Zemědělský skanzen Rapotín

V Cestování, Z našich cest

Nejlepší je když vám dá tip na výlet někdo, koho znáte. Když mi kamarádka řekla: „Pokud chcete strávit odpočinkové odpoledne a přivřete oči, jeďte do Rapotína,“ nasedli jsme do auta a jeli.

U Havlíčků v Rapotíně u Šumperka v podhůří Jeseníků je to taková všehochuť – veteran muzerum, zoopark, galerie soch v přírodě, dětský zábavní koutek. Dohromady to zní lákavě, ale určitě je důležité zmínit, že pan majitel si všechno financuje sám a díky vstupnému, tedy bez státních dotací a příspěvků a je to tedy na objektu dost znát, ale zase – snaží se a v rámci možností budují.

Na začátku prohlídky na nás čekali tři poníci v ohradě, nejevili žádný zájem a jen se tak občas sehnuli pro trs trávy, tak jsme pokračovali dál.

Dalším bodem byly rezavějící  modely postarších traktorů,takže nic moc, ale potom se před námi objevil velký model ruského tanku a tady se určitě každý kluk vyřádí, vylézt si na tank nebo i vlézt do něj a vyfotit se, to je paráda a stojí to za to!

Za tankem velká stodola a přímo pan majitel, asi šedesátiletý pán, který nás zval dál k prohlídce. K vidění byla spousta exponátů: dětské kočárky z 19. století, kola, motorky, kamna, hodiny, řezbářská tvorba, figuríny, starodávné panenky, … a ke každému exponátu i pár poutavých slov přímo od pana Havlíčka.

Po prohlídce stodoly jsme pokračovali za zvířátky. Kromě obyčejných hospodářských zvířat (kůň, králíci, oslíci, ovce, drůbež, holubi) je zde k vidění i troška exotiky – velbloud, opičky, želva.  Přála bych zvířatům o něco lepší podmínky, některé ohrady nebyly v úplně dobrém stavu, ale děti si zvířátka určitě užijí.

Zajímavá je v tomto areálu určitě galerie soch v přírodě, stačí se posadit na lavičku a vychutnat si chvilku klidu s pohledem na jezírko a vodníka. Měli jsme štěstí a přiletěl se za námi podívat i čáp.

Ke konci prohlídky je dětský koutek – různé prolézačky, spíš už tedy staršího data, houpačky a velká šachovnice se šachami, kdo by chtěl může si dát partii. 🙂

Naše pocity byly ke konci celkem rozporuplné. Něco se nám líbilo víc, něco méně, obrázek si musí udělat každý návštěvník sám.

Myšlenka skanzenu je určitě originální a zajímavá, ale nedostatek financí se na celém areálu opravdu dost projevuje. Možná kdyby se našli nějací sponzoři, mohlo by to být o něčem úplně jiném. Skanzen je zařazen do Lexikonu turistických zajímavostí v ČR, je to určitě dobré místo i pro školní výlety  a i my se sem asi ještě letos vrátíme. Třeba nás i mile překvapí nové ohrady nebo nějaké další změny k lepšímu…

 

Napsal/a: Karolína Purkertová

Toto taky stojí za přečtení!

Testováno na VD: Dětská zubní pasta a kartáček z řady Glister Kids

Čistí si vaše děti rády zoubky? Nebo máte naopak problém je přesvědčit, že je důležité si zoubky čistit? Ať

Čtu dál →

Jak dětem připravit pohodový nástup do školky

Už to mají za pár, bojíte se, jak to bude probíhat? Rádi byste jim první dny ve školce co

Čtu dál →

Soutěž: Disney Zlatá klasika

Mám pro vás další tipy na knížky pro děti, které možná budete chtít přibalit ještě na cesty. Jako obvykle

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

TOPlist