Recenze: Podívej jak roste …

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

V červnu letošního roku vydalo nakladatelství Albatros Media knihy s názvem Podívej, jak roste rostlina a Podívej, jak roste strom. Jejich autorkou je Helena Haraštová. Knihy jsou určeny čtenářům od 2 let věku.

Nakladatelství Albatros Media nám poskytlo pro recenzi výtisky obou těchto knih. Kniha Podívej, jak roste strom zamířila ke Konipas a jejím holčičkám, kniha Podívej, jak roste rostlina přišla k nám.

Podívej, jak roste strom očima Konipas:

Knížka Podívej, jak roste strom, kterou jsme dostaly k recenzování, zaujala dcery na první pohled. Překvapivě i tu téměř desetiletou. Cílová skupina je samozřejmě spíš ta tříletá. Mně připomněla pohádkové knížky z dětství – určitě nějakou takovou taky znáte, my měli třeba pohádku O Popelce – na stránkách při otevření vždy „vyskočila“ nějaká postava a dokonce se pohybovala – např. Popelka zametala, stačilo zatáhnout za proužek papíru na boku.

WP_001338 WP_001335

Knížka má relativně malý čtvercový formát (necelých 20 x 20 cm), pevné desky a i stránky jsou pevnější, je to něco mezi leporelem a běžnou knihou. Při otevření „vyskakuje“ jen obrázek ve středu dvojstránky – dál už nehybný, vždy přestavuje určitou fázi života dubu. Sedm „kapitol“ uvedených na titulní straně je vlastně sedm dvojstránek s kratičkým textem Heleny Haraštové a netradičními ilustracemi – jejich autorkou je Edit Sliacka (její obrázky mi trochu připomínají knížky z Ikea), kromě hlavního záměru ukázat dětem, jak z malého semínka vyroste velký strom, se děti seznámí i s ročními obdobími, podle mého názoru příjemnou, dětsky veselou, formou.

WP_001333

Desetiletou dcerku zřejmě zaujal způsob, jakým funguje vyskakování obrázků, tříletou dcerku zaujaly i na první pohled legrační detaily v obrázcích, třeba že v dešti má ptáček na stromě malý deštníček.

Knížka se nám líbila a rády jsme si ji opakovaně přečetly. Opakovaně proto, že dcerka ji chce číst pořád dokola a vždycky v ní objeví něco nového.

Podívej, jak roste rostlina očima Kyller:

Knížka Podívej, jak roste rostlina zaujme i ty nejmenší už na první pohled. Už na titulní straně najdeme krásné veselé obrázky. Zvířátka v této knize děti seznámí s tím, jak roste rostlinka jahodníku a zároveň jim představí všechna roční období. Děti se tak dozví, že každou rostlinku je třeba nejprve zasít. Ze semínka vyroste sazenička, na mladé rostlince se pak pyšní zelené lístečky. Na jaře přiletí včelky, květy opilují a ty se pak promění ve sladké jahůdky. Co se pak děje s rostlinkou v zimě? Přečká ji a dočká se jara? A co potom?

2016-07-30-2241[1] 2016-07-30-2240[1] 2016-07-30-2236[1]

V knize najdeme 7 kapitol a také stejný počet krásných prostorových obrázků. Uprostřed každé dvoustrany „vyroste“ obrázek znázorňující vývojovou etapu rostlinek. Při čtení knihy si tak děti rostlinku vlastně „vypěstují“. Hravým a veselým způsobem dětem odpoví na otázky: „Kde se berou jahůdky?“; „Proč včelky sedají na květy?“ apod.

13900712_1366884649992537_2137774744_n 13866948_1366884669992535_735485719_n

Barevnými ilustracemi knihu obohatila Edit Sliacka. Musím přiznat, že obrázky jsou nejen krásné a barevné, ale také docela vtipné. Prasátko má v zimě svetr a kšiltovku; v létě kšiltovku a sluneční brýle, ptáček v dešti si zase nad hlavou drží deštník. Dětem se tyto obrázky moc líbí a rádi si je prohlíží stále dokola.

f6ee7b7237da98820c852fdf9dad4fc1 Knížka se moc líbí nejen téměř tříleté dcerce, ale rádi si v ní listují i starší sourozenci. Každý si v ní najde to své. Kluci stále zkoumají, jak tam ta rostlinka vlastně roste.

Knihy vydalo nakladatelství Albatros a objednat si je můžete zde: Podívej, jak roste rostlina a Podívej, jak roste strom.

Napsal/a: Kyller

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist