Recenze: O Hafíkovi, statečném pejskovi

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Děti, které mají rády zvířátka a hlavně pejsky, určitě zaujme kniha O Hafíkovi, statečném pejskovi, autorky Heleny Vrábkové. Knihu vydalo nakladatelství Grada v edici Pohádkové čtení. Knížku s krásnými velkými a hlavně barevnými ilustracemi Nely Korbelové jsem si nejdříve přečetla já, a pak jsem ji předložila dětem ve školce Sluníčko.

Úvodní seznámení probíhalo v literární výchově, kdy jsem dětem knížku ukázala a dala hádanku, o čem asi nová kniha bude. Nemohly se splést, obrázky jsou velmi výstižné. Plyšový pejsek Garyk holčičky Adélky se postaral o úvod, představil svého knižního kamaráda a četba mohla začít. Příhody pejska Hafíka děti okamžitě zaujaly. Se čtením jsme pak pokračovali před odpoledním odpočinkem dětí.

Knížka se skládá ze sedmi příběhů nezbedného a neposedného pejska. Hafík žije v rodině Markových a je tak trochu pejsek uličník. Rád se toulá a dokonce se Markům ztratil. Jeho největším  kamarádem ze světa lidí je Vojtíšek, který jej vezme s sebou do školy. V jednom z příběhů Hafík vyhraje závod hasičských psů, v jiném se stane hrdinou, když zachrání tonoucího se Jeníka. Tady se rozpoutala debata, kdy pejsci umí pomáhat. Děti si vzpomněly na psy, kteří pomáhají nevidomým i dětem postiženým, na psy – záchranáře, vyhledávající lidi v troskách domů, na psy policejní. Hned jim bylo jasné, proč se říká, že pes je přítel člověka.

Na interaktivní tabuli jsme shlédli videoukázku výcviku v kynologickém klubu, kterou zdokumentoval jeden z rodičů. Domluvili jsme se, že se na jaře přijdeme do klubu podívat.

Kniha poutavě objasňuje dětskému čtenáři či posluchači život pejska, přibližuje mu jeho přirozené chování, vlastnosti. Obzvlášť oceňuji poutavé ilustrace, které jsou téměř na každé stránce. Každá ze sedmi kapitol je uvedena ilustrací přes celou dvoustranu. Knížka už má své místo ve školní knihovničce a děti se k ní moc rády vracejí.

O Hafíkovi, statečném pejskovi

autorka: Helena Vrábková

ilustrace: Nela Korbelová

pro děti od 3 let, 72 stran

Vydalo nakladatelství Grada v listopadu 2016.

Knihu si můžete objednat na www.grada.cz.

Napsal/a: Milka98

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist