Seznámení s metodou quilling

Rubrika: Tvoření s dětmi

010quilling_2Vyrobit originální dárek, doplněk či dekoraci lze nejrůznějšími způsoby. Existuje celá škála výtvarných technik, ať už velmi známých (jako například batika), tak i těch méně obvyklých. Do jaké kategorie byste zařadili metodu quilling? Znáte ji?

010quilling_1Potřebujete jen tři základní věci – proužky papíru, tyčku či špejli na navíjení proužků a lepidlo. Stačí jen tyto tři věci a vykouzlíte nádherné ozdoby a dekorace. (Samozřejmě můžete využít i další materiál či pomůcky, abyste své výrobky krapet ozvláštnili.)

Metoda quilling spočívá v tom, že na tyčku navíjíte proužky papírů a z takto vzniklých koleček vytváříte dekorace. Tato metoda je známá již pár století. Název pochází z angličtiny – je odvozen od slova quill, což znamená brk. A na ten se kdysi papírové proužky navíjely.

Jak ale vytvořit nějakou pěknou dekoraci? Potřebujete quillingovou tyčku – má zářez, do kterého zastrčíte jeden konec proužku papíru. Ten pak na tyčku navinete a poté opatrně sundáte. Vzniklé kolečko necháte lehce povolit, malinko rozmotat, a teprve teď volný konec papíru přilepíte. Získáte tak základní kolečko, ze kterého můžete vyrábět. Opatrným stisknutím kolečka vymodelujete například slzičku, list či půlměsíc.
Nyní stačí jen zapojit fantazii a pomocí kombinace barev a tvarů můžete vytvořit krásné dekorace.

Chcete-li si tuto metodu vyzkoušet, máte možnost (zdarma) navštívit výtvarnou dílnu, kterou pořádá nakladatelství Anagram:

  • 11.6.2011 v Brně, 17-17 hod, v Knihkupectví bux.cz v OC Avion Shopping Park, Skandinávská 2

Pokud se dílny nemůžete zúčastnit, máte ještě na výběr ze dvou možností. Tou první jsou knihy od nakladatelství Anagram, kde lze najít řadu zajímavých nápadů.

Druhou možností je sledovat naše stránky. Již brzy vyjde článek Rozkvetlé přáníčko, ve kterém bude metoda quilling využita.

A věřte, že to nebude poslední „quillingový“ článek!

010quilling_3Na quillingové tvoření se můžete připravit již nyní. Stačí si sehnat quillingovou tyčku na navíjení o průměru 3 mm (viz fotka) a barevné proužky papíru (nejobvyklejší šířka je 5 mm). Vše lze zakoupit ve výtvarných potřebách.

Pokud se vám ale nechce věci shánět, nevadí. Lze si pomoci i jinak:

  • tyčka na navíjení

Můžete si ji vyrobit z obyčejné uzenářské špejle (pro výrobu drobnějších motivů). Nebo já jsem zjistila, že stejný průměr jako pravá tyčka na quilling má i naše tyčka od nafukovacího balonku. Případně můžete využít nějakou menší, tenkou větvičku, vařečku, …

Ať už je vaše tyčka z jakéhokoli materiálu, je potřeba v ní vyrobit zářez. U tenké špejle pracujte opatrně, aby se vám v místě naříznutí nerozlomila. Také je lepší nedělat jen jeden zářez. Při navíjení a nezbytném utahování papíru dojde k jeho skřípnutí a sundat ho z tyčky je pak problém. Raději nožem udělejte dva zářezy těsně vedle sebe, trošku jako klínek, který pak vyloupnete.

  • základní papírové proužky

Jednou možností je na barevný papír narýsovat čáry o šířce 5 mm a poté papír podle čar rozstříhat či rozřezat na řezačce. Chcete-li ale vyrábět nějaký složitější motiv, čeká vás poměrně hodně práce.

Můžete proto zvolit druhou možnost, a to skartovačku. Během chvíle získáte naprosto stejné proužky papírů, aniž byste museli cokoli rýsovat a odměřovat. Jen si dejte pozor, aby vaše skartovačka nedělala příliš roztřepené okraje.

Pro některé motivy je ale potřeba proužků jiné šířky. Ty si pak logicky budete muset poctivě nařezat či nastříhat.

Vložená práce se vám ale bohatě vyplatí, protože lze vyrobit opravdu krásné motivy.

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist