ŠVD: Úspěšný únor

Rubrika: Vzdělání

Usedám k psaní a tu z okna vidím kočku, jak se vyhřívá na sluníčku. Hned mi naskočila pranostika:Leží-li kočka v únoru na slunci, jistě v březnu poleze za kamna. No, nevím jak vy, ale já se na teplo těším. Někteří naši školáci už mají jarní prázdniny za sebou a mělo by zase začít sněžit a mrznout?

Únor byl krátký měsíc, ale u našich školáků a školaček mimořádně úspěšný! No, posuďte sami.

První velkou gratulaci posílám Domčovi k narozeninám, koukněte na úžasné dortíky, které dostal. Gratulace putuje i k Vašíkovi, k jeho velké zkoušce! Bamisko, dostane k tomu i autíčko? I přes zdravotní problémy se nadále skvěle daří Nunince v dálkovém studiu. Všimněte si jejího super vysvědčení!
Na 10. března si všichni připravte ruce k držení palečků! Obě Petry holčičky postoupily do okresního kola recitační soutěže! Super! Majdička navíc bodovala i na pinpongové soutěži a z Aničky roste spisovatelka. Opět posílám velikou gratulaci!
Hanka už má jasno, co v životě dál! Zaujal mě její výběr, přijdou mi ty obory od sebe hodně odlišné. Věřím, že se přijímačkami hravě prokouše. Skvělá zpráva přišla i od Kyller, super, jak Tomášek přechod do jiné třídy zvládá. Anetka od Marinady sice musela poslední únorové dny trošku více zabojovat, ale vše zvládá skvěle a dokonce se možná rýsují i jiné radosti. 🙂
Nikolka váhá, zda se zúčastnit akce Noc s Andrsenem. Znáte? Doporučíte jí účast?
Zbyněk se pomalu dostává z delších nemocí, takže také moc fajn zprávy a věřím, že nyní, když už jarní sluníčko pomalu šimrá, bude dobře. Tomíkovi i Viki také držím palce, aby se z nemocí brzo dostali a vše ve škole v pohodě dohnali.

Bamiska: Míša – 8. třída, Vašík – 3. ročník učiliště

Dnešní psaní u nás bude rychlé…trochu s hrůzou zjišťuji, že toho už o těch velkých z téhle strany moc nevím…snad do té školy chodí pořád 😀
U obou kluků proběhli jarní prázdniny, tak měli školu zkrácenou o týden a rozhodně jim to vůbec nevadilo.
Míša ve škole tak nějak v pohodě, dá se říct proplouváme středem, ale neskutečně bojujeme s dějepisem a zeměpisem, nosí tak špatné známky. Pro mě z nepochopitelných důvodů a zbytečných předmětů. Je v osmé třída a já už nějak nemám energii ho stále kontrolovat, co se naučil a co umí…většinou řekne ok umí a při přezkoušení dutá hlava 😀 . vyzkoušelo se snad už vše a nějak bez efektu.

Vašíkovi tenhle měsíc utekl kurnik rychle  týden prázdniny, pak na týden odjel se slečnou na hory a ted měl 14 dní praxe takže by se dalo říct že pohoda.  😀  je vlastníkem řidičského průkazu, tedy na druhý pokus vyhodili ho od jízd …přejel z odbočovacího pruhu do druhého ….na to že nás letos čekají závěrečky stále nic netuším, nevím o zkouškách a tak nějak si to asi nepřipouští …bude to zajímavé…

EE: Viktoria Ela – 2. třída

Tento měsíc si Viki ve škole moc neužila. První týden dostala od čtvrtka střevní virózu, v pondělí už do školy šla, ale zase od čtvrtka zůstala doma – tentokrát ji přepadly horečky a silný kašel a my jen doufali, že se z toho nevyvine zápal plic, který tou dobou číhal u nás ve městě na každém rohu! Naštěstí se tak nestalo, ale i další týden byla doma, hlavně také proto, že třetí týden v únoru byly u nás jarní prázdniny a Viki měla jet na týden na lyže. Musím ji pochválit: jela tam jako naprostý neumětel, na lyžích před tím nikdy nestála a vrátila se jako lyžařka! Jeli jsme ji poslední den vyzvednout osobně, abychom ji viděli jezdit a nestačili jsme se divit!! 🙂 Ovšem toho dne se zase objevily střevní problémy, ale v pondělí už to naštěstí bylo dobré. Za celý týden stihla nasbírat 12 jedniček, do školy dorazilo divadélko a zúčastnila se se třídou výchovného koncertu, ze kterého přišla naprosto nadšená! 🙂 Tak březen snad už bude zdravější!

P1250545

BioMamma: Tomík -1. třída, Amálka  – prima gymnázium

Tomík hned po pololetních prázdninách, na začátku února onemocněl. Skoro celý týden jsme se snažili ho vyléčit svépomocí, ale nakonec zabrala až antibiotika. Léčení se tedy protáhlo. Fajn bylo, že nám učitelka napsala zadání emailem (některé učitelky i v 21. století vyžadují přijít pro učivo osobně). Bohužel, stíhali jsme si látku doplnit jen s největšími obtížemi. Padl na to i skoro celý víkend po návratu do školy. Zapomněla jsem odhlásit obědy (byl poprvé nemocný a ve školce mají jiný systém- když dítě není v 8.00, automaticky se mu oběd odhlašuje), takže několik set v tahu. To se mi vážně nelíbí. Navíc jako živnostnice  jsem v době nemoci nahraná.
Nově je ve škole kroužek fotbalu na střídačku s florbalem, takže je zapsán, ale byl zatím jen jednou, baví ho to. V družině měli teď recyklokarneval. Posílám foto vítězné masky- Tomíka 🙂 Včera se mi Tomík vrátil z oslavy narozenin opět s teplotou, ach jo. Historie se opakuje, bohužel příliš brzy.

biomamma únor

Amálka – v učení se horší, podle známek, ale učí se víc než kdy jindy. Byla nařknuta z opisování (na písemku se učila tři dny v kuse, cítila velkou nespravednost)- musela jsem to řešit s učitelem, alespoň emailem. Nakonec byl ochotný uznat, že nemusela opisovat ona. Byla nejlepší ze třídy v biologické olympiádě. Jeli s třídní učitelkou do libereckého IQ parku, výlet měl úspěch.

Halina: Hana – maturantka

Únor byl kratší měsíc, navíc se nám tam zhouply i jarní prázdniny, takže se toho tolik neudálo. I když – udělaly jsme s Hančou první závažné rozhodnutí. Poslala svou první přihlášku na VŠ  – Univerzita Karlova, fakulta humanitních studií. Druhou přihlášku bude podávat na Vysokou školu ekonomickou, na podnikohospodářskou fakultu. Tam je termín podání přihlášek do 30.4., takže prý času dost.

Musím říct, že do školy maká hodně, chystá si maturitní otázky, jen na můj vkus se zatím málo věnuje matematice, ale asi tomu moc nerozumím 🙂 (mám za sebou maturitu i přijímačky z matematiky, absolvovala jsem skoro stejný obor, co chce ona… ).

K tomu ale stíhá i i zábavu, byly poslední maturitní plesy, zítra mají noc maturáků, sem tam někdo narozeniny. Užívá si mládí naplno, přeju jí to.

Jarmuschka: Any a Lu – 4. třída

V únoru pokračovalo zkoušení – tu s větším, tu s menším úspěchem. Hlavnímu náporu chřipky holky zdárně odolaly, ale v polovině měsíce je přes veškeré úsilí zdolala nějaká střevní viroza a pár dnů jsme strávily doma. Potom si holky stěžovaly, že v záplavě písemek a testů absolvovaly i takové, které navazovaly na učivo ze dnů jejich absence.
No řekla jsem jim, že se musí domluvit s paní učitelkou, že se to doučí a aby je dodatečně přezkoušela a známku opravila. Tak snad po jarňasách.

Zaznamenala jsem, že ve vlastivědě holky umně využívají i to, co si zapamatovaly z hodin češtiny (Staré pověsti české) – potěšující zjištění.

V únoru jsem měla domluvenou konzultaci s paní učitelkou kvůli těm vztahovým problémům ve třídě, ale kvůli onemocnění holek z toho sešlo. Nicméně je tam toho asi víc, takže se uskutečnila nějaká třídnická hodina, kde to probírali. Situace se zatím trochu uklidnila.

Holky byly během měsíce pozvané na dvě oslavy narozenin, na jedné z nich jsem se viděla i s maminkou jedné „škodilky“ a promluvila jsem si s ní. Vypadá to, že co sama zažila, zkouší dál na někom „slabším“.

Chystáme se na jarní prázdniny – jak jsem avizovala, holky teď budou každá trávit čas jinak.

Králíček4: Dominik – 2.třída

Další měsíc za námi, no my v únoru ve škole moc nebyli,ale už mám za sebou diskuzi s p.učitelkou, p.asistentkou i ředitelem.Protože byl Domča nemocný,naštěstí neměl chřipku, ale byl hrozně nachlazený a zahleněný.No a na nemoc hned navazovaly jarní prázdniny, poslední únorový týden.Dokonce jsme koncem února oslavili Domčovi narozeniny i když je má až začátkem března, ale prostě nám tak vyšel čas. Je to už velký kluk, má 9 roků a zároveň měla 3 leté narozeniny i vnučka.Dostali krásné dortíky a plno dárků.

kralíček únor kralicek únor 2 kraliček unor

 

Kyller: Tomáš – 1. Třída

Měsíc únor u nás- jako asi úplně první měsíc v školním roce – proběhl naprosto v klidu, bez problému a s radostí. Tomášek do školy chodí rád, těší se tam a drží se jej i zdraví – musím zaťukat. 🙂 Pomalu si v nové třídě hledá i kamarády, sice nesměle, ale pomalu to jde.

Umí už napsat spoustu písmenek, sám si čte knihu, zná spoustu básniček ze slabikáře. Ve škole nám vyrobil dárečky k Valentýnu, doma vyráběl do matematiky kasičku. Nosí samé jedničky a dělá nám jen radost. Dospěl také k tomu, že ho – spolu ještě s jedním spolužákem – narozdíl od ostatních nebaví hudební výchova a raději se učí. Přesto v hodině hudební výchovy pyšně předvedl, jak na pianko zahraje Ovčácí, čtveráci a stále by chtěl, abych ho naučila i jinou písničku. ( Bohužel ale jinou zahrát neumím.) Tak že bysme měli první vlaštovku, co se zájmu o kroužek týká?

Ve škole se také připravovali na školní masopust. Do příprav zapojili i nás, rodiče, abychom pro děti připravili nějakou pěknou tombolu.

2015-02-28-1702

Celý únor se děti těší na březen, kdy nás čekají jarní prázdniny a nejinak tomu je i u Tomáška. Už se jich nemůže dočkat. 🙂

Marinada: Aneta – 6.třída

Začátek února byl u nás plný dobré nálady a těšení se na jarní prázdniny, které začínají 2. března. Ve škole se nic zvláštního neudálo, Anetka byla odpočatá a učení jí doslova samo lezlo do hlavy. V té době byla Anet taky vybraná na biologickou olympiádu, do dalšího kola ale postoupit nechtěla, což se jí teda splnilo J.

Poslední únorový týden byl ale spíš očistec. S písemkami se doslova roztrhl pytel, učivo v ohromném množství se valilo ze všech stran – všichni učitelé se asi snažili nahnat co nejvíc známek ještě před prázdninami. Nevím, jak to zvládaly ostatní děti, ale na Anetku toho najednou bylo moc a viděla jsem na ní, jak moc je utahaná. Nové učivo jí do hlavy vůbec nelezlo, staré zapomněla a byla dost vzteklá. Bohužel ten týden na ní ještě vyšla řada s referátem, který se musela naučit nazpaměť. Nicméně tohle byla přesně situace, kdy nemělo cenu zbytečně hodiny zírat do sešitů (stejně to Anetka moc nevnímala), tak jsme to trochu odlehčili a vyrazili i za zábavou a pročistit si hlavu, potřebovali jsme to všichni.

Jinak ale musím napsat, že ze školy chodí Anet spokojená s tím, že kluci prý už nejsou až tak hrozní a že už je asi ta puberta přechází. Co jsem tak pochopila, tak tuhle změnu názoru způsobil hlavně jeden ze spolužáků. 🙂

marinada únor

Nica1: Nicolka – 1. třída, Anetka – 6. Třída

Anetka – pololetní vysvědčení je za náma a Anetka bojuje s angličtinou. Bohužel ani já a ani manžel ji neporadíme, protože na angličtinu jsme nepoužitelní.Jejich učitelka byla nemocná tak tvrdí, že je to tím.Tělocvik už je lepší 🙂

Nicolka – u Nikči nejvíce bojují s nemocema. Neustále se ve škole točí angíny,spálové angíny atd. Jinak už mají 3 písanku jsou u písmenka š a počítají do 10. Mají už přísnější známkování a všichni už píšou perem. Pomalu se připravují na Noc s Andrsenem, ale Nikča zatím říká, že nepůjde.

No a samozřejmě se obě těší na prázdiny 🙂

Nuninka: Naty – 2. třída, Markéta – 6. třída, Nuninka – dálkové studium SŠ

Další měsíc utekl jako voda. Byl to náročný měsíc. Já jsem měla zánět spojivek a hodně věcí se mi dělalo špatně.Do toho jsem musela chodit do práce, protože si nemůžu dovolit, vzít si nemocenskou. Hůř to odnesla škola, teď to všechno musím dohnat, a není toho málo.

Vysvědčení dopadlo celkem dobře. 4 dvojky a 3 jedničky. Dcera měla vyznamenání a syn samé jedničky.

A jak se daří dětem?

Dcera zatím proplouvá, ale už se ji to začína hromadit, tak jsem zvědavá, jak to nakonec zvládne. Stále nemůže pochopit, že jenom to, co pochytí ve škole ji už nestačí a musí se začít učit i doma. Tak s tím celkem bojujeme. Syn přišel nadšeně s velkou novinkou. Jeho paní učitelka čeká miminko. A synův komentář k tomu:

A to ho nemohla mít dříve? To by nás už alespoň neučila.

Na Tv mají proto jinou paní učitelku a syn skáče radostí až do stropu.

Nic nového se jinak neudálo, všichni se učíme, někdo více, někdo méně. 🙂 Jenom si říkám, že ten čas letí moc rychle a za chvíli bude konec roku.

Petra: Majda – 3. třída, Anička – 5. Třída

Únor byl u nás ve znamení prázdnin a oslav 🙂 Nejdřív jsme slavili vysvědčení, pak úspěchy v recitační soutěži. Ty dokonce nadvakrát. Obě holky vyhrály školní kolo ve své kategorii, v oblastním kole skončila Anička na 1. místě, Majda byla druhá, obě postupují do okresního kola, které bude 10. března, tak prosím o držení palců. Obě to letos prožívají víc než kdy předtím a berou to hodně zodpovědně.

O prázdninách jsme vyrazili na lyže a s manželem jsme konstatovali, že už máme dvě opravdu zdatné lyžařky. Prostě nejslabší článek jsem jednoznačně já 🙂 (ale prý to taky není úplně marný, červenou sjezdovku už zvládám bez pocitu, že mi jde o život :-D).

Majda dál jezdí každou sobotu ke koníčkům. Ráno se jí většinou moc nechce, ale vrací se nadšená. Jen posledně si stěžovala, že jí Otík šlápl na nohu a byla docela vymrzlá, protože chodili někde po louce. Na začátku jarních prázdnin ještě zabodovala v pinpongovém turnaji, takže se do školy vracela se stříbrnou medailí.

Anička si na začátku prázdnin založila svoje stránky, kam píše o knížkách, které přečetla. Slíbila jsem jí, že když u toho nějakou dobu vydrží, může pak o nich napsat sem na VD i s odkazem, tak jsem zvědavá, jak to dopadne.
Jejich třída se rozhodla, že se zapojí do projektu Čtení pomáhá, nejspíš budou kvůli tomu teď chodit do školy o 10 minut dřív, aby společně četli.

Tento týden byly rodičáky, takové ty informativní schůzky. Nebýt toho, že si manžel zašel večer předtím na pivo a kulečník, tak jsme je úplně prošvihli. Abych už nebyla moc dlouhá, shrnula bych to tak, že zapracoval komunikační šum a shoda okolností 😉

Zbynula: Zbyněk – 1. Třída

Tak u našeho prváka Zbyňka snad konečně nastaly lepší časy. Od konce listopadu bojoval téměř pořád s nějakými nemocemi. Na záčátku února to byla snad na dlouho poslední chřipka, teď už byl téměř tři celé týdny ve škole v kuse, krásný pocit! Taková obyčejná věc, že dítě může chodit do školy, mě neuvěřitelně těší. Když byl hodně doma, bylo to dost náročné, dohánění učení a dopisování. A to on je celkem chytré dítě.

Co nás na podzim trochu trápilo, bylo psaní. Z úkolů jako naťukat na stránku co nejvíc teček, jak zobá kuřátko, na mě šly mdloby. Při prvních slabikách už jsem to tak neřešila a smířila se s tím, že bude škrabopisec, nakonec většina kluků k tomu škrabopisu stejně časem dospěje. Učím na druhém stupni a vždy klukům zdůrazňuji, že to musím aspoň přečíst, když už to mají naškrabané jak kocouři 🙂

U našeho Zbyňka se to ale přes zimu jaksi samo zázračně spravilo. Určitě nepatří k největším krasopiscům, ale zdá se mi, že píše celkem slušně. Nemám ale moc srovnání s jinými prváky.

zbynula-únor

Právě se vrátil z fotbalového turnaje, kde skončili poslední. Tak jdu pozitivně motivovat k dalším výkonům 🙂

Tak to je za únor vše. Pokud vás ještě čekají jarňáky, tak si jich užijte a ostatním přeji hodně zdaru ve škole! 🙂

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Marinada

  Krásně sepsané.
  Nuninko, máš krásné „vysvědčení“, doufám, že Tě doma pochválili 🙂
  Petro, jak holky dopadly?
  Zbynulo, Zbyněček píše krásně!
  Pavluschko, snad Ti lázně pomohly…
  Posílám pozdrav všem 🙂

 • jana231

  příjemně jsem si početla, dííky!

 • mura

  děkuji za bezvadní článek-pěkné čtení

 • Anonymní

  nepřihlášená Pavluschka (-:

 • Anonymní

  Únor probíhal tak nějak beze mne. Byla jsem celou dobu v lázních, takže děti měl na starosti manžel a babičky. Takže ani vlastně nevím, jestli byl někde nějaký zádrhel. (-: Vždycky jsem přijela na víkend domů, nabalila pár krabic, rozloučila se a fičela zpět. Malá to zvládala výborně – pusu, papá zamávala a dobrý. Filípek to zvládal hůř, vždycky se stresoval, kolik hodin ještě můžu být doma. Jarní prázdniny děti strávili u babičky. Já jsem se na konci jarňáků vrátila z lázní. Dobalila jsem poslední zbytky a o víkendu jsme se stěhovali do nového… takže poslední noc jarních prázdnin Filípek spal v novém pokojíčku. Je tu spokojený, tak už se těšíme na nové sousedy a kamarády. Zatím ale čekám, až manžel dodělá skříň a tak a pomalu mi ten binec leze na nervy (-:
  A co bylo ve škole? V epoše matematiky se děti seznámily s početními operacemi, které jim přiblížili čtyři skřítci. Flegmatický skřítek Sčítálek, melancholický skřítek Odčítálek, cholerický Dělílek a sangvinik Násobílek. Filípek už sčítá a odčítá do dvacíti, přichází na násobení, dělení je ještě velká neznámá, ale má ještě dost času. Ve třídě jim přibyl nový kluk a ubyla jedna holčíčka, takže se pomalu ze skoro holčíčí třídy stává taková normálně namíchaná… Ostatní předměty jsou snad vklidu, stále ho nebaví čeština a eurytmie, ale s tím budeme bojovat asi dlouho…
  Krásné MDŽ milé ženy (-:

 • halina

  Peťko, dík za perfektní článek. Početla jsem si.
  A upřesňuji, jak je to s těmi Hančinými obory – chce víc studovat tu VŠE, management, ekonomiku. A na té Karlovce se to sice jmenuje humanitní studia, ale po prváku se to profiluje, a je tam i obor Management a PR, který by chtěla, a možná by se jí líbil i obor Komunikace. A v obou případech chce využít svou opravdu výbornou angličtinu v praxi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist