Slunečný ostrov

Rubrika: Cestování

Zavřu oči a představím si malý ostrůvek uprostřed moře… Voda je průzračně modrá, vlnky odrážejí sluneční paprsky a vytvářejí ve vodě překrásné obrazce, slyšet je pouze šumění vln a jejich lehounké polibky pevnině…

Ostrov, na němž vás dokonale okouzlí krása jeho přírody. Ostrov, jenž je právem nazýván „malý ráj“ na zemi. Ostrov, který je nejslunnějším místem ze všech Řeckých ostrovů. Zakynthos.

přístavOstrov Zakynthos v číslech

Počet obyvatel: 41 472
Rozloha: 406 km2 (s ostrůvky 410 km2)

Nejvyšší hora: Vrachiónas 756 m
Hlavní město: Zakynthos
Délka pobřeží: 123 km

Podle řeckých bájí…
Podle bájí byl ostrov Zakynthos oblíbeným místem boha Apollona a bohyně Artemis, kteří tu trávili hodně času. Podle Homéra ostrov kolonizoval princ Zakynthos, syn krále Dardana z Arkedie. Kolonie se rozrůstala a posléze se stala součástí království Odyssea – legendárního ithackého krále.

loďHistorie a zeměpis
Ostrov Zakynthos je třetí největší ostrov v Jónském moři a nejdéle ze všech ostrovů patřil Benátské republice (vysv.: italský stát existující od 8. století do r. 1797), předtím patřil Turkům, poté Francouzům a pak Britům, teprve v r. 1863 došlo ke spojení ostrovního státu se svobodným Řeckem.
Ostrov je z velké části hornatý, hory a kopce zabírají asi 2/3 ostrova a táhnou se po celém západním pobřeží. Moře tu lemují skalnaté útesy (zvrásněné křídové vápence), které jsou vyhledávané a často fotografované návštěvníky ostrova. Např. pláž ztroskotanců a vrak pašerácké lodi je nejpopulárnějším (a zřejmě i nejznámějším) místem z celého ostrova. Východní část ostrova tvoří úrodná nížina, kde se dobře daří zemědělství. Hlavními produkty jsou olivy, olivový olej, citrusy, cibule a rozinky.

Národní mořský park
V roce 1999 byl založen Zakynthoský národní mořský park na ochranu ohrožených mořských želv. Tento národní park je domovem nejen želv, ale také ohrožených tuleňů středomořských. Na území tohoto parku se např. nesmí tábořit, rybařit, trhat rostliny, používat jakákoliv vozidla, rozdělávat oheň a platí úplný zákaz vstupu od 19 hod. do 7 hod.

Mořská želva kareta obecná (Caretta caretta)
želvaNaprosto unikátní oblastí celého ostrova je záliv Laganás na jižním pobřeží a jeho přilehlá pláž. Rozmnožují se zde želvy druhu kareta obecná, které jsou velmi citlivé na přítomnost lidí. V moři se páří a v noci vystupují na břeh. Samičky si v měkkém písku vyhledají vhodné místo ke kladení vajíček, založí hnízdo (vyhrabou hlubokou jámu) a nakladou cca 100 vajíček. Z nich se po dvou měsících vylíhnou malé želvičky, které se pískem prohrabou k povrchu a v noci se vydávají do moře. Lidská přítomnost želvám škodí nejen proto, že se kvůli turistům musí koncentrovat na méně pláží a klást vajíčka blíže k sobě, ale hlavně z toho důvodu, že dochází k narušování jejich hnízd.
Důležité: nově vylíhnuté želvičky matou světla, orientují se totiž podle odrazu hvězd na mořské hladině a jakékoliv světlo z pobřeží je dezorientuje. Malé želvičky pak místo do moře směřují do vnitrozemí, kde umírají.

ostrovVše, s čím nás průvodkyně seznámila, bylo zajímavé, ať už se jednalo o historii, geografii či turisticky zajímavá místa, pokud bych to měla vše vypsat, byl by to hodně hodně dlouhý příspěvek, zmínila jsem tedy to, co jsem považovala za stěžejní.

A co říci závěrem?
Snad jen prostou větu:
Jedinečná krása přírody a naprosto čisté moře jsou největší přednosti ostrova Zakynthos.

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Padmé

  Milli, děkuji za napsání, je fajn, že ses ozvala – málo Tě tu vidím… Nebo špatně koukám? :-))
  Řecko je krásné, mám ráda to jejich čisté tyrkysové moře, byli jsme potřetí (pokaždé jiné místo) a vždy se nám líbilo. No a na Krétě jsme ještě nebyli… že by příští rok? :-))

 • Padmé, nedávno se vrátila mamka ze Zakynthosu a fotky byly nádherné. Klukům se nejvíce líbil vrak lodi. V průběhu druhého těhotenství jsem byla na Krétě a mám na ni krásné vzpomínky. Řecko je nádherné, ale pro nás momentálně drahé, tak snad až budu chodit do práce, budeme se moci rozletět s rodinkou na nějaké krásné řecké místečko.

 • Padmé

  Matildo, děkuji. 🙂
  Těší mě, že jsem Ti připomněla hezké chvíle.
  Jen plánuj, plánuj, tak to má být, snít a těšit se.
  :o)

 • Matilda

  Padmé, nádhera…:-) Úplně jsem se ocitla myšlenkama zpátky na Krétě před nějakými pěti lety… Kdybych mohla, zamířím znovu na nějaký řecký ostrůvek, byla to tehdy má nejkrásnější dovolená. Zakynthos je v plánu:-)))

  Jo – jinak – dávám za 5:-)

 • Padmé

  Danásku, děkuji, líbilo, opravdu líbilo, no a jinak –
  přesně tak jsem to mínila – pokouknout, pokochat a nechat se inspirovat na nějaký ten „last-minute“.

  Lenčáči, znám to a rozumím Ti, však to taky zvládnete… časem… Já taky „musela“ čekat, až mi malý povyroste, budu chodit do práce a budeme mít v rodině dva příjmy.:-)

  Přeji Vám, holky, ať se dočkáte – obě dvě – takhle krásné dovolené.:-)

 • Lenčáč

  Padmé super dovolená… hned bych brala… no přeju, ale tiše závidím :-p

 • danasi

  Ahoj, jsem ráda, že se ti na dovolené líbilo. A beru to jako typ. Díky

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist