědrém dnu. Takže už máme za sebou ten kouzelný večer splněných přání a  naši prvňáčci už si užívají krásných dárků…

Při této slavnostní příležitosti bych ráda poděkovala jménem maminek našich prvňáčků Petře, která poslala všem pravidelně píšícím maminkám z projektu První třídou s VD vánoční dárečky v podobě pěkných knížek. Některé knížky si už děti čtou, jiné je dostaly včera pod stromeček a někdo dokonce dostal knížku za zoubek. 🙂 Ale o tom si už můžete přečíst v příspěvcích…

Jak svůj poslední týden v tomto roce prožili naši prvňáčci?

Cokynalda – Verunka

Hurá prázdniny:-)))
Jen mě bylo dnes do breku a nevím proč:-))) Verunka měla ve škole malý piknik – nanosilo se cukroví a dětičky měli zábavu:-) Jen mě ta moje cácorka nic neřekla a tím pádem nic nedonesla a že máme doma cukrovíčka dost a dost:-)
Ve čtvrtek měli děti každoroční zpívání před školou, vánoční trhy, občerstvenía hrála živá kapela:-) Musím se pochlubit:-)))) Vyráběla jsem pro školu vánoční dekorace a jen se po nic zaprášilo:-) Moc mě potěšilo, že jsem udělala dobrý skutek a navíc jsem prostřednictvím výrobků potěšila hodně lidiček, za tu námahu to stálo:-)
Tak a poslední předprázdninový týden se počítalo, psalo, četlo, cvičilo, tvořilo a zpívalo:-)
V počtech už jsme na čísle 9, začali jej ve středu a za poslední domácí úkol ze psaní bylo písmenko s:-)
Verunka na prázdniny nemá žádný úkol, take budeme jen procvičovat čtení a aby nezapoměla, tak si dáme cvičný diktát:-)
Ráno a odpoledne jsme popřáli ve škole i ve školce: Krásné vánoce, bohaté Ježíška a hlavně hodně zdraví a šťastný Nový rok:-) a tímto přeju i Vám všem:-)

P.S. moc moc děkujeme za krásnou knížku Rošťanda a Lumpíček:-) Verunka jí nosila do školy a nedá jí z ruky:-)))

Danasi – Eliška

Omlouvám se za minulý týden, jak jsem psala, nějak mne práce pohltila a já zapomněla na čas.
Tento týden byl ve znamení vánočního koncertu v hudební škole. A rozloučení se s kalendářním rokem. Ve třídě zase děti dodělali písmeno N a číslici 7. Na vánoce dostali velký seznam úkolů.

Ve třídě jich hodně chybělo poslední týden a paní učitelka zavedla volný režim. Dokonce dala dětem na výběr, zda chtějí podle rozvrhu tělocvik nebo si malovat. Děti si vybrali kreslení. Což jsem si doma od Elišky vyslechla, že jsou spolužáci líní, že ona hlasovala pro tělocvik. Poslední páteční den si do školy měli donést vlastní cd s pohádkou, aby si je mohli pouštět a měli si donést jablíčko, svíčku a hřebíčky. Vůbec se neučili, ale vyráběli svícen a koukali na pohádky.

danasi čl17 2 danasi čl17

Jen řeším zda udělat úkoly hned, aby se na ně nezapomnělo, nebo nechat na poslední chvíli jako opakování.

EE – Viktoria Ela

Poslední týden před vánočními svátky byl ve škole už trošku volnější, i když učení bylo stále ještě dost. Ve čtení se děti dobraly k zavřeným a otevřeným slabikám typu: sám, les, máj, sem, myl,…apod. To dělalo Viki trochu problémy – dosazovala si často na konec slova další samohlásku, takže četla např. ne sám – ale sáma, sem – sema, seme…atd. P. uč. říkala, že je to normální, že to dělá více dětí. Ale po týdnu tréninku už to dělá minimálně:-) Jinak žádný jiný problém v učení nenastal. Co se týká kulturního života, v pondělí měla Viktorčina třída společné dopoledne s 6.A (p. uč. bývalí žáci) a strávili spolu ČJ, Ma, Zeměpis a Tv. Veškerá práce byla navzájem propletena, aby se nikdo nenudil. Ve středu odpoledne byla ve třídě vánoční besídka. Děti mají poněkud menší třídu a tak jsme se tam my rodiče stěží vešli. Děti nám předvedly dramatizaci trošku netradičního vánočního příběhu a po té pásmo vánočních písní. Dostali jsme od dětí mnoho krááásných dárečků, které děti vlastnoručně vyrobily: keramického anděla, ručička našeho dítka – odlitek ze sádry s popiskem: taková byla moje ručička v 1. třídě – nádherné!!! Také jsme dostali živý hyacint v nazdobeném květináčku a několik výrobků z papíru. Ve čtvrtek šly děti do kina a v pátek jsem přijela já za nimi a pekli jsme společně perníčky. Moc se nám to povedlo a užili jsme spoustu legrace :-))

Ksalavova – Kačenka

Tak je těsně před vánoci a děti se ve škole již moc neučili. Výuku měli jen v pondělí a v úterý. Ve středu měli ve třídě tzv. Projektový den, kdy se utvoří skupiny dětí a něco vyrábějí. Ve čtvrtek šli do 3D kina na pohádku Ledové království, přišli všichni moc nadšeni. A v pátek měli ve třídě vánoční dílny a předávání dárků. Donesli si s sebou jablíčko, rozinky, hřebíček, mašličku a párátka. Vytvářelí vánoční svíčky a voňavé jablíčko. Donesli si také cukroví a pak si předávali dárky, které si navzájem donesli. Všichni se moc těší na ježíška, který nám napsal moc krásný dopis. Děti mu psali dopis na Ježíškovu dílnu na Boží dar.
Všem moc přeji krásné, pohodové, klidné vánoce, hodně dárků a hlavně spokojenosti.

Ludlinka – Terezka

Krásný vánoční čas všem. Terezka byla minulý týden opět nemocná a do školy šla až ve čtvrtek a pátek.
Ve čtvrtek si ve škole rozdávali dárečky, všichni dostali knížku.
V pátek si pouštěli pohádky a na oběd měli pizzu a  vyučování končilo dřív.
Přejeme všem krásné a pohodové vánoční svátky a dětem, ale nejen těm, aby našli pod stromečkem
spoustu dárků.

Majulka – Péťa

Je jedno z nejočekávanějších období v roce. Nejen, že se těšíme na Vánoce, děti na Ježíška, ale hlavně také proto, že se nám zase začne prodlužovat den. A to je to, co mě těší skoro víc, než ty svátky. Navíc svátky utečou jako voda a už tu máme leden a naši prvňáčci zanedlouho úspěšně ukončí první pololetí strávené ve škole a půjdou si pro první vysvědčení. Přeji tedy již nyní všem prvňáčkům do nového roku, aby to jejich úplně první školní hodnocení bylo to nejlepší jaké jen může být.
Náš předvánoční týden probíhal samozřejmě v duchu blížících se Vánoc. Zřejmě stejně jako ve většině domácností velký shon a málo času. Ve škole si děti povídali o vánočních svátcích a Péťa asi dával pozor, protože nám doma vše vyprávěl. Bohužel už v úterý Péťa začal posmrkávat a bylo jasné, že se blíží nějaká choroba. Navíc jsme mu za dolníma zoubkama – dvojkama našli nové zoubky – dvojky, které se však rozhodly růst za těmi prvními, místo aby je pěkně vytlačily. Protože se mu ty mléčný vůbec nehýbaly, nedokázala jsem je vytrhnout a museli jsme zajít k zubařce. V práci ale jako na konci každého roku máme strašný frmol, tak jsme se na trhání dostali až ve čtvrtek. Už v pondělí jsem mu ale vytrhla horní jedničku a on si jí honem utíkal dát pod polštář, že mu tam zoubková víla přinese za zoubek nějaký dárek. Snažila jsem se mu sice vysvětlit, že  nosí dárky jen za první vypadlý zub, ale on že to zkusí. No a opravdu, místo zoubku tam byl dárek. Jenomže ve čtvrtek, když mu vytrhla zubařka ty dvojky, tak si je honem zase strčil pod polštář. Já mu to nadšení a očekávání nemohla v tomto předvánočním čase zkazit, takže měl ráno pod polštářem knížku, která ten den zrovna přišla od VD, prostě od kouzelné víly. Bylo to asi opravdu nějaké vánoční kouzlo. Jinak by tam asi nic neměl, nijak jsem nepočítala s tím, že  bude zuby zase strkat pod polštář. Takže moc díky VD.  No a ráno měl velikanánánskou radost, i když na otázku proč je tam jenom jedna knížka, když zuby byly dva, jsem už opravdu rezignovala. Hned jsem mu vysvětlila, že už za žádný zuby nikdy nic nedostane, že opravdu 20 dárků nemůže očekávat :-o. V pátek už Péťa do školy nešel, protože se rýma projevila ještě víc a do toho se přidal kašel.
Ve škole má Péťa zatím samé jedničky, jen jednu dvojku ze psaní (docela se divím, že jen jednu, na to jak píše), ze které byl velice smutný. Už ale píšou  dost písmenek, takže  dokázal napsat dopis Ježíškovi  psacím písmem. Sice některá slova nebyla zrovna krasopisně napsaná, ale  příště se bude určitě více snažit, protože Ježíšek mu všechno co napsal nepřinese právě proto, že to nemohl všechno přečíst ;-).
Také měli ve škole předvánoční turnaj v házené, na který se Péťa velice pečlivě a zodpovědně připravoval. Když ráno asi pět minut běhal po obýváku a já se ho zeptala proč tam pořád tak lítá, tak mi odpověděl, že se musí rozcvičit na ten turnaj :-). Líbilo se mi, jak to bral smrtelně vážně, jakoby šlo minimálně o mistrovství republiky. On jak vidí u bráchy, který hraje extraligu ve volejbale, jak se před nějakým důležitým turnajem chová, tak se choval  po jeho vzoru (teda ne že by jeho brácha běhal po obýváku). Bylo to trochu komické, ale roztomilé.

Miney777 – Kristýnka

Tak je tu poslední příspěvek od nás letos, odpoledne odjíždíme na chalupu, a vracíme se až v lednu.

Minulý týden nebylo co psát, Týnka byla marod – osypala se na hlavě, rukách a nohách. Takže jsme mazaly pudrem, stejně jako u neštovic, měla být doma do konce tohoto týdne, ale usoudila jsem (i dle dr), tím že nebyla infekční po zmizení posledního pupínku, že už půjde do školy ve středu. Měly jsme úkoly až do tohoto pátku, naše aktivka udělala skoro všechno během uplynulého víkendu, tak jsem měla obavy, co bude v té škole dělat, ale paní učitelka je rozplynula s tím, že bude dělat cvičení k tomu, co jsme doma dělaly- co při domácí práci dělat nejde – s pomůckami, které mají ve škole…

V úterý jsme měli besídku – nádherná – nejdřív ve třídě – co si děti připravily pro nás rodiče – s cukrovím, kávou, čajem a tak – bylo to takové rodinné – krásné. Potom byla velká v tělocvičně – to byla 1. stupně – také krásná- ale hektická – bylo nás tam zkrátka moc (hlavně rodinných příslušníků – chápu,že besídku chtějí vidět i tetičky, strýčkové – babičky a dědečkové – ale prostě většina ví, že jsou tam stísněné prostory a stejně přišly v hojném počtu 🙁

miney čl.17 4, miney čl17 miney čl.17 2 miney čl.17 3

Ve středu se normálně učily – úkol donesla jeden – na ofoceném papíře.

Čtvrtek měli výletní – jeli s paní učitelkou se podívat do kaple na betlémy – přiznám se, že jsem měla obavy – ještě nikdy beze mě nejela MHD (kombinace busu a metra) – ale zvládly to v pohodě – a já na ní byla pyšná – nebyla jediná výtka…

A dnes se též učí – ale už tak nějak volně – a ;na besídce jsme dostali od paní učitelky info – že na prázdniny, kromě čtení – nedostanou jediný úkol – že to nedávala žádné třídě, kterou kdy učila, a že to děti doženou první týden – ale že máme číst, že písmenka rychle zapomínají.

Přejeme všem z VD krásné Vánoce a úspěšný vstup  do Nového roku a v lednu se na vás všechny zase těšíme. Lenka s Týnkou a ostatními 🙂

Myšička1407 – Vašík

Zdravím všechny, ráda bych všem popřála krásné a klidné vánoce a hodně štěstí a zdraví do Nového roku.

Ve škole panovala vánoční nálada. V pondělí šla celá třída do ZUŠ na vánoční koncert, což se jim velice líbilo. V úterý vyráběli svícen z jablka, lucerničku a dáreček pro rodiče. Děti se i učily. Začínáme písmenko d a sčítání a odečítání do 7. Dokonce píší diktáty. Poslední den před vánocemi měli ve třídě i malé posezení s cukrovím a ve třídě pod stromečkem se pro každého žáčka našel i maličký dárek. Vašík už se nemůže dočkat Ježíška. Mějte se krásně, šťastné a veselé.

Nuninka – Nathaniel

Včera byl poslední školní den. Teď už mám před sebou dva týdny prázdnin. Pátek byl skoro jako každý jiný den.
Učily jsme se ale jenom dvě hodiny a pak nám paní učitelka pustila pohádku.
Mamka pro mě přišla už po obědě, což bylo super. Ve škole ale nebylo nic Vánočního.
Ve třídě nebyla ani výzdoba, jenom adventní perníkový věnec, který mám upekla mamka. Ale to nevadí, však si to užiju doma.
Už umím počítat do 10. + a také -. Číslice píšeme do 6. Psaní už je také lepší.
Mamka mě moc chválí, že se jí písmenka a čísla už líbí více a více. Však se taky snažím. 🙂
Nejvíce mě asi baví čtení. To my fakt jde. Z dalších písmenek už umím P,T, a učit se budeme J.
Moc děkuji Petře, za krásnou knížku, která mi přišla domů. Moc se mi líbí a ž jsem si jí S Danďou prohlížel a říkal mu co je na obrázcích.

Moc se těším na Vánoce a na dárečky, ale protože jsem dal s Markétkou na okno dopis pro Ježíška moc pozdě, doufám, že na nás nezapomene a pod stromečkem taky najdeme spoustu dárečků.
Tak se mějte moc hezky a já zase napíšu po Novém roce. 🙂

PetraO – Štěpánka

Konečně jsou tady prázdniny i dovolená. Poslední týdny byly  celkem náročné, ani jsem neměla sílu se ozvat. Zmáhalo mě nějaké nachlazení, úporný dráždivý kašel, moc jsem se nevyspala, do toho práce a to ostatní okolo.. (ale hlavně, že děti jsou zdravé)..a pak alespoň upéci nějaké cukroví, když ne „vánočně“ uklidit (to jsem fakt nějak nedala), samozřejmě za vydatné pomoci dětí 🙂 . Vykrajovaly všechny, až se z nich prášilo, ani jsem nestíhala válet těsto a péci a pak pomáhaly trochu i se zdobením…nemalou část cukroví  jsme samozřejmě už rozdali po besídkách.
Každopádně opravdu selháváme, co se týká přípravy do školy navíc, což by u Štěpánky bylo třeba, musíme se na to o prázdninách podívat, toho času je tak málo, či se cítím tak unavená (když už jsem konečně s dětma doma já), že jsem ráda, že stihne napsat domácí úkoly (často si ho nacvičuje nanečisto, protože to psaní je teď složitější)-každý den jeden, někdy i dva. Štěpánka stále bojuje, např. se sčítáním a odčítáním-v současné době do 8mi, ale i s psaním a čtením, takže vlastně tak nějak se vším, ale stále nepostrádá nadšení a stále se snaží. Často mi chce číst, nejraději má ty věci, co už si prošly a čtení slabik, protože si to teď´ konečně může naplno užít, když už to umí, bohužel jsou ve třídě stále dopředu a ona na to vše potřebuje více času. Doufám, že stihne udržet alespoň ten krok, i když o kousek vzadu.
Moc děkuji za knížku, která dorazila poštou, opravdu milé překvapení! Štěpánka ji dostane pod stromeček (jak jinak), tak pak napíšu, jaký měla úspěch.

Pvosa – Simonka

Poslední týden před vánoci měly Simonka už takový oddychový. Tento týden už nebyly kroužky. V pondělí a úterý se ještě školáci trochu učily, ale také zkoušely na besídku. Ve středu už měli jen jednu hodinu a pak se připravovali na besídku. Besídku měli o 16 hod. a trvala asi 1 hod. Z 1. a 2. třídy děti nacvičily O slepičce pepičce. Z 3. – 5. třídy si připravili představení o loupežnicích. Pak všechny děti ukázaly, jak umějí anglicky a nakonec zazpívaly vánoční písničky.

Ve čtvrtek měly děti svojí besídku, na kterou si přinesly cukroví, dárečky pro kamarády (Simonka nesla 4 kamarádkám) a jeden do tomboly (dárky se očíslují a děti si nějaký vylosují). Také se vyhodnotilo pololetní kolo sběrové soutěže. Jak jsem psala sbírají papír, pet láhve, baterie a elektrozařízení. Co jsem při besídce stihla kouknout, tak Simonka se ve třech z nich umístila na 4.-.6. místě a tak i ona byla odměněna za sběr.
Na pátek měly děti naplánovanou procházku do lesa se zastávkou u krmelců. A tak kdo mohl, přinesl nějaké krmení zvěři.
Také si Simonka v týdnu přinesla nějaký úkol na prázdniny, tak na ně nesmíme zapomenout :-).
Teď už se budeme jen těšit na Ježíška a tak přejeme všem krásné prožití vánočních svátků a v novém roce hodně zraví, štěstí a lásky.

pvosa čl.17 pvosa čl17 2

Článek je součástí projektu První třídou s VD.
Pozn. redakce: Texty maminek neprošly redakční úpravou.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Pavluschka

  Moc milé ohlédnutí za vánoci a vše kolem nich. Také je zajímavé pozorovat různé školy, kde a jak se učí… však nás to také brzy čeká.

 • Králíček4

  u nás nebylo opět co psát,protože Domča se do školy před vánoci už nedostal,snad po novém roku budeme úspěšnější

 • Peťka

  Jéé, Ludlinko, moje noční můra se stala skutečností. 🙂
  Když připravuji článek, vždy si dávám pozor, abych někomu nepřehodila jméno či fotečky apod. A buch! Je to tam.

  Omlouvám se tedy a již jsem to opravila. Maminka s nickem ksalavova má samozřejmě holčičku Kačenku. 🙂

  Co říkáte na program, který pro děti připravily jejich paní učitelky? Jak si v některých třídách krásně vytvořili správnou atmosféru, dokonce i dárečky byly. Přijde mi to hrozně milé. Já si ze svých školních lavic na nic podobného nepamatuji. Vy ano?

 • ludlinka

  vidím, že se vloudila chybička, Ksalavova mě adoptovala místo svojí Kačenky 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist