I děti mohou mít křídla…

Rubrika: Knihy pro děti a mládež

Sen člověka o tom, že by mohl létat jako pták a vidět z výšky svět, padat střemhlav k zemi a cítit adrenalin, který vám musí v tu chvíli proudit celým tělem, a pak složit jen tak křídla a bosýma nohama se dotýkat trávy… je opravdu jen sen. Ale několika vyvoleným dětem to bylo dopřáno. Je to jejich dar, prokletí nebo obrovské poslání, o kterém se postupně dozvídají…

Tohle vše nabízí nakladatelství BB Art s komiksovými knihami od Jamesa Pattersona Maximum Ride: Manga 1 a Maximum Ride: Manga 2, kdy grafickou stránku komiksu zajistila NaRae Lee.

James Patterson (*1947) žije v USA a má na svém spisovatelském kontě nepřeberné množství zajímavých titulů. Ze série knih s „detektivním psychologem“ Alexem Crossem byli zfilmovány dva tituly, v nichž hlavní roli hraje Morgan Freeman. Americká televizní stanice ABC si vybrala k vytvoření seriálu příběhy z další řady Pattersonových titulů, a to z „Woman´s Murder Club“ (Ženský vyšetřovací klub). J. Patterson, který se řadí k jednomu z nejlepších spisovatelů této doby svou originalitu dokazuje i tím, že vedle knih pro dospělé čtenáře, napsal sérii fantasy příběhu pro děti.

Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je čtrnáctiletá Maximum Ride s pěticí svých kamarádů v různém věkovém rozpětí. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to „obyčejná“ šestice dětí, která se životem protlouká bez rodičů. Avšak pouto, které tyto děti spojuje, je natolik zvláštní, že Maxi, Tesák, Andílka, Pšunda, Brepta a Iggy žijí daleko od lidské civilizace. Tajemství nebo snad odlišnost od ostatních smrtelníků jsou křídla – „andělská křídla“, která děti dokážou skrýt natolik, že mezi davem lidí by byly od ostatních k nerozeznání. Po unesení Andílky Likvidátory – monstry, jež mají obrovskou sílu a vlčí vzhled, se vydává Maxi společně s Tesákem a Breptou na záchrannou misi.  Pšunda je pro tuto misi malý a téměř slepý, Iggy by byl oslabením týmu, proto zůstávají v domku, který záhy znovu napadají Likvidátoři a oba chlapci se tak vydají za Maximou a ostatními.  Část hejna se snaží o záchranu Andílky ze „školy“ – ústavu, kde byli všichni vězněni v klecích, ze kterého jim před 4 roky pomohl uniknout Jeb Batchelder, o kterém se děti domnívaly, že byl záhy zabit. Po uvěznění části hejna se Maxima shledává opět s Jebem, který jí neustále tvrdí, že je její přítel a ne nepřítel, a že ona je ještě jedinečnější než ostatní děti z hejna, protože má zachránit svět.

V knize Manga 2 se hejnu podaří za pomoci káňat, Iggyho a Pšundy ze „školy“ uprchnout.  Do domu, který je zničený a prozrazený se však vrátit nemohou. A tak když jim Andílka řekne, co všechno slyšela o jejich existenci, rozhodnou se, že se společně vydají do New Yorku… Města, kde je ukryto tajemství, proč byli odebráni svým rodičům s tím, že zemřeli a proč jim při amniocentéze v těhotenství jejich matek bylo vpraveno do těl 2% ptačího DNA. V patách jim jsou neustále Likvidátoři, kteří i když je naleznou, tak je nikdy nezabijí. Andílčiny schopnosti se začínají rozvíjet a Maxima v New Yorku začíná slyšet hlas, který jí radí, jak rozvinout své schopnosti a najít ten správný směr. Příběh je „dočasně“ ukončen smrtí jednoho z Likvidátorů – Ariho, kdy se Maxima právě od přicházejícího Jeba dozvídá, že zabila svého vlastního bratra.

Pokud vás nebo vaše děti zaujal příběh Maximy a jejich kamarádů a nemáte rádi komiksy, tak nezoufejte!!! Maximum Ride je napsaná i v klasické knižní podobě.

Jako malá jsem komiksové příběhy pročítala, ale nikdy mě nijak moc neoslovily. Nezaujalo mě jejich grafické zpracování, proto jsem docela s obavami otevírala knihu s příběhem Maximy.  Prvních několik stran je barevných – něco jako úvod, pak už je příběh černobílý. Musím přiznat, že daleko více se mi líbil barevný „úvod“. Ale na tom nic nemění, že celkové grafické pojetí je můj šálek kávy. Nejsem komiksový expert, ale podle mě se grafická stránka za ty desetiletí posunula o kus dál a k lepšímu. Kresby v panelech (komiksová terminologie pro obrázek, který zachytí popisovaný děj) jsou dle mého názoru perfektně propracované a naprosto věrohodně vypadající výrazy postav příběhu, vás opravdu vtáhnou do děje.

Co by mě „možná“ jako potenciálního kupujícího čtenáře odradilo je to, že celý příběh Maximy Ride je rozložen do několika knih. Jestli jsem byla dobrým detektivem, tak jsem vypátrala, že komiksová verze je rozkreslená do 10 dílů a v České republice jsou zatím přeloženy jen první dva díly Manga 1 a Manga 2. Obě knihy jsou ukončeny v takovém dějovém okamžiku, že vás to přímo láká sáhnout po dalším a dalším dílu příběhu.

Knihy se mi četly opravdu s velkou lehkostí a srozumitelností a o napětí v příběhu není nouze. Protože jsou zatím přeloženy jen dva díly, tak se bohužel nemohu vyjádřit k celkovému dojmu příběhu o mladičké Maximě a jejím hejnu. Můj názor k dvěma částem přeloženého příběhu je ten, že budu netrpělivě vyhlížet další vydání přeložené do českého jazyka.


Maximum Ride: Manga 1

Vydalo nakladatelství BB/art

Autor: James Patterson

Přeložil: Milan Žáček
Vazba: brožovaná
Počet stran: 248
ISBN
: 978-80-7381-901-9
Vyšlo: 2011 jako první vydání v českém jazyce

Knihy Maximum Ride: Manga 1 si můžete objednat například zde.

Maximum Ride: Manga 2

Vydalo nakladatelství BB/art

Autor: James Patterson

Přeložil: Milan Žáček
Vazba: brožovaná
Počet stran: 248
ISBN
: 978-80-7381-901-9
Vyšlo: 2011 jako první vydání v českém jazyce

Knihu Maximum Ride: Manga 2 si můžete objednat například zde.


Nabídka nakladatelství BB/art je zaměřena především na překladovou beletrii – thrillerydetektivky, romány pro ženy…, populárně naučnou literaturu – historie, biografie…, dětské knihy, komiksy a poezie.

Nakladatelství také nabízí přes 70 druhů nástěnných a stolních kalendářů různých formátů a motivů.

Napsal/a: Suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist