Netradiční zimní výlety s batolátky

Rubrika: Cestování, Volnočasové aktivity

Zima ještě zdaleka nekončí. Chodit ven na dlouhé procházky či hřiště se nedá. Návštěvy přátel s malými dětmi kvůli nemocem omezujete. Do „divadelního věku“ děti ještě nedorostly. Hrady a zámky se svou pestrou nabídkou pohádek a slavností se otevřou až na jaře. Jenže to je v nedohlednu. Děti se doma nudí, zlobí, jsou plačtivější, chtějí jít ven. Ale kam?

Také jste se ocitli v takovéto situaci? Zima bývá pro hodně maminek a jejich batolátka náročným obdobím. Můžete s dětmi chodit do kavárny nebo na výstavu vláčků či rybiček. Jenže takovéto výlety stojí peníze, které se mnoho rodin snaží ušetřit. Rozhodla jsem se proto, že vám nabídnu tipy na výlety, a navíc takové výlety, které vás nebudou stát ani korunu. Vydejme se na netradiční místa.

Obchodní domy

Znám maminky, které do obchodních domů „výletují“ s dětmi často. Bohužel ale jen z čistě vlastního zájmu – nakoupit si něco pro sebe. Děti jim překáží, protože se nudí a zlobí, a mámy je okřikují.

Tyto matky nevidí množství zábavy, které obchodní domy skrývají. Zatím jsem neviděla velký obchodní dům bez fontánky a eskalátorů. Někde jsou i prosklené výtahy. Vyzkoušejte, zda vaše dítě nebude něco z toho bavit. Nemálo dětí se rádo dívá na stříkající vodotrysk a ve vodě si s radostí máčí ručičky. A co takhle jezdit na eskalátoru nahoru a dolů, sem a tam? Nebo se povozit v proskleném výtahu a pozorovat, jak se nám zem pod nohama vzdaluje?

Obchodní domy se také snaží přilákat zákazníky pořádáním nejrůznějších výstav (např. vánoční či velikonoční výzdoba, dinosauři, vědecké experimenty, historie autobusů, …). Zapátrejte, jestli se v nejbližší době ve „vašem“ obchodním domě nepořádá výstava, která by mohla vaše dítě zaujmout.

A poslední lákadlo, které mě napadá, jsou autíčka na mince. Pokud děti nenaučíte, že se tyto mašinky po vhození penízku rozhýbou a rozblikají, máte docela dobrou šanci, že se spokojí i s autíčkem „v klidovém stavu“. A i bez vhození mince autíčko občas zabliká či zatroubí (aby na sebe upozornilo). Malé děti dokážou být skromné.

Zverimex

Jít se v zimě projít do zoo může znamenat, že riskujete nachlazení. Nemluvě o tom, že některá zvířata se (návštěvníky neviděna) oddávají zimnímu spánku. Zajděte si proto s dětmi do zverimexu. Je tu teplo a zvířátek plno. A ještě ušetříte za vstupné. 🙂 (Na žirafy či vlky se můžete jít podívat v létě.)

Ikea

Nechci tomuto nábytkářskému domu dělat reklamu, ostatně žádný kus nábytku, který máme doma, z Ikei není. Přesto tento kolos má jedno lákadlo, které jsem jinde neviděla. Při procházení se jednotlivými úseky sem tam narazíte na interaktivní panely. Děti můžou otáčením kostiček poskládat člověka či zvířátko, nebo prstem vybarvovat obrázek na dotykové obrazovce. Panelů (různých typů) je několik. A pokud by to nestačilo, navštivte „dětský pokoj“. V rámci reklamy je vybaven prodávanými hračkami. Nikdo vás ke koupi nenutí, děti si tu pohrají a (manuálně zručné) maminky tu mohou načerpat inspiraci a doma si pak něco ušít či vyrobit. (Víte-li, že máte sklony utrácet, raději si s sebou neberte kreditní kartu či větší hotovost.)
Navíc Ikea má pro své dětské návštěvníky připraveny nejrůznější bonusové programy. Za jednu návštěvu během dne dostanete na požádání razítko a „Škudlík“, dětský penízek Ikea. Pokud s dítětem přijdete v den narozenin, čeká na dítě sladkost, tričko a 5 Škudlíků (+1 za denní návštěvu). Za takovýto obnos již můžete dítěti koupit nějakou maličkost (např. fixy). A první pondělí v měsíci v čase 15-17h můžete navštívit výtvarnou dílnu. Aneb spousta muziky za málo (vlastně nula) peněz. 🙂

Knihovna

Co se v mládí naučíš… A jde-li navíc o tak důležitou a prospěšnou věc, jakou čtení bezesporu je, platí zmíněné úsloví dvojnásob. V knihovnách (i menších) lze nalézt dětský koutek s knížkami, papíry a pastelkami. Minimálně. Můžete si tu s dítětem přečíst knížečky a tu, která vašeho potomka nejvíc zaujme, si pak půjčit domů. Věřím, že pro dítě bude příjemná změna číst si jinde než doma.

MHD, vlak, letiště

Pokud vaše dítě rádo cestuje, využijte toho. Projeďte se městskou hromadnou dopravou jen tak. (Nejlépe na málo vytížené lince, abyste nejeli v přeplněném voze, kde polovička lidí kýchá a druhá půlka kašle.) Ve velkých městech se můžete svézt jednu či dvě zastávky vlakem. Nebo jít na letiště pozorovat odlety a přílety letadel.

Doufám, že vás aspoň některý z pěti hlavních tipů zaujal. Snad vám takovýto netradiční výlet pomůže zkrátit čekání na jaro.

(Maminkám z malých měst a vesnic se omlouvám, že jsem své tipy zaměřila na velká města. S vesnicí totiž bohužel zkušenosti nemám.)

Přeji vám příjemné výletování! 🙂

Napsal/a: redakce (Markéta)

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

 • Králíček4

  Nejsem z města,ale jezdíme tam vlakem dost často.Jezdíme i do Ikei či jiného obchodního domu,ale ne proto aby jsem dětem vyplnila čas.Raději jdeme na různá dětská představení,výstavu rybiček nebu výstavu vláčků,kde si i syn pěkně pohraje.Také s ním chodím do mateřského centra,ne že by např. v Ikee nebyl koutek na „odložení dítěte“,ale to by jsem určitě nikdy neudělala.Možná si rodiče v klidu nakoupí,ale já si raději necám dítě na očích.

 • Anonymní

  Zajímavé tipy.

 • Nejsem z velkého města,takže mě dost překvapilo jaké výhody maminy mají o proti nám a nedá mi to,abch s dovolením doplnila trošičku info /nemoc z povolání:)))/.
  Jízda vlakem je fajn.Má své výhody a nevýhody.
  Výhodou je,že každý vlak má WC.Dlouho jsem se nesetkala,že by byl ve stavu nepoužitelnosti,takže asi se to zlepšilo.
  Dítě může během jízdy se projít,není nuceno sedět jak v autobuse.Mé děti se „přilepili“k oknu a pozorovali krajinu.No děti…Martin vydržel,Hanča zachvíly trénovala mou nervovou soustavu po 20min.jízdy:)
  A nevýhoda-jízdné.Na krátké vzdálenosti dost vysoká částka.Kdo nejezdí pravidelně nebo párkrát do roka slevová karta se mu nevyplatí.Je na jméno,datum narození,takže nemůže kolovat ani v rodině,pořizovací cena 990kč na 3 roky s možností kupovat levnější lístky.
  Jediná šance je zpáteční jízdenka.Děti do 6 let zdarma+i kočárek s dítětem.Od 10-15let, už musí mít dítě průkazku s fotkou a datumem narození k prokázání nároku na půlku jízdného.
  Větší sleva je,když jede celá rodina nebo víc lidí.Koupí se skupinová jízdenka /a ta už je v levnějším ceníku/.2 dospělí a zbytek skupiny za polovic.Je jedno jestli je plnoletý nebo dítě a žádná průkazka.
  Ale vždy se vyplatí zpáteční jízdenky.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist