Výtvarka nejenom pro děti

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Tvoření s dětmi

Tvoříte, vyrábíte a kreslíte rádi, jenom vám občas dojdou nápady co ještě dělat? Pak neváhejte a pojďte se se mnou podívat na jednu velice zajímavou knížku, ve které najdete návody na kreslení, malování, koláže, potisky a další zajímavé projekty.

Knížka se jmenuje Výtvarné dílny pro děti a vydalo ji nakladatelství Slovart. Autokou je Susan Schwakeová a fotogafie nafotil Rainer Schwake.

Musím se přiznat, že po prvním otevření jsem byla docela zklamaná, ale i tak mi to nedalo a vytvarne_dilny_slovartknížkou jsem začala listovat podrobněji a více jsem si ji začala prohlížet. Na co jsem přišla?

Určitě nečekejte tvořící knížku, na jakou jste tady na VD zvyklí. Nejde tady o klasické tvoření, kde najdete obrázek, podrobný posup i s barevnou fotodokumentací. Ale nebuďte zklamáni, protože výtvarné dílny mají co nabídnout.

Publikace je určena naprosto pro každého. Amatér, profesionál, učitel v Zš nebo Mš, všichni si najdou to, co je zaujme a co se jim bude zrovna hodit.

V knize najdete 52 projektů pro výtvarné tvoření s dětmi. 52 návodů na malování, kreslení, koláže, potisk, práci s papírem i razítky a další techniky.

Jde o krásně zpracovaného průvodce výtvarnými technikami, které rozvíjí u dětí potřebnou kreativitu. Každý projekt má svoji kapitolu, to znamená, že tady najdete 52 kapitol.

V každé kapitole najdete jednoduché a krásně popsané postupy, seznam potřebného materiálu, rámeček s „Něco navíc“, kde jde o různé rady a tipy, nebo „Promyslete si“, co a jak s daným projektem udělat, na co se zaměřit, co si ještě připravit.

V každé lekci také najdete okénko s názvem „Setkání s umělcem“, kde vás autoři seznámí se svým výtvarným stylem a ukáži svou práci.

Knížka je opravdu profesně i designově dokonale zpracovaná. Začátečnící se jednoduše seznámí s různými technikami pomocí jednoduchých popisků, profesionálové zde zase najdou nápady k různým projektům. 140 stran plných rad, nápadů a insirací spojené s ukázkami různých umělců a doplněné o barevné fotografie.

Přes první zklamání jsem nakonec s knížky opravdu nadšená. Využiju ji doma, ve školce a také ve škole. Velké dilema jsem měla při vybírání toho, s jakou techniku seznámím vás. A protože jsem si zapomněla koupit želatinu na želatinový tisk, tak si vyzkoušíme vodové barvy.

Budete potřebovat:

  • akvarelový tapír nebo karton
  • sáček
  • vodové barvy
  • štětce
  • nádobku na vodu
  • nůžky
  • lepidlo

Na papír si vlhkým štětcem naneste různé barvy. Nejde o kreslení o konkrétního obrázku, takže barvy nanášejte po papíře jak chcete. Pokud jsou barvy světlé, klidně přidejte na sytosti tím, že přidáme další vrstvu barvy.

sylva1sylva2

Dokud je papír mokrý, rukama na něho umístěte plastový sáček a to po celém papíře. Sáček různě mačkejte (můžete ho také zmačkat dříve než ho budete pokládat na papír) a na papíře dělejte záhyby. Takto hotový papír nechejte do druhého dne zaschnout. Druhý den sáček sundáme a budeme zkoumat obrázky které nám vznikly.

sylva4sylva5sylva6

S obrázkem se dá pracovat dále. Pomocí černé tuše můžeme dokreslit tvar, který jsme v obrázku viděli, nebo můžeme obrázek změnit na něco jiného. A to tak, že obrázek rozstříháme a uděláme z něho koláž.

Více o knize Výtvarné dílny pro děti najdete tady.

Napsal/a: Nuninka, Markétka

Toto taky stojí za přečtení!

Nevítaní hosté v ústní dutině

Malé oválné vřídky trápí až 25 % populace. Objevují se v ústech nečekaně, ale ti z vás, kteří se s afty

Čtu dál →

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist