Za vlaky a vláčky k Rakovníku

Rubrika: Cestování

parní_lokomotiva_velký_bejček_muzeumHned na samém okraji křivoklátských lesů se nachází jedinečná expozice lokomotiv a vozů českých drah, kde můžete obdivovat nejen novější modely, ale nádhernou ukázkou jsou především ty, kterým už můžeme říkat historické. Návštěva muzea je jedinečnou podívanou skutečně pro celou rodinu.

Křivoklátské lesy jsou známé nejen památkami, jako je hrad Křivoklát, ale jsou zároveň i oblastí hojně navštěvovanou houbaři. Do našeho povědomí by se ale měl především zapsat také jejich okraj směrem od Kladna na Rakovník. Nachází se tady totiž muzeum Českých drah, ojedinělé u nás svou rozsáhlostí, co se týká expozice i umístění samotné výstavy. Místem, kde leží, je malá obec Lužná u Rakovníka.

Trocha historie

muzeum_vlaky2Muzeum se rozkládá v prostoru bývalé výtopny Společnosti Buštěhradské dráhy Lužná – Lišany, ta vznikla již roku 1871. Během svého trvání byla postupně renovována, nakonec ale byla státem vyvlastněna v roce 1924.

Na samém počátku muzea stála skupinka nadšenců, kterým učarovalo kouzlo železnice. V roce 1999 v jejich činnosti začaly pokračovat České dráhy, které muzeum, jako Depo historických vozidel, provozují dodnes.

Jak bylo řečeno, výtopna procházela od dob svého vzniku několika renovacemi a úpravami, dalo by se říci, že jednou z velice zásadních byla výstavba haly pro opravy v osmdesátých letech dvacátého století, kdy například musela být snesena hala pro montování parních lokomotiv. Naštěstí se ale podstatné části podařilo zachovat, takže nyní můžeme v areálu obdivovat kromě jiného třeba i technologické zařízení pro provoz parních lokomotiv.

Co uvidíte

No samozřejmě spoustu vlaků a vláčků, lokomotiv a vozů, včetně nákladních, poštovní vozy, restaurační i služební a mnoho dalšího.
Největší atrakcí jsou samozřejmě parní lokomotivy, mohu potvrdit, že jsou skutečně nádherné. Obrovský kolos, který vám vnukne doby dávno minulé, naprosto elegantní a nepřemožitelné svou silou. V muzeu jich mají hned třicet, takže máte na co koukat. A nemusí to být zrovna ty největší, najdete tady i malé lokomotivky, které za shlédnutí stojí nepochybně také.

muzeum_vlaky1Nejstarší parní lokomotivou je v muzeu typ 310.076, která pamatuje ještě devatenácté století, byla totiž vyrobena v roce 1899 v Rakousku a u nás jezdila ještě v padesátých letech minulého století. Do její minulosti patří i fakt, že až do nedávna sloužila jako pomník u nádraží v Českých Budějovicích.

Jedním z funkčních je pak typ M 124.001 „Komarek“, neboli motorový vůz s parním pohonem, který byl vyroben v roce 1903. Nejdříve byl součástí Národního technického muzea v Praze, nyní je do Lužné zapůjčen.

Najdete tady spoustu lokomotiv a vozů skutečně zajímavých názvů – třeba typ „čmelák“, „brejlovec“ nebo „sergej“, „Všudybylka“, „Velký bejček“ a mnoho dalších.  Zapátrat v jejich minulosti bude zážitkem nejen pro děti, ale třeba i tatínky.

V muzeu se také při určitých příležitostech můžete svést, a to na úzkorozchodné kolejce, neboli takovém malém okruhu. Vozit vás budou úzkorozchodné parní a motorové lokomotivy, které byly do doby svého ukončení používány na hutích v Kladně.

Kromě venku vystavených modelů se v areálu nachází i vnitřní expozice, kde se dozvíte bližší informace o samotné historii parních lokomotiv a kromě někdy nic neříkajících názvů a textů vás budou výstavním areálem doprovázet ukázky a názorné pomůcky – podle mě naprosto ideální způsob, jak přiblížit zajímavost této oblasti hlavně dětem.

muzeum_vlaky_vnitřní_expozice1muzeum_vlaky_vnitřní_expozice2

Najdete tady rozsáhlou fotogalerii, výkresy, písemnosti i trojrozměrné modely, dětem se bude líbit například dobové oblečení výpravčích, někoho zaujme například historie používání jízdenek ve vlakové dopravě.

Zajímavé a naprosto nepřehlédnutelné jsou pak předměty, které se na dráze užívaly v historii – ruční nářadí, pomůcky na opravu tratě nebo výhybky a návěstidla. Nechybí ani velká sbírka všech možných telefonních aparátů, které se možná ještě donedávna někde používaly.

Otevírací doba a vstupné

parní_lokomotiva_všudybylka_muzeumAž do konce srpna je muzeum otevřené denně kromě pondělí od 9,30 do 17,00 hodin, do října a v květnu pak jen o víkendech a svátcích ve stejné době. Ostatní měsíce v roce je zavřeno.

Za vstup zaplatí dospělí 75 Kč, děti 45 Kč, ti nejmenší do 6ti let mají vstup zdarma. Můžete ale využít i tzv. rodinné vstupné, výhodu mají také ti z vás, kteří vlastní In-kartu. Pokud přijedete do Lužné vlakem, nezapomeňte se přihlásit o slevu 20%, kterou prokážete jízdenkou z vlaku.

Kudy kam

Když už vyrážíme za vláčky, sluší se přicestovat vlakem, nádraží je asi 3 minuty od muzea a dojdete k němu po asfaltové silnici podle ukazatelů, i když od nádraží je muzeum vidět také.

Například z Prahy (Masarykovo nádraží přes Dejvické) nebo z Rakovníka jezdí rychlíky každé dvě hodinky, můžete ale cestovat i dalšími vlaky například z Kladna apod.

Pokud pojedete autem, musíte směrem na Rakovník a u Nového Strašecí odbočit. Podle pořadatelů jsou ale v dostatečné vzdálenosti umístěny ukazatele, takže byste neměli minout. My jsme jeli vlakem, takže nemohu objektivně posoudit.

Když máte hlad

u_restauračního_vozu_muzeum2Pokud vám začne během prohlídky kručet v břiše a žaludek se bude hlásit o pravidelný přísun potravy, můžete využít malého občerstvení, které se nachází přímo v areálu muzea, typicky uvnitř restauračního vozu. Posezení je možné i venku, na udržovaných lavičkách.

Objednat si můžete jak klasický párek v rohlíku, tak i další, ovšem jednoduchá, jídla. Nečekejte nic luxusního, jedná se o skutečně jednoduchý kiosek. Venkovní posezení je ale příjemné, vše uklizené a upravené.

Pokud byste se rozhodli, že se najíte někde mimo muzeum, pak budete hledat marně – stejně jako my. Naproti nádraží se sice nachází restaurace, ale spíše je to pivnice i s posezením venku a, alespoň za nás, velice nepříjemným výčepním,“ podivnými“ hosty a přecpanými popelníky. My jsme návštěvu tohoto zařízení vzdali.

Další informace

Kromě toho je hned v těsné blízkosti občerstvení umístěna plocha pro vyřádění dětí (prolézačky, houpačky…).

A nechybí ani veřejná WC, překvapivě v dobře udržovaném stavu, s tekoucí vodou i mýdlem.

U pokladny si můžete zakoupit nejrůznější upomínkové předměty, včetně například výpravek, pohlednic atd. Poštovní známky tady ale neseženete. Děti dostanou na požádání razítko do svého turistického deníčku, vylepit si mohou i tady zakoupenou turistickou vizitku, v nabídce nechybí ani turistická známka, včetně výroční.

muzeum_vlaky6Fotografovat v areálu můžete dle libosti, žádné příplatky se na tuto činnost nevztahují.

V areálu se také můžete zcela bez problémů pohybovat s kočárky, i s malými neposednými dětmi. Pouze na určitých místech je dobré si děti ohlídat, hlavně u míst s parními lokomotivami, kde jsou nejen železniční tratě, ale i další technologická zařízení, u kterých by se mohly při nepozornosti zranit.

Navíc muzeum pořádá pravidelné akce pro veřejnost, například projížďky historickými vlaky, parní víkendy atd. – je dobré sledovat v případě zájmu internetové stránky muzea.

Nám se muzeum velice líbilo, popravdě jsem ani nevěděla, že existuje, jeho objevení bylo náhodné, ale návštěva stála za to, a tak vám mohu tento areál vřele doporučit.

Další informace naleznete na www.cdmuzeum.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist