Příběhy pro děti, co milují napětí a záhady

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Pátrat pro tajemství všeho druhu je pro děti nepochybně velice přitažlivé. Hádanky a jejich neobvyklá řešení na ně čekají i v jednom zajímavém světovém bestselleru…

Trenton Lee Stewart je autorem oceňované série o Tajemném bratrstvu pana Benedikta, které vyšlo již ve dvou volných pokračováních i u nás, v nakladatelství Slovart.

První díl s názvem Tajemné bratrstvo pana Benedikta seznamuje malé čtenáře se bratrstvo_benedikt1společenstvím záhadného muže. Právě k němu přicházejí, po splnění ne zrovna jednoduchých úkolů, čtyři děti: Renek, Brčko, Katka a Konstance.

Každé z nich je něčím výjimečné. A není tím myšleno jen to, že musí jít o nového Alberta Einsteina. Výjimečnost spočívá i v jiných charakteristikách, které se u dětí projeví až ve chvíli, kdy „začne jít do tuhého“. Bratrstvo musí držet při sobě za každé příležitosti, protože jinak nejsou schopni bojovat proti zlu, které na ně číhá.

Ani druhý díl s názvem Tajemné bratrstvo pana Benedikta a nebezpečná výprava, nedává čtenářům chvilku oddechu. Čtyři kamarádi si sice mohli po skončení předchozí mise oddechnout, ale prázdniny netrvají příliš dlouho. I když si pro ně pan Benedikt připravil bojovku, vyskytne se nečekaný problém, kdy v ohrožení je právě ten, kterému vděčí za to, že dokáží pracovat jako tým a navzájem se respektovat…

A právě tato myšlenka je jedním ze základních pilířů obou titulů. Všichni čtyři kamarádi se bratrstvo_benedikt2zpočátku neshodnou, nedokáží pochopit, proč musí vzájemně spolupracovat a proč to nejde individuálně. Pan Benedikt jim na praktických úkolech, které na ně čekají, ukáže, že tým a respekt ostatních udělá mnohdy daleko víc, než jeden geniální člověk. V reálu samozřejmě nejde o to, že by se naše děti měly stát nějakými lovci pokladů či vyhledavači záhad. Autor na napínavém příběhu poukazuje na respektování ostatních, i s jejich chybami a vycházení vstříc a vzájemné pomoci. To je bohužel fakt, kterému se dnešním dětem, jež tráví většinu času u počítačů, příliš nedostává. I z toho důvodu se mi příběhy Trentona Lee Stewarta jeví jako skvělá příležitost, aby děti pochopily význam týmové spolupráce a vzájemných vztahů ve společnosti.

Knihy ovšem ukazují i na další jevy. Jedním z nich je například i to, jak osaměle se může člověk cítit, i když se na první pohled může zdát, že je spokojený. Ostatně, o velice inteligentních lidech kolují takové obecné výroky, že nejsou schopni v určitých okamžicích fungovat jako lidé s průměrnou inteligencí. Nejsem sice vědec, abych toto dokázala hodnotit, nicméně autor právě na toto poukazuje na případu jednoho z kamarádů z týmu pana Benedikta. A právě síla přátelství a vzájemné starostlivosti pomůže k pochopení trápení druhého.

Tituly ze série Tajemného bratrstvo pana Benedikta se vyznačují velice dobře napsaným příběhem, ve kterém nechybí dostatek napětí, záhad a tajemství. Zkrátka jako v pořádné detektivce. Vše samozřejmě s mírou, která je snesitelná pro větší školáky. Velice efektně nechává Trenton Lee Stewart rozběhnout děj a ve chvíli, kdy se domníváte, že se už konečně dočkáte vyřešení a oddechnete si, najednou je tu další nečekaná událost. Autor se nespokojuje pouze s vyprávěním, ale využívá v hojné míře i dialogů, což oceňuji, protože pro dětské čtenáře je to pochopitelně zajímavější a lépe se mohou vžít do situace, přemýšlet se svými hrdiny. A věřím, že se Renek, Brčko, Katka a Konstance stanou novodobými hrdiny našich dětí, protože jde o velmi dobře napsané příběhy těchto čtyř kamarádů. I když se na první pohled může zdát jedna více jak čtyř set stránková kniha pro dětského čtenáře k nepřečtení, nevěřte tomu. Vyzkoušela jsem samozřejmě na dítěti, „obětí“ se stal můj náctiletý synovec. I když nepatří mezi knihomoly, na mou výzvu k přečtení reagoval pozitivně, do knížky se začetl v parku při předání a nakonec jsem ho musela nutit, aby už šel domů:-)

Stejné ocenění přeji knížkám i od ostatních dětí, protože tyto příběhy si ho zaslouží.

Více o knížkách, včetně objednání se zajímavou slevou, najdete tady.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist