ŠVD: Příprava do školy trošku jinak

Rubrika: Vzdělání

Nedávno jsme zde v rámci projektu ŠVD diskutovali na téma Procvičování s dětmi. Vcelku jsme se všichni shodli na tom, že s dětmi procvičujeme doma krátce, podle toho, co potřebují. Přesto mi to nedalo, abych o názor nepožádala také někoho, kdo je v této oblasti „jako doma“.

Požádala jsem o rozhovor paní Terezu Chaloupkovou, na jejíž práci jsem narazila zde na netu. Pro děti vytváří různé pomůcky a úkoly k procvičování. Tyto nalezneme na jejích stránkách www.vesela-chaloupka.cz .

Tak a tady je náš malý rozhovor:

Dobrý den, paní Chaloupková, prozradila byste nám něco o sobě?

Dobrý den, v současné době jsem především maminka na rodičovské dovolené a ještě si tuto roli na plný úvazek nějakou chvíli užiji, protože je na cestě druhý potomek. Jinak jsem profesí učitelka na 1. stupni ZŠ, po ukončení  VŠ jsem učila 5 let na malotřídní škole nedaleko Olomouce. Mám ráda skoro vše, od sportování až po kulturu. 🙂

Co Vás vedlo k tvorbě nových materiálů pro děti a kde čerpáte inspiraci?

Úplně prvním impulzem byla tvorba materiálů do mé diplomové práce. Na vysoké škole mě nadchla především didaktika mateřského jazyka – konkrétně 1. ročník předslabikářového období, kde jsem viděla uplatnění obrázků a her a nápady pak přicházely samy. Celý život jsem se účastnila akcí a táborů a postihnutá vzorem vedoucí, mé mamky, už jinudy cesta nevedla. Velké díky patří také rozhodně mému manželovi, který mi ukázal grafický program, ve kterém je tvoření obrázků a materiálů radost, bez toho by to nešlo. Nápady na hry a materiály teď už přichází z běžného života, když někde zahlédnu společenskou hru, něco v knize nebo jsem ve škole narazila na problém, který byl potřeba procvičit, zafixovat. Často mě také inspirovaly semináře a školení.

41 36

 Odkdy je, podle Vás, nejvhodnější začít s dětmi – předškoláky, přípravu na školu?

To je pro mě v současnosti docela zajímavý dotaz, protože se nad tím zamýšlím každý den při hře s mým 2,5letým synem. Upřímně mám pocit, že už ta příprava začíná snad v tomto věku. Nikoli však nějak cílená či řízená. Myslím, že je fajn dítěti poskytnout dost podnětů a nápadů pro hru a rozvoj, ale všechno bych nechala na dobrovolnosti. Některé děti jsou na to trénování více, jiné méně, taky už jsem se dlouho připravovala, že nesmím své pomůcky vlastním dětem cpát :). Jeden z dalších postřehů je ten, že i když se vám zdá, že dítě při nějaké činnosti nereaguje za měsíc budete koukat, že to tam v té hlavě je a vytře vám zrak. Takže to nevzdávejte!

Jinak věřím, že nějaká příprava začíná už při vstupu do školky a vrcholí ten rok před nástupem do školy, ale to už je věc konkrétní mateřské školy. Pokud má rodič aktivní přístup, věnuje čas dítěti od útlého věku, tak to v něm je! Ještě bych zdůraznila můj názor, že také paní učitelka na začátku první třídy musí zjistit, co ve třídě za děti má a neúspěchat práci s prvními písmenky – věřím, že je na ně času dost. Raději procvičit všechny základní schopnosti, které jsou potřeba při čtení a psaní – šikovní na sebe budou pyšní, že to ve škole zvládají a ti méně? Mají více času vše dohnat a dopilovat, aby pak zbytečně nevznikaly problémy. Prostě problémům předcházet, aby vůbec nenastaly.

Doporučujete rodičům, aby s dětmi – zejména těmi školními – doma procvičovali? A jak dlouhou doporučujete takovou domácí přípravu?

Myslím si, že domácí příprava v 1.třídě je důležitá a když se to vezme za správný konec, děti to dokonce baví. Ale ze začátku by to opravdu měla být otázka třeba 5-10min. Jak začne práce s písmenky, každý den je fajn je doma projet, ale PÁR minut! Někdy rodiče ze strachu, že dítě bude neúspěšné, trénují navíc a „ve velkém“ což mám pocit, že nadělá víc škody než užitku. Pokud je to s brekem a scénami nikam to nevede. Rozhodně nejde o kvantitu, ale kvalitu procvičování a pohodovou atmosféru!

Moc děkuji paní Chaloupkové za rozhovor a její pohled na věc z pozice paní učitelky.

Sama za sebe mohu říci, že mi její odpovědí pomohly a uklidnily mne, že s Tomáškem procvičujeme správně a nic snad nezanedbáváme. A materiály od paní Chaloupkové doma rádi využíváme nejen pro školáka, ale i předškoláka.

Podívejte se na webové stránky Veselá chaloupka a inspirujte se.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • meggi41

    Kyller,zajimave,dekuji a vy jste sikulove ! 😉

  • danasi

    Také jsem na stránky vloni zavítala, když jsem hledala inspiraci jak učit dítě doma dva měsíce, když nejsem učitel.

  • Petra Vymětalová

    Kyller, děkuju za zajímavé čtení 🙂 Hned jsem koukala na stránky paní Chaloupkové 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist