Gizmo neboli spirálkování

Rubrika: Tvoření s dětmi

gizmo_pPomocí této techniky a několika potřeb můžete vykouzlit nádherné šperky nejen pro potěchu vás, ale i vašich blízkých. Tato technika je velice stará, v posledních letech však opět získává velikou oblibu.

kolotoč GIZMOZákladní pomůckou je tzv. drátkovací kolotoč (nebo spirálkovač, či Gizmo). Nejjednodušší je objednání přes internet, stojí kolem 150 Kč. Jedná se vlastně o železný držák ve tvaru U, ve kterém jsou vyvrtány otvory pro pevné vodící dráty (tzv. vodiče) – tyto vodiče mají dva různé průměry.
Kolotoč můžete držet v ruce, nebo se dá připevnit ke stolu pomocí svorky (či svěrky, lze zakoupit v kutilských potřebách).

Dále potřebujeme drátky – průměr 0,3, 0,5 nebo 0,6 mm. Ceny těchto drátků se odvíjí od velikosti špulky (např. 9 m stojí kolem 22 Kč). Potřebujeme vždy alespoň dvě velikosti. Na výběr máme nepřeberné množství různě barevných drátků, takže si určitě vybere každý.

Než začneme motat spirálku, je důležité drátek zajistit proti sklouznutí. Stačí jej zatočit do osmičky kolem vodiče.
Pak vodič zasuňte do menšího otvoru a otáčením kličky navíjejte pravidelnou spirálku. Zpočátku doporučuji bedlivě sledovat, případné chyby se dají lépe odstranit. Pro gizmo korálek dlouhý asi 4 cm potřebujete asi 9 cm dlouhou základní spirálku.

fotky 028fotky 029

Hotovou spirálku kleštěmi odstřihněte a ostré konce ketlovacími kleštěmi začistěte (ve výsledném šperku by vás mohly pěkně poškrábat).

fotky 030fotky 031

Výslednou tenkou spirálku navlékneme na tlustší drátek a opět natočíme na kolotoč. Nejdříve natočíme kousek samotného drátku, pak spirálku posuneme až k vodiči a namotáme. Pozor, zpočátku je nutné ji k natáčení trochu přinutit (klouže po vnitřním drátku). Jakmile se začne navíjet, dáváme pozor na správnou „šroubovici“. Na konci opět natočíme kousek samotného drátku jako zakončení.

fotky 033fotky 034

Spirálku opět odstřihneme a začistíme. Nakonec ji provlékneme silný drát (asi 0,8 mm) a na koncích vytvoříme ketlovacími kleštěmi očka.

fotky 035fotky 036fotky 037

Až máme takovýchto spirálek víc – na náramek postačí asi 5 kusů – spojíme je např. korálky navlečenými na stejně širokém drátku (0,8 mm) takto: navlečeme očko spirálky na drátek, ohneme kleštěmi, navlékneme korálek a další spirálku a opět ohneme. Takto pokračujeme, dokud náramek nemá požadovanou délku. Celý náramek ukončíme přiděláním koncovek (lze koupit ve specializovaných prodejnách).

fotky 038fotky 008

Ze spirálek nemusíme vyrábět pouze náramky či náhrdelníky. Připevněním např. na náušnicové závěsy můžeme vytvořit pěkné náušnice. A dá se kouzlit i jinak – např. před namotáváním základní spirálky navlékneme na drátek malé korálky.

fotky 010šperky gizmo

Pokud vám technika Gizmo spirálkování stále není jasná, doporučuji zhlédnout následující video: http://www.youtube.com/watch?v=P1i0VU7CpII.

Napsal/a: JanaK

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Tak mi včera došel kolotoč:o)
    A protože mi ještě včera nebylo nejlíp, tak jsem tvořila až dnes a v podstatě až doteď ….JanaK super zábava….díky:o)).Udělala jsem Domule náramek s rokayl korálkama a k tomu naušnice a pak dalších pár přívěsku…asi…zatím:o)

    Domula má ve škole vánoční „Jarmark“, kde prodávají děti v tělocvičně svoje výtvory….je to přístupné veřejnosti. Tak letos to nebudou žádné mňaminkové balíčky s vanil. rohlíčkama, ale GIZMO a ENKAUSTIKA :o)….a papírové vločky.

    Nějak jsem těch drátků objednala málo:o)……a voskovky už nám taky docházejí:o))) Ještě, že papíru máme dost!!!! :o)

  • JanaK

    A pokud se vám technika líbí a chtěli byste si ji vyzkoušet, v sobotu 11.prosince v Mateřském centru Čelákovice otevíráme Výtvarnou dílnu. Budeme vyrábět cca od 10 do 15 hodin, a to nejenom Gizmo, ale třeba i smaltované šperky a něco jeddnoduššího vymyslíme i pro menší děti 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist