Na nejstarší hrad Českého ráje – na Valdštejn

Rubrika: Cestování

valdstejn11Ve svých tipech na výlet jsem vás již několikrát zvala do jednoho z nejkrásnějších míst naší republiky a pozvu vás ještě jednou, tentokrát na hrad ležící uprostřed hustých lesů. Na hrad, jako vystřižený z pohádky, který se zároveň pyšní označením nejstaršího v tomto kraji.

valdstejn1Valdštejn mi učaroval už před svými branami, vede k němu cesta před most lemovaná sochami a tak připomíná skutečně hrad z nějaké filmové pohádky. Nachází se uprostřed nádherné přírody Hruboskalska, obklopený skálami tady stojí již několik století.
Vydat se k němu můžete buď od zámku Hrubá skála, jsou to asi dva kilometry, v tom případě cestu zvládnete i s kočárkem. Nebo se můžete vydat od silnice, z vesničky pod hradem. V tom případě ale počítejte s tím, že půjdete po lesní cestě do kopce a nakonec vystoupáte vcelku dost schodů upravených v lesním terénu – na kočárek v tomto případě raději zapomeňte.

Historie hradu ve skalách

První zmínky o Valdštejně nalezneme z roku 1260, kdy jej založili předkové rodu Valdštenů, konkrétně Jaroslav z Hruštice, patřící do rodu Markvarticů.
Valdštejnové jej vlastnili až do 15. století, kdy se ocitl v rukou Vartemberků. Hrad byl také v této době renovován, přestavován a především zvelebován, aby se stal pohodlnějším.
Za husitských válek byl hrad dobyt, okolo roku 1424. Valdštejn se pak dostává do rukou Vaňka z Valečova.

valdstejn8Jenže okolo roku 1440 se v okolí usadili loupežníci, boje byly vedeny i na samotném hradě, čímž utrpěl značné poškození. A pomalu začínal pustnout.
Ještě na počátku 17. století patří rodu Smiřických, už ke konci století šestnáctého se stává zříceninou, není již obýván. Ani Valdštejnové, tedy původní majitelé hradu, nejeví o hrad zájem, přestože jim znovu patří, a tak chátrá. Od 17. století je navíc obýván poustevníky.

Změna nastala až v devatenáctém století, kdy hrad kupuje Jan Lexa z Aehrenthalu a začíná jen rekonstruovat. Na Valdštejně je provedena řada stavebních úprav, ovšem na úkor toho, aby byl zachován pohled na to, jaký býval ve středověku. Lexa ale zemřel v roce 1843 a tím veškeré práce, některé nedokončené, byly zastaveny. Rod Aehrenthalů měl Valdštejn ve vlastnictví až do roku 1945, tehdy jim byl zabaven, důvodem byly pozitivní postoje tohoto rodu k nacistickému Německu.

V současné době je Valdštejn ve vlastnictví města Turnova.

Co na hradě uvidíte

valdstejn6Valdštejn byl původně postaven na třech skalách obklopených příkopy. Ty byly spojeny mosty. Dnes už ale původní stav obdivovat nemůžeme, vzhledem k jeho zmiňovaným stavebním úpravám.

K hradu se dostaneme po kamenném mostě se sochami světců – sv. Ludmily, sv. Josefa, sv. Václava, sv. Víta, sv. Jana Nepomuckého, sv. Ivana, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa.
Pak se dostanete na první nádvoří, kde nezapomeňte navštívit kapli sv. Jana Křtitele. Která pochází z počátku devatenáctého století. Údajně je v ní i podobizna K. H. Máchy.

Dominantou celého hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého, ta se nachází o kousek dál a byla vybudovaná roku 1713 a přestavěná 1836. Tady si můžete vychutnat i svou svatbu, v případě vašeho zájmu o romantický den.

Na hradě také můžete shlédnout sklepení, nyní se tam nachází výstavy a galerie, včetně archeologických objevů.

valdstejn2valdstejn3_hladomorna

Po schodech pak máte možnost vystoupat do klasicistního domu, kde si můžete prohlédnout Slavnostní sál, galerii majitelů, biliární sál a po opuštění honosných míst nevynechejte návštěvu hladomorny na druhém dvoře.

Kromě zajímavých prostor je odsud také hezký výhled, okolí je obklopeno hlubokými lesy a tak celé místo působí tak trochu i tajemně.

Navíc velmi pozitivně působí zdejší výzdoba, za naší návštěvy byly všude květiny rozmanitých barev, a tak vše působilo dojmem rodinné atmosféry.

Otevírací doba a vstupné

valdstejn9Dospělí zaplatí za prohlídku 40Kč, děti 20 Kč, ti nejmenší, kteří ještě nechodí do školy, mají vstup zdarma.

Až do konce září je Valdštejn otevřen denně od 9,00 do 17, 30 hodin. V říjnu, březnu a dubnu pak pouze o víkendech a svátcích ve stejnou dobu.

Kudy kam

Valdštejn leží asi sto kilometrů od Prahy.
Autem se sem dostanete odbočením z hlavní silnice vedoucí na Jičín z Turnova (č. 35). Odbočka je označena, projedete obcí Pelešany až na parkoviště pod hradem. Odtud pak půjdete asi 700 metrů pěšky lesem. Za parkovné zaplatíte 40 Kč za celodenní stání.

Pokud pojedete vlakem, pak musíte vystoupit ve stanici Karlovice – Sedmihorky a pak pěšky po turistických značkách. Jsou to asi 4 kilometry buď po modré, nebo po žluté stezce. Nebo vystoupíte ve stanici Turnov – město a půjdete asi 3 kilometry pěšky po červené nebo zelené trase.

Kam na jídlo

Přímo na hradě žádná možnost občerstvení není, ale pár metrů od mostu se nalézá menší občerstvení. Obdržíte tady za přijatelné ceny hlavně sušenky, nanuky, i párek v rohlíku. Koupit tu můžete i suvenýry.

Pokud se chcete najíst v restauraci, pak doporučuji výlet na nedalekou Hrubou skálu. Nebo zvolit nějakou restauraci na cestě po silnici z hradu. Směrem na Jičín se jich nachází podél hlavní silnice vcelku dost.

Informace, tipy

valdsten7Na hradě je prohlídka bez průvodce (na vyžádání či u velkých skupin je průvodce k dispozici). Můžete tak na Valdštejně strávit tolik času, kolik budete chtít, a tudíž je prohlídka vhodná i pro menší děti, které výklady nebaví.
Kromě toho je tady vcelku dost laviček a jiných míst k posezení, což doporučuji využít.
Zakoupit tady můžete velký sortiment pohlednic a dalších suvenýrů, na prvním nádvoří je i malý obchůdek se suvenýry a upomínkovými předměty. K mání jsou i turistické známky, na vyžádání dostanou děti razítko hradu do svých cestovatelských deníčků.

Jestliže se vydáte na hrad s kočárkem, po samotném hradě budete mít problémy s přemísťováním. Není ale problém vozítka ponechat u stánku se suvenýry na hradě a dítko vzít s sebou. Hrad není rozlehlý, dětem se tam bude líbit, stačí zapojit pouze naší fantazii.

Další potřebné informace naleznete na www.hrad-valdstejn.cz

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist