Recenze: Kouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdy

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Když jsem byla malá, ráda jsem se probírala knížkami v tatínkově knihovně, obzvláště adventní podvečery k tomu byly jako stvořené. K nejoblíbenějším knihám patřily bezesporu Malý princ a pak taky Pražské pověsti Václava Cibuly s kouzelnými ilustracemi Cyrila Boudy. Příběhy strašidelné i veselé –  krásně se u nich bálo. Teď, po letech, se mi do rukou dostala knížka Kouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdy autorů Michala Vaněčka a Renaty Petříčkové s ilustracemi  Václava Ráže, kterou vydalo nakladatelství Grada.

Aniž bych si to předem přečetla, knížka mi, když jsem se do ní začetla, okamžitě asociovala výše zmíněnou knihu pověstí (ostatní knihy, uváděné jako inspirace, neznám, tak nemohu soudit).

Kniha formátu přibližně A4 bezesporu zaujme na první pohled – je vydána na kvalitním papíře, obrázky vyvedené tak trochu ve stylu Heleny Zmatlíkové – kouzelné a veselé. Obsah knihy – ne lineární zápis, ale typický obrázek pro ten který ze šestnácti příběhů s uvedeným názvem a číslem příslušné stránky.

_povesti0006  _povesti0008

Čekají vás příběhy jako O rytířích z vyšehradské skály, O Daliborových houslích, O Šemíkovi, O čertových kamenech, O stavbě Karlova mostu, O založení Prahy a další…

Součástí knihy je i mapa Prahy a jejích částí s naznačením, kde se jednotlivé příběhy odehrávají. Konkrétní orientaci v mapě už ale nechávám na čtenářích.

Příběhy jsou čtivé a poutavé. I jako dospělá jsem byla napnutá, jak bude který z nich, známější či méně známý, pokračovat.

_povesti0007

Zarazila mě jen nesrovnalost v jednom příběhu – Jak bezhlavý mnich stále hledal svoje kostky. Celou dobu se tu hovoří o bezhlavém mnichovi, ze kterého je najednou nakrátko rytíř. A ve stejném příběhu skřítek Měcháček, který bezhlavého mnicha z jeho prokletí vysvobodil, „nad ránem se zakutal do peřin a usnul…“ a vzápětí „…měl v noci divoké sny…“

Knížka je dle vydavatele určena dětem od pěti let, ale ze zkušeností rodiče dětí školou povinných se může hodit i jim třeba v rámci doporučené četby.

Kdo má rád klasické příběhy, mohla by se mu knížka líbit.

Tak si uvařte dobrý čaj či kávu, uvelebte se v oblíbeném křesle a nechte se vtáhnout do kouzelných příběhů staré Prahy.

9788027100408

Kouzelné pověsti pražské aneb Jak to bylo doopravdy

Autoři: Michal Vaněčka, Renata Petříčková

Ilustrace: Václav Ráž

Pro děti od 5 let, 88 stran

Vydalo nakladatelství Grada v srpnu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist