Vrchlabí – brána Krkonoš

Rubrika: Cestování

betlémDovolím si Vás pozvat do Vrchlabí, kterému se také říká brána Krkonoš. K vidění je tu toho spoustu, my jsme zde zažili bezvadný deštivý půlden.
Dostanete se sem vlakem, autobusem nebo autem, z Prahy je to cca 130 km.

pohyblivý betlémNaše putování začalo přímo v centru města, kousek od historického zámku s udržovaným parkem, který je momentálně sídlem městského úřadu. Na náměstí, v budově historické radnice má sídlo Regionální turistické informační centrum Krkonoše. Zde nám velice milá paní poradila, co podniknout s dvouletým dítětem, když prší. V prodeji jsou zde turistické známky, průvodce, pohledy a drobné suvenýry.

Od Infocentra jsme vyrazili směrem k chrámu sv. Vavřince. Prakticky všechny historické domy v centru mají podloubí, což je nejen velice malebné, ale v dešti jsme to ocenili ještě víc. Asi po 500 metrech jsme došli k chrámu sv. Vavřince z 19. století.

výstava obrázků KrakonošeNaproti chrámu přes hlavní silnici stojí 4 historické domy, údajně z roku 1623, původně bylo domů pět, čtvrtý dům je replikou. Domy patří Správě Krkonošského národního parku a najdeme v nich výstavní síň (my jsme navštívili právě probíhající výstavu Krakonoš očima dětí, kde dcera mohla namalovat i svého Kranonoše), otevřený depozitář dokladů tradiční truhlářské a textilní výroby, informační centrum Správy Krkonošského národního parku a národopisné expozice Z tvorby krkonošského lidu a Z dějin města Vrchlabí. Dceru nejvíc zaujala expozice pohyblivých betlémů, sbírka Krakonošů a původní zařízení krkonošských chalup. Vstupné pro dospělého činí 60,-, pro dítě 30,- a rodinné vstupné je 120,-.

Zhruba 300 metrů od historických domů se nalézá Augustiniánský klášter, kde jsou další expozice krkonošského muzea „Kámen a život“ a „Člověk a hory“. Prohlídky trvají 2 hodiny, a proto jsme využili možnosti zkrácené prohlídky pro děti, která trvá cca 30 minut, vstupné pro dospělého je 40,-, pro dítě 20,-, rodinné 80,-. Paní průvodkyně s námi rychle prošla „nezáživné“ místnosti a šli jsme rovnou k modelu horského potoka s tekoucí vodou , který je oživen rostlinami, rybami a ptáky, v teráriích jsou zástupci krkonošských obojživelníků a plazů. Po asi 15 minutové prohlídce následuje vstup do malého kinosálu, kde běží zhruba čtvrthodinový film o horách. To tedy děti moc nebavilo, bylo to zajímavé, ale spíš pro dospělé, takže se děti s rodiči nenápadně vytráceli zpět k horskému potoku :-). Poté jsme si mohli sami projít chodby muzea, kde jsou vždy zajímavé výstavy.

interiér roubenkyZpět k Infocentru jsme došli malebnými uličkami, kde se dá i dobře najíst, celá procházka má zhruba 1,5 km a opravdu se dá zvládnout i při nepříznivém počasí, určitě i s kočárkem.

Pokud Vrchlabí navštívíte při hezkém počasí, můžete vyjet lanovkou na vrch Žalý nebo navštívit sportovní letiště. Vrchlabí se také může stát výchozím bodem k návštěvám dalších krkonošských měst – Špindlerova Mlýna, Jilemnice nebo Trutnova. Každý si určitě vybere podle svého gusta.

Další informace najdete na www.muvrchlabi.cz nebo www.krnap.cz .


Článek byl zařazen do soutěže Soutěž o knihy s tipy na prima výlety, do které můžete až do 29. sprna 2010 poslat svůj příspěvek i vy.
Ceny do soutěže věnovaly Akce-Novinky.cz.

Napsal/a: Lussy

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Lussy

  Ivčo,
  to jsem ráda, já mám pocit, že jste byli všude:-)
  Domča by se tam čvachtal nemohl, je to takový jakoby obrovský akvárium, něco jako v ZOO mořský svět, ale tady byli pstruzi a tak. A v terárkách žáby, čolci, ještěrky a podobná havěť.

  Padmé, já si na Krkonošské pohádky vzpomněla hned při příjezdu do Vrchlabí, na to, že to je celkem velké město (asi 13 000 obyvatel), tak je hrozně malebný. A když nám dávali tip na výlet do Poniklé, hned jsem si vzpomněla na ponikelskou bábu, co dělala to zázračný koření:-)

 • Padmé

  Lussy, děkuji za pěkný článek a hezké fotky.:-)

  A jen doušku – jaké mám asociace – jak jsem si prohlížela tu fotku interieru roubenky – očima jsem „hledala“ Anči a Kubu z Krkonošských pohádek… Prostě se mi vybavil Krakonoš a Trautenberk.:-)

 • Ivča a Domča

  Tak ve Vrchlabí jsem ještě nebyli:-) Domčovi by se určitě líbila ta prohlídka v Augustiánském klášteře, na nějaké ty hady by se podíval určitě rád:-)A samozřejmě na tekoucí potok s vodou:-)To by jsme tam strávili asi pěkně dlouhou dobu, pořád by se čvachtal.
  Díky za tip Lussy.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist