Pohádkové i poučné interaktivní vyprávění o jaru a létu

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

S každou roční dobou jsou spojeny lidové tradice. Zejména ve městech se ale již tolik nedodržují a děti o nich ztrácí povědomí. Přiblížit jim jarní a letní období můžete třeba skrze zajímavě zpracované knihy…

Jenda, Lucka a Martínek – to jsou tři sourozenci a něco jako průvodci ročními obdobími. Jejich autorkou i ilustrátorkou je Andrea Popprová. Poprvé je představila v knize Čekání na Vánoce. Poté přišla kniha Jaro je tu a jako novinka letní Pavoučí prázdniny. Obě určené pro děti od pěti let.

Koncept jarní i letní knihy je stejný. Hlavní postavou je Lucka, která vypráví o tom, co se jí v daném ročním období přihodilo. Společníkem je jí pohádková postava – v první knize je to jak jinak než Jaro, v druhé Lucku doprovází skřítek Plachetka (pojmenovaný podle pavouků plachetnatek). Většina příběhů se odehrává u babičky a dědečka na venkově.

V jarním vyprávění s názvem Jaro je tu se děti samozřejmě dozví o Velikonocích (Květné neděli, Velkém pátku, …), pálení čarodějnic a dalších dnech a zvycích, které s jarem souvisí. Se třemi sourozenci si mohou zasadit čočku, hrách či fazoli, upéct Boží milosti podle receptu z babiččiny kuchařky nebo třeba mazanec, tatínek Jendovi i Martínkovi ukáže, jak se plete pomlázka, … Děti se seznámí i s přírodou, uvidí fáze růstu hrášku, prohlédnou si jarní kytičky, …

Pavoučí prázdniny začínají svatojánskou nocí a sbíráním devatera bylinek. Protože ale letní období není tak bohaté na svátky a lidové zvyky, najdete tu jiné zajímavosti – například přehled jedlých a jedovatých hub, recept na výrobu bezinkového sirupu, seznámíte se s ptáky, kteří na zimu odlétají, i těmi, kteří tu zůstávají, … K létu patří i táboráky a spaní pod stanem. Sourozenci vám ukážou, že si špekáčky můžete nakrájet na mnoho netradičních způsobů (třeba tak, aby připomínaly ananas), povypráví pirátský příběh, jehož konec si sami musíte domyslet, a mnoho dalšího.

Oceňuji zpracování obou knih – je velmi zdařilé. Nejedná se o klasickou pohádku, kde by byl především text doplněný větším či menším počtem ilustrací, spíše naopak – půvabné, pestrobarevné ilustrace tvoří hlavní část knihy, psané slovo je na mnoha stránkách jen jako by doprovází, dokresluje atmosféru a pomáhá vtahovat děti do děje.

Dochází tu k prolínání psaného příběhu, komiksu, textu, v němž jsou některá slova nahrazena obrázky … Děti si při čtení mohou v knize ukazovat, dokreslit obrázky, spojovat čáry, hledat dva stejné obrázky, zakroužkovat správné možnosti atd. Při čtení „musí“ udržovat pozornost, protože je autorka nejen umně zapojuje do děje, ústy Lucky je žádá o pomoc či jim předkládá zábavné úkoly k řešení, ale také se občas vrací k dříve řečenému. Například se ptá na něco, co je zachyceno na předešlé stránce, nebo po dovyprávění nějaké příhody děti pobídne, aby správně spojily obrázky podle toho, jak se v příběhu postupně vyskytovaly. Věřím tomu, že pestrost a poutavé zpracování pomohou malým čtenářům lépe se na příběhy soustředit a lépe si informace v nich podané zapamatovat.

Na všech předsádkách obou knih je pro děti připraven malý bonus – například na předních předsádkách je tématická hra. Stačí si jen vzít figurky a kostku/minci a pustit se do hry.

Autorka také do každé knihy přidala 4 listy s vystřihovánkami, opět tématicky zaměřenými.

Zajímavé je, že v knize Jaro je tu má Lucka osm let, zatímco v Pavoučích prázdninách je teprve předškolačkou. I přesto, že jarní kniha vyšla dříve, autorka se v novém díle vrací do minulosti.

Jedinou nevýhodu spatřuji v tom, že u úkolů není uvedeno řešení. Pokud by děti, které již umí číst, chtěly s knihou pracovat samy a některý úkol by byl nad jejich síly, nemohou si řešení samy přečíst, musí se zeptat rodičů. Neškodilo by dát správné řešení například jako malým písmem napsanou poznámku „pod čarou“.

Až na tuto výhradu mám z knih více než kladný dojem. A nejen já – i mé dítě je přijalo s nadšením a rádo s nimi pracuje. Jako rodič oceňuji spojení pohádkového vyprávění s poučnými, ale přesto poutavě podanými informacemi. Jak Jaro je tu, tak i Pavoučí prázdniny mohu vřele doporučit. Jsou to krásně zpracované knihy, ke kterým se budete rádi vracet.

Snad se od Andrey Popprové dočkáme i podzimního vyprávění, které jediné v této sérii ještě chybí.


Pavoučí prázdniny s Luckou, Jendou a Martínkem

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Andrea Poprová

Počet stran: 112
Formát: 195 × 261 mm
Vazba: vázaná
Vyšlo: 2012

Knihu Pavoučí prázdniny s Luckou, Jendou a Martínkem si můžete objednat například zde.

Jaro je tu! S Luckou, Jendou a Martínkem

Vydalo nakladatelství Mladá fronta

Autorka: Andrea Poprová

Počet stran: 104
Formát:
194 × 261 mm
Vazba: vázaná
Vyšlo: 2012

Knihu Jaro je tu! S Luckou, Jendou a Martínkem si můžete objednat například zde.


Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působí od roku 1945.
Věnuje se zejména překladové beletrii, která tvoří asi polovinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu, a knihám pro děti a mládež.

Vydává však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru. Na trh ročně uvede kolem 200 nových knih.

Napsal/a: Markéta

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist