Recenze: Domácí laboratoř

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Kulturní a literární tipy

Máte doma tvořivé aktivní děti, které rády zkoumají a objevují nové souvislosti? Pak je právě pro vás určena kniha Domácí laboratoř, kterou vydalo nakladatelství Edika. Na více než 150 stranách najdete mnoho podnětných pokusů, postřehů a bude vám srozumitelně, jasně a prakticky vysvětleno mnoho tajemství z oblastí fyzikálních, biologických i chemických.

Všechny experimenty jsou podrobně vysvětleny krok za krokem i fotograficky zdokumentovány. Jedná se o jakousi „kuchařku“ mladého chemika, přírodovědce a fyzika, kde dostanete návody na zkoumání jídla, vody, rostlin i na vytváření rozmanitých předmětů.

Konec knihy je opatřen i slovníčkem pojmů, pro objasnění nejasností a rozšíření slovní zásoby mladých vědátorů a rejstříkem s abecedním seřazením pokusů s uvedením strany v knize.

Na některých pokusech si doslova pochutnáte: výroba rozmanitých sladkostí…,

jiné jsou velmi praktické a přínosné: zhotovení filtru, džungle v láhvi…,

některé jsou objevné: citronová baterie, model reproduktoru…,

jiné zábavné: skládání letadel, výroba neviditelného inkoustu, kaleidoskopu, mýdlových lodiček, balonkového letadla, fosilií, vybuchující sopky…,

některé výukové: model DNA, plic, věž hustoty, krápníku, šumivých bomb do koupele, Sluneční soustavy, mostu, vodního a větrného kola…,

u některých je vstup rodičům nedoporučován: výroba slizu…

Knihu vřele doporučuji, je to skvělá volba, jak dělat něco smysluplného, aktivního a přitom se mnoho nového dozvědět. Ne nadarmo se říká, že nejvíc se učíme v samotné praxi. Nestačí jen o pokusech číst, ale také je udělat! Potom je poznatek upevněn prožitkem a nezapomenete na něj snadno.

Jen je potřeba vydat varování: při pokusech často vniká nepořádek a někdy se mohou řešit rozepře mezi sourozenci, např. u nás při výrobě džungle v láhvi vznikla hádka, když nejmladší syn otevřel dceři její uzavřený ekosystém, a tak pokazil její experiment.

Inspiraci v knize mohou čerpat děti od 3 do 99 let. (+/- 2 roky) Děti mohou tvořit samostatně, i s doprovodem rodičů. Pobaví a poučí se i dospělý sám. Návody jsou srozumitelné, suroviny běžně dostupné.

Knihu Roberta Winstona Domácí laboratoř vřele doporučuje celá naše rodina!

Domácí laboratoř             

Napsal: Robert Winston

Počet stran: 160

Pro děti od 8 let.

Vydalo nakladatelství Edika v září 2018

Knihu si můžete objednat na www.albatrosmedia.cz.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist