Recenze: Pro všechny malé (i větší) experimentátory

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Nevím, jak vaše děti, ale můj syn je naprosto zblázněný do všelijakých pokusů a experimentů. Nestačí mu kroužek, který navštěvuje. Doma má vcelku slušné vybavení pro malé vědce. O to větší chuť má také ke čtení knih s touto tématikou…

Na jednu stranu jsem tomu samozřejmě ráda. To, že si rád čte a procvičuje se tak do školy, samozřejmě vítám. Nemusím ho nutit. Jen tu radost z pokusů úplně nadšeně nesdílím. Tedy, zatím to jde. Zatím nemá touhu provádět nějaké obtížné pokusy. Jen se děsím doby, kdy mu dojde, že v lékárně se dají koupit zajímavé produkty, které by mu experimentování ještě více „zpříjemnily“. Už jsem na toto téma vedla řeč i s lékárnicí. Ta mě varovala s tím, že bych se divila, kolik dětí se podobné zálibě věnuje a kolik jich chodí do lékárny nakupovat všelijaké suroviny pro pokusy. Mnohdy samozřejmě nebezpečné tím, že jejich smíchání může vést k nějakým poškozením třeba pokožky (v tom lepším případě).

Syna zatím plně kontroluji. Naštěstí je poučen a o veškerých pokusech, které hodlá provádět, mě informuje. A protože se chce pochlubit, většinou mu asistuju, nebo sedím a pozoruju, jak mu to jde:-)

Má třeba slíbené pokusy na jaře na zahradě, které jsem zavrhla pro provádění doma. Zahrada je veliká, takže když tam něco „bouchne“, tak to neublíží a my neskončíme na ulici…

mlady_technik2_edikaMimo to ale sdílím jeho nadšení z pokusů, které nijak nesouvisí s mícháním surovin. Velice se zajímá i o fyzikální jevy. V poslední době měl ve třídě takovou malou přednášku, jejímž hlavním tématem byly světové strany a kompas. Dětem ukazoval nejen, jak tento přístroj funguje, ale i jak ho „zblbnout“ obyčejnými magnety na lednici. Také se ostatním pochlubil s pokusem zkoumajícím gravitaci – dokáže voda téci vzhůru?
Děti byly nadšené a syn si z hodiny odnesl jedničku:-)

Abych jeho nadšení podpořila, má knihovničku, v níž si shromažďuje všelijaké publikace týkající se experimentů a pokusů. Maximálně zbožňuje autora Radka Chajdu, který je autorem několika knih, jež vlastní. Od něj rovněž pochází titul Mladý technik 2, který vyšel v nedávné době v nakladatelství Edika.

Kniha Mladý technik 2 navazuje na úspěšnou první část publikace a přináší další aktuální novinky ze světa techniky. Tato kniha vás provede světem moderní techniky a díky ní porozumíte tomu, proč a jak věci kolem vás fungují, a budete schopni sledovat nejmodernější trendy s porozuměním.

Pro lepší pochopení souvislostí se také občas autor obrací k historii techniky.

Poznamenám, že mně osobně se knihy pana Chajdy rovněž líbí. Dětem podává informace velice srozumitelně a především se zábavou. Na nic si nehraje, žádného vážného pana profesora v něm nehledejte. Dokáže si udělat legraci i sám ze sebe a děti vtáhne do děje a experimentování.

technik_ukazka2technik_ukazka3

Musím za sebe říci, že je vážně skvělé, že takový učitel existuje, zvláště, pokud si vzpomenu na učitelku ze své doby návštěv základní školy. Z učiva si nic moc nepamatuju, ale vidím ty chvíle, kdy jsme se museli učit z hlavy všelijaké poučky – stejně si je nejspíš nikdo z nás dneska už nepamatuje. Ale naučit děti něco pochopit – to je umění! A pan Chajda dle mého posouzení toto dokáže. Věřím proto, že jeho knihy jsou mezi malými vědci hitem a pokud jste se s nimi ještě neměli možnost setkat, pak to zkuste. Vaše děti budou nadšené – a nakonec i vy, až budou nosit jedničky:-)

fyzika_edikakapaliny_edika matematika

Všechny knížky Radka Chajdy najdete tady.

Kromě toho, bych také ráda ještě na závěr zmínila další titul z produkce nakladatelství Edika s názvem Nejnapínavější experimenty pro děti, které ovšem nepocházejí z dílny českých experimenty_edikaautorů. To ale nic nemění na jejich zpracování, které se blíží právě formě pana Chajdy.

Více než 60 experimentů představí zvídavým badatelům fascinující jevy z oblasti biologie, chemie a fyziky. Ke každému experimentu jsou rozepsány podrobné návody s fotografiemi a vysvětlení, co za každým pokusem vězí.

Děti se dozví spoustu informací o rostlinách, chemických prvcích, povětrnostních jevech, tlaku vzduchu a vody…

K pokusům budou děti potřebovat běžné věci, které mají všichni doma.


Jak se vaše děti staví k pokusům – zajímají je?

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Jindriska8
  Jindriska8

  Zajímavé knížky

 • mura

  pěkné knihy

 • gabulka73
  gabulka73

  Naše děti si přály k Vánocům mikroskop a od té doby bádájí a zkoumají + různé pokusy,nejlépe s různě obarvenou vodou milují. Tyto knihy budou určitě úžasné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist