Kalendáře pro rok 2011

Rubrika: Tvoření s dětmi

calendarPoměrně častým vánočním dárkem bývají nejrůznější kalendáře a diáře. Je to logické – za pár dní je tu nový rok a lidé si přece potřebují zapsat, kdy má kdo narozeniny, kdy mají jít k doktorovi, kdy mají děti školní prázdniny (a je potřeba zajistit hlídání) …

Ale nejsou to jen dospělí, kteří používají kalendáře. Už i některé malé děti by něco podobného mnohdy ocenily. Tak proč jim nevyhovět?

Začátkem roku jsme se s dcerou zúčastnily několika novoročních akcí, jejichž součástí byla i výroba kalendářů pro děti. Dnešní tvořivý článek bude proto pojat netradičně, spíše jako „reportáž“ z akcí, která vás může inspirovat k vlastnímu tvoření.

Obrázkový kalendář

Tento kalendář je spíše pěknou dekorací do pokoje než v pravém slova smyslu kalendářem, který lze prakticky využívat (i když stačí mít nápad a hned je z dekorace praktický kalendář). Jeho výroba je náročnější, spíše pro starší děti, které již umí obkreslovat a stříhat.

kalendar2011_1Jak na to? Rozmyslete si, s kolika dětmi budete kalendář tvořit. Pokud jen s jedním, zřejmě není nutné vyrábět šablony. V opačném případě si připravte 12 šablon (přibližně o velikosti A7), z nichž každá bude vystihovat jeden měsíc v roce (jehličnatý stromeček pro prosinec, list pro listopad, lodička, blesk či jablíčko pro některé z letních měsíců, …). Dejte dítěti k dispozici šablony, barevné papíry, tužku a nůžky a nechejte je, ať šablony obkreslí na barevné papíry a poté tvar vystřihne. Připravte si tvrdé barevné papíry a lepidlo. Papíry rozřežte či rozstříhejte na velikost A5 a poté přeložte na půl, na velikost A6. (Záleží také na velikosti vašich šablon.) Dovnitř na jednu stranu dítě vlepí vystřižený barevný obrázek. Druhou stranu papíru může ozdobit dle vlastní fantazie.

Pro děti byly připraveny (jako inspirace) dvě verze dozdobení a obě začínaly obkreslením dané šablony na druhou stránku papíru. Na některých papírech byl obrys vykreslen, vystínován, … na zbylých papírech byl tento tvar z papíru vystřižen a vzniklo tak okénko. Na každou takovouto kartičku stačilo jen dopsat název měsíce a přejít k závěrečné fázi.

Děti dostaly k dispozici děrovačku a provázek. Děrovačkou udělaly v rozích kartiček dírky, kterými provlékly provázek. A doma pak jen stačilo kalendář pověsit a kochat se.

Jedno starší dítě navrhlo připsat ke každému měsíci nějakou pranostiku a návrh se setkal s velkým ohlasem.

Také místo obkreslování šablony na druhou polovinu papíru můžete stránku ponechat čistou a psát si na ni nejrůznější akce a události, které vás v ten který měsíc čekají. Tím z pěkné dekorace uděláte praktickou pomůcku.

(Další fotky z této akce naleznete v tomto článku.)

„Deníčkový kalendář“

Na další akci bylo pro děti připraveno mnohem jednodušší vyrábění kalendáře. Děti dostaly k dispozici kalendář vytištěný na papír velikosti A4 a stačilo již jen pomocí různě zubatých nůžek obstřihnout okraje, dokreslit obrázky a ornamenty po obvodu, … a nalepit to na tvrdý barevný papír.

kalendar2011_2Ti, kteří si nechtěli vyrobit kalendář, si mohli vyrobit deníček. K dispozici byly různé šablony přibližně velikosti A6 (například motýlek, domeček, …), bílé papíry (tvrdé pro úvodní stránku deníčku, měkké pro jednotlivé stránky v deníčku), tužky a nůžky. Šablonu děti obkreslovaly na papíry a poté vystřihovaly. Až měly dostatečný počet stránek, stačilo jen jednotlivé papíry poskládat na sebe a na bocích je spojit pomocí sešívačky.

Protože my už jsme jeden kalendář doma měly, dcera chtěla vyrábět deníček. Napadlo mě ale, že bychom na jednotlivé listy mohly vlepit měsíční kalendář, přičemž na každé druhé stránce by byl prostor pro zapsání všech akcí, které nás v daném měsíci čekají. Dceři (a i knihovnicím) se nápad zalíbil a z obyčejných deníčků se rázem staly „deníčkové kalendáře“.

Kalendáře se mohou stát pomocníkem pro řadu rodičů. Malé děti ještě neví, jak jdou dny v týdnu po sobě, neumí si dost dobře představit, co je zítra, pozítří a co až za tři dny. Nejeden rodič slýchá typickou dětskou otázku: „A zítra jdu do školky?“. I když se dětem ve školce líbí, přesto se ptají, kdy bude víkend, kdy už budou zase celý den s maminkou a tatínkem.

My jsme si proto ve vyrobeném „deníčkovém kalendáři“ udělaly tlustou hnědou čáru, která nám jasně odděluje dny ve školce od dnů víkendových. Uplynulý den jemně přeškrtneme černou pastelkou a dcera tak vidí, kolik dnů do víkendu ještě zbývá. Navíc v kalendáři máme i barevně zakroužkované dny, ve kterých je nějaká akce. Čekání na víkend proto není tak dlouhé, neboť se „rozloží“ – dcera se nejprve těší na tu či onu akci, a poté na víkend. Kalendář nám prostě pomáhá. 🙂

Zkuste si jej vyrobit také, věřím, že i vám přinese mnoho radosti, a to nejen při samotném vyrábění, ale i při zapisování jednotlivých událostí.

(A můžete si do „deníčkového kalendáře“ přidat stránky, kde si stručně zapíšete, co jste na akci dělali a jak se to dětem líbilo. Za pár let bude takový deníček rodinným klenotem.)

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Anonymní

    Krásný článek a krásný nápad 🙂

  • JanaK

    Jéje to je super článek, díky Markéto. Zrovna příští týden se chystám s dětma vyrábět kalendář, já jsem chtěla velký nástěnný, kde by se měnily názvy měsíců i číslicové datum, ale teď přemýšlím nad těmi tvými nápady a nějak se nemůžu rozhodnout 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist