Zemědělský skanzen Rapotín

V Cestování, Z našich cest

Nejlepší je když vám dá tip na výlet někdo, koho znáte. Když mi kamarádka řekla: „Pokud chcete strávit odpočinkové odpoledne a přivřete oči, jeďte do Rapotína,“ nasedli jsme do auta a jeli.

U Havlíčků v Rapotíně u Šumperka v podhůří Jeseníků je to taková všehochuť – veteran muzerum, zoopark, galerie soch v přírodě, dětský zábavní koutek. Dohromady to zní lákavě, ale určitě je důležité zmínit, že pan majitel si všechno financuje sám a díky vstupnému, tedy bez státních dotací a příspěvků a je to tedy na objektu dost znát, ale zase – snaží se a v rámci možností budují.

Na začátku prohlídky na nás čekali tři poníci v ohradě, nejevili žádný zájem a jen se tak občas sehnuli pro trs trávy, tak jsme pokračovali dál.

Dalším bodem byly rezavějící  modely postarších traktorů,takže nic moc, ale potom se před námi objevil velký model ruského tanku a tady se určitě každý kluk vyřádí, vylézt si na tank nebo i vlézt do něj a vyfotit se, to je paráda a stojí to za to!

Za tankem velká stodola a přímo pan majitel, asi šedesátiletý pán, který nás zval dál k prohlídce. K vidění byla spousta exponátů: dětské kočárky z 19. století, kola, motorky, kamna, hodiny, řezbářská tvorba, figuríny, starodávné panenky, … a ke každému exponátu i pár poutavých slov přímo od pana Havlíčka.

Po prohlídce stodoly jsme pokračovali za zvířátky. Kromě obyčejných hospodářských zvířat (kůň, králíci, oslíci, ovce, drůbež, holubi) je zde k vidění i troška exotiky – velbloud, opičky, želva.  Přála bych zvířatům o něco lepší podmínky, některé ohrady nebyly v úplně dobrém stavu, ale děti si zvířátka určitě užijí.

Zajímavá je v tomto areálu určitě galerie soch v přírodě, stačí se posadit na lavičku a vychutnat si chvilku klidu s pohledem na jezírko a vodníka. Měli jsme štěstí a přiletěl se za námi podívat i čáp.

Ke konci prohlídky je dětský koutek – různé prolézačky, spíš už tedy staršího data, houpačky a velká šachovnice se šachami, kdo by chtěl může si dát partii. 🙂

Naše pocity byly ke konci celkem rozporuplné. Něco se nám líbilo víc, něco méně, obrázek si musí udělat každý návštěvník sám.

Myšlenka skanzenu je určitě originální a zajímavá, ale nedostatek financí se na celém areálu opravdu dost projevuje. Možná kdyby se našli nějací sponzoři, mohlo by to být o něčem úplně jiném. Skanzen je zařazen do Lexikonu turistických zajímavostí v ČR, je to určitě dobré místo i pro školní výlety  a i my se sem asi ještě letos vrátíme. Třeba nás i mile překvapí nové ohrady nebo nějaké další změny k lepšímu…

 

Napsal/a: Karolína Purkertová

Toto taky stojí za přečtení!

Půl roku s Nevýchovou!

Vůbec mi nepřijde, že už půl roku se mi Nevýchova snaží pomoci vychovávat (občas nevychovatelné) ratolesti. Právě jsem si

Čtu dál →

Pochopení jednotlivých etap vývoje

Dalším způsobem, jak můžete doma procvičovat návyk 5, je snažit se pochopit chování dětí ve světle toho, v jaké

Čtu dál →

Recenze: Klubíčko veselých pohádek

Audioknihy získávají poslední dobou na stále větší oblibě. I u nás doma je tomu přesně tak. Ačkoliv jsou tištěné

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

TOPlist