Recenze: Město v noci

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Knížka Město v noci, kterou vydalo nakladatelství Albatros, je skutečně velmi pěkně udělaná. Její autorka Petra Bartíková v ní stručně a jasně zachycuje situace, které se ve městě odehrávají. Najdeme tam jak vážnější pasáže např. o dopravě nebo letišti, tak místa, kde se lidé chodí pobavit a odpočinout si.

Na první pohled samozřejmě zaujmou pěkné obrázky, které po ponechání na světle příjemně svítí. K nasvícení stačí pouze 10 minut. Zkoušeli jsme bez čtení ponechat pod lampičkou. Pokud čteme, pak je to zhruba 15 minut, neboť si o obrázcích a textu vyprávíme. Po této době obrázky svítí intenzivněji.

Knížku hodnotím kladně. Doporučuji ji klidně i pro děti od 2 let, pro které budou zajímavé právě svítící obrázky. Pro děti starší pak i samotný text.  Knížka pobízí dětskou, ale i rodičovskou fantazii. Maminka i tatínek mohou svým dětem povyprávět a přidávat vlastní zkušenosti i vtipné historky. Vybízí k tomu zejména kapitola o lunaparku, kdy rodiče mohou zavzpomínat na svoje příjemné zážitky např. na kolotoči.

Obsahově je kniha zpracována stručně, jasně i výstižně. Zajímavá je kapitola o přístavu, který se v každém městě nenachází. Tato pasáž vybízí k diskuzi o tom, jak to v takových přístavních městech vlastně chodí, zajímavá bude jistě diskuze o majáku i dění v moři.

Moji chlapci jsou ve věku 3 a 6 let. Mladší má nejraději obrázky z kapitoly Park. Starší si rád vypráví o celé knize. Nejraději se dívá na obrázky za kapitoly Přístav. Nutno podotknout, že starší Toníček dostal odklad školní docházky, ale plynně čte i složitější věty. Sám si tedy knížku vezme, hlavně večer, a vybírá si to, nač má zrovna náladu. Mladšímu Vašíčkovi zatím stačí, když nasvítíme přední desku a se svítící knížkou v náručí pak pěkně usne.

Obrázky jsou milé na pohled, některé vtipnějšího rázu, např. čurající andílek na kašně v parku.

Závěrem mohu potvrdit, že knížka nás mile překvapila. Ke koupi ji rozhodně doporučuji.

Město v noci                                          

Autorka: Petra Bartíková

Ilustrátorka: Zuzana Kurucová

Počet stran: 12

Pro čtenáře od 6 let.

Vydalo nakladatelství Albatros v září 2018.

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Napsal/a: HankaManka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist