Výlet do historie

Rubrika: Cestování

Ráda bych vás pozvala na výlet do míst, kam se většinou dětem, a nejen jim, moc nechce – do muzea. Ovšem ne ledajakého. V tomto muzeu se děti budou skvěle bavit, rodiče si třeba oživí dávné vzpomínky alespoň na některé exponáty a na závěr na všechny čeká super jízda…

vlečkaTakové muzeum se nachází v tramvajové vozovně v Praze – Střešovicích. Už z dálky vás upoutá velká budova v pozadí a „fronta“ tramvají před ní. I přesto, že okolo jezdím velice často, musím se přiznat, že teprve toto léto jsem se rozhodla jej navštívit. A jak jinak – s sebou jsem vzala i svého syna. A chybu jsme rozhodně neudělala.

Je důležité na začátek zmínit, že sbírka vozů, kterou tady najdete, byla vyhlášena v roce 1998 kulturní památkou.
Naprostý začátek hromadné dopravy v Praze je někde kolem 1829, kdy se začaly provozovat v tomto městě omnibusové linky. Následovala tzv. koňka, v roce 1891 pak lanová dráha a nesmíme vynechat památný 19. březen 1896 – právě v tento den zahájila provoz první elektrická soukromá dráha. A následují další a další, o kterých se dozvíte, pokud muzeum navštívíte.

Už při vstupu na vás dýchne taková zajímavá atmosféra. Jednak celou dobu budete chodit po velmi zajímavě řešené podlaze ze dřeva, do které jsou umístěné i tramvajové koleje, takže vůně tohoto materiálu vás bude celou dobu mile provázet, a za druhé zde naleznete i exponáty jezdící na benzín – ani tuhle vůni si nikdo nesplete.

koňkaPo zakoupení vstupenek se ocitnete tváří tvář nejstaršímu exponátu. Je jím letní vůz koňské dráhy, pocházející z roku 1886 a ve stejné podobě jej tady i naleznete. Tento vůz byl tažen koňmi, jejich modely jsou samozřejmou součástí. Zvláště pro děti je to příjemné vykročení a povzbuzení, že návštěva bude zajímavější, než třeba zprvu čekaly.

Hned na dalším kroku narazíte na vlečnou prodejnu předplatních lístků a známek. Ta zde vystavená je naprosto dochovaná z roku 1928. Zajímavá je i vedle stojící vlečná měnírna s transformátorem. Kdyby vás zajímalo, nač se používala, tak se dozvíte, že sloužila jako napájecí zařízení tam, kde běžná dodávka nepostačovala. Pochází již z roku 1930.

Pokud cestou nahlédnete vpravo, objevíte místnost plnou dokumentů, návštěva zde je vhodnější spíše pro větší děti nebo tatínky. Obdivovat tu ale můžete například modely starých tramvají či „skutečného“ průvodčího v životní velikosti s historickými kleštičkami na označení jízdenek.

tramvajSkutečná cesta historií začíná právě nyní – před vámi stojí nespočet tramvají či autobusů z let, které by si pamatovaly snad jen naše babičky a dědečkové. Vše je rozděleno a důkladně popsáno. V podstatě tu objevíte osobní vozy, trolejbusy, vůz metra a její lokomotivu, také speciální a nákladové vozy. Nechybí samozřejmě ani manipulační či služební vozy.

Právě děti budou asi nejvíce obdivovat zmiňované manipulační vozy, pozornost zaujme i například motorový vůz na broušení kolejnic z roku 1966.

Shlédnout můžete jak klasické tramvajové osobní vozy pro běžnou dopravu městem, tak i vozy salonní či ty věnované okružním jízdám. Jeden z nich, který tu stojí, pochází z roku 1900, je ale upraven do podoby o dvacet let starší.

autobusNaleznete tady jak staré exponáty, ze skutečné babičkovské éry, tak ty, kterými jste někteří již někdy cestovali, ale na silnicích je už neuvidíte. Totéž platí například i pro osobní obousměrnou soupravu, která měla vlečné vozy typu krasin – ty přestaly brouzdat pražskými ulicemi v osmdesátých letech.
Stejně jako trolejbusy či autobusy různých typů, nejznámějším je jistě Karosa z dob nedávno minulých, či stará dobrá Praga pocházející z konce třicátých let dvacátého století.

mřížVětšinu exponátů nelze bohužel projít uvnitř, předpokládám, že je to z důvodu jejich historické hodnoty, nicméně i nahlédnutí ze schůdek přes mříže stojí za to. Exponáty mají otevřené dveře, ke vchodu však brání zmiňovaná mříž. Ale třeba do historické osobní soupravy pro okružní jízdy vstoupit můžete a vyzkoušíte si tak sezení na dřevěných lavicích.

Stejně tak především páni kluci mohou vyzkoušet například zachycení jednotlivých souprav k sobě či se mohou projít po starém montážním voze.

A pokud si budete chtít při procházce historií odpočinout, či nakrmit děťátko, pak se můžete usadit na některou z několika desítek dřevěných a čistých laviček, které se nacházejí takřka všude. Jídlo si pak vychutnáte při romantickém pohledu na některý exponát.

Návštěva muzea hromadné dopravy je bez průvodce, pobýt zde můžete dobu dlouhé své chuti a náladě, věřte, že na některé exponáty se budete chtít podívat znovu.

Rovněž tu můžete zvěčnit své potomky či sami sebe bez jakéhokoli omezení, což většina návštěvníků podle mého pozorování i činila. V případě dotazů jsou tu připravené průvodkyně, jež vám zodpoví vše dotazy, či vás vhodně nasměrují k cíli, který se vám nedaří najít.

muzeum
muzeum

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze – Střešovicích je otevřeno až do 17. listopadu pouze o víkendech a svátcích, v době od 9,00 do 17,00 hodin.
Dospělý zaplatí za návštěvu 35 Kč, děti 6-15 let 20 Kč, ti nejmenší mají vstup zdarma.
V muzeu si můžete zakoupit turistickou známku i nejrůznější upomínkové předměty, včetně knih a samozřejmě pohlednic připomínající návštěvu tohoto kouzelného místa. Muzeum je také součástí turistické sítě Klubu českých turistů – k dostání je zde pamětní karta.

muzeumV úvodu jsem slíbila příjemné zakončení návštěvy. Právě každý víkend vyjíždí z Vozovny Střešovice historická tramvaj linky 91 a vy se jí můžete svést, což vřele doporučuji. Okouzleny budou jak děti, tak i dospělí. Ona taková jízda s otevřenými dveřmi za zvuků vrzajících kolejnic a především dřeva, ze kterého je celý vnitřek této tramvaje vyroben, je dokonalým návratem do minulosti a možnosti porovnání tehdejší přepravy s tou současnou. A aby té dokonalosti bylo skutečně dost, jízdenku vám přijde procvaknout skutečný průvodčí, který pro radost dětí na znamení odjezdu nikdy nezapomenete zacinkat.

Tato historická linka vyjíždí každou celou hodinu, na trase jsou vždy dvě soupravy. Svezete se až pražské Výstaviště, vystoupit ale můžete kdekoliv, jak budete chtít.
linka91Za svezení zaplatí dospělý 35 Kč, děti 20 Kč, ti nejmenší mají opět svezení zdarma. A nemusíte váhat vzít s sebou kočárek, nikdo nebude nic namítat, naopak vám obsluha milerád pomůže s nástupem.
Navíc nyní až do konce srpna vyjíždí tato historická tramvaj na svou cestu ještě ve středu, v rámci programu Prázdniny s dopravním podnikem. Jízda trvá padesát minut, vede samozřejmě centrem Prahy a vlak vyjíždí vždy v 15.00, 16.00 a 17.00 hodin z Vozovny Střešovice.

Veškeré další informace o muzeu městské hromadné dopravy či nostalgické lince 91 naleznete na oficiálních stránkách dopravního podniku.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • zurafa

    To je nádheraq, doufá, že se tam někdy s rodinkou podíváme 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist