ŠVD: Příprava do školy trošku jinak

Rubrika: Vzdělání

Nedávno jsme zde v rámci projektu ŠVD diskutovali na téma Procvičování s dětmi. Vcelku jsme se všichni shodli na tom, že s dětmi procvičujeme doma krátce, podle toho, co potřebují. Přesto mi to nedalo, abych o názor nepožádala také někoho, kdo je v této oblasti „jako doma“.

Požádala jsem o rozhovor paní Terezu Chaloupkovou, na jejíž práci jsem narazila zde na netu. Pro děti vytváří různé pomůcky a úkoly k procvičování. Tyto nalezneme na jejích stránkách www.vesela-chaloupka.cz .

Tak a tady je náš malý rozhovor:

Dobrý den, paní Chaloupková, prozradila byste nám něco o sobě?

Dobrý den, v současné době jsem především maminka na rodičovské dovolené a ještě si tuto roli na plný úvazek nějakou chvíli užiji, protože je na cestě druhý potomek. Jinak jsem profesí učitelka na 1. stupni ZŠ, po ukončení  VŠ jsem učila 5 let na malotřídní škole nedaleko Olomouce. Mám ráda skoro vše, od sportování až po kulturu. 🙂

Co Vás vedlo k tvorbě nových materiálů pro děti a kde čerpáte inspiraci?

Úplně prvním impulzem byla tvorba materiálů do mé diplomové práce. Na vysoké škole mě nadchla především didaktika mateřského jazyka – konkrétně 1. ročník předslabikářového období, kde jsem viděla uplatnění obrázků a her a nápady pak přicházely samy. Celý život jsem se účastnila akcí a táborů a postihnutá vzorem vedoucí, mé mamky, už jinudy cesta nevedla. Velké díky patří také rozhodně mému manželovi, který mi ukázal grafický program, ve kterém je tvoření obrázků a materiálů radost, bez toho by to nešlo. Nápady na hry a materiály teď už přichází z běžného života, když někde zahlédnu společenskou hru, něco v knize nebo jsem ve škole narazila na problém, který byl potřeba procvičit, zafixovat. Často mě také inspirovaly semináře a školení.

41 36

 Odkdy je, podle Vás, nejvhodnější začít s dětmi – předškoláky, přípravu na školu?

To je pro mě v současnosti docela zajímavý dotaz, protože se nad tím zamýšlím každý den při hře s mým 2,5letým synem. Upřímně mám pocit, že už ta příprava začíná snad v tomto věku. Nikoli však nějak cílená či řízená. Myslím, že je fajn dítěti poskytnout dost podnětů a nápadů pro hru a rozvoj, ale všechno bych nechala na dobrovolnosti. Některé děti jsou na to trénování více, jiné méně, taky už jsem se dlouho připravovala, že nesmím své pomůcky vlastním dětem cpát :). Jeden z dalších postřehů je ten, že i když se vám zdá, že dítě při nějaké činnosti nereaguje za měsíc budete koukat, že to tam v té hlavě je a vytře vám zrak. Takže to nevzdávejte!

Jinak věřím, že nějaká příprava začíná už při vstupu do školky a vrcholí ten rok před nástupem do školy, ale to už je věc konkrétní mateřské školy. Pokud má rodič aktivní přístup, věnuje čas dítěti od útlého věku, tak to v něm je! Ještě bych zdůraznila můj názor, že také paní učitelka na začátku první třídy musí zjistit, co ve třídě za děti má a neúspěchat práci s prvními písmenky – věřím, že je na ně času dost. Raději procvičit všechny základní schopnosti, které jsou potřeba při čtení a psaní – šikovní na sebe budou pyšní, že to ve škole zvládají a ti méně? Mají více času vše dohnat a dopilovat, aby pak zbytečně nevznikaly problémy. Prostě problémům předcházet, aby vůbec nenastaly.

Doporučujete rodičům, aby s dětmi – zejména těmi školními – doma procvičovali? A jak dlouhou doporučujete takovou domácí přípravu?

Myslím si, že domácí příprava v 1.třídě je důležitá a když se to vezme za správný konec, děti to dokonce baví. Ale ze začátku by to opravdu měla být otázka třeba 5-10min. Jak začne práce s písmenky, každý den je fajn je doma projet, ale PÁR minut! Někdy rodiče ze strachu, že dítě bude neúspěšné, trénují navíc a „ve velkém“ což mám pocit, že nadělá víc škody než užitku. Pokud je to s brekem a scénami nikam to nevede. Rozhodně nejde o kvantitu, ale kvalitu procvičování a pohodovou atmosféru!

Moc děkuji paní Chaloupkové za rozhovor a její pohled na věc z pozice paní učitelky.

Sama za sebe mohu říci, že mi její odpovědí pomohly a uklidnily mne, že s Tomáškem procvičujeme správně a nic snad nezanedbáváme. A materiály od paní Chaloupkové doma rádi využíváme nejen pro školáka, ale i předškoláka.

Podívejte se na webové stránky Veselá chaloupka a inspirujte se.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • meggi41

    Kyller,zajimave,dekuji a vy jste sikulove ! 😉

  • danasi

    Také jsem na stránky vloni zavítala, když jsem hledala inspiraci jak učit dítě doma dva měsíce, když nejsem učitel.

  • Petra Vymětalová

    Kyller, děkuju za zajímavé čtení 🙂 Hned jsem koukala na stránky paní Chaloupkové 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist