Moje srdcovka jsou Boskovice

Rubrika: Cestování


Nenarodila jsem se zde, nežiji zde, ale přesto mám k Boskovicím zvláštní vztah. Proč? To neprozradím, ale každopádně vás srdečně zvu na místa, která mám ráda…

Boskovice najdete ve střední Moravě asi 40 km severně od Brna na hranici mezi Boskovickou brázdou a Drahanskou vrchovinou. Je to poměrně malé městečko, ale nabízí opravdu mnoho.

náhled
Náměstí na jedné straně dominuje Kostel svatého Jakuba staršího. První archivní záznam o existenci kostela je z roku 1346, ale základy kostela jsou kladeny do ranějšího období. Jde o pozdně gotickou stavbu, původně třívěžovou. Byla poznamenána několika požáry a následnými úpravami, vedenými zejména kolem r. 1500 Ladislavem z Boskovic. Na straně druhé je to radnice, ve které v současnosti najdete infocentrum.

Dalšími církevními památkami jsou Evangelický kostel, nejmladší kulturní památka Boskovic, a Kostel všech svatých, který je naopak jednou z nejstarších staveb ve městě. Kostel pochází z 15. století a má své vlastní ochranné pásmo.

náhled
Tímto však zdaleka nekončíme.

Z náměstí se krátkou procházkou dostaneme do staré Židovské čtvrti, která na vás dýchne svým nezapomenutelným kouzlem. Město má velmi dobře zpracovanou mapku i s popisem jednotlivých domů, lze si ji vyzvednout v infocentru na náměstí nebo nastudovat ZDE.

Za zmínku stojí určitě i Židovský hřbitov. Na webu města píší: „Dnešní boskovický Židovský hřbitov se nalézá na jihozápadním okraji města, asi 500 m od náměstí, v poměrně příkrém svahu se sklonem k severozápadu pod zámeckou oborou, na kopci, jenž se nejméně od 16. století nazývá Srák či Sráček. Jedná se tady o typické situování židovského hřbitova „na kopci za městem“ tak, aby se na něj tehdejší občané nemuseli dívat. Již sám tvar hřbitova – značně složitý – vypovídá o členitosti terénu, do něhož byl položen, a o postupném rozšiřování plochy. Nejstarší část pohřebiště představuje jihozápadní sektor (pozemek parc. č. p. 960/1), k němuž byly postupně přičleněny pozemky v severozápadním sektoru (č. p. 960/2) a severovýchodním sektoru (č. p. 951) – tomu by mohli odpovídat listinné zprávy o dvojím rozšíření hřbitova na počátku 18. století (r.1704) a na počátku 20. století. Horní, jihozápadní část posledně jmenované plochy již zůstala neobsazena hroby. Celková rozloha hřbitova 14 528 metrů čtverečních řadí boskovický hřbitov mezi nejrozsáhlejší židovské hřbitovy v našich zemích a svou starobylostí se řadí k unikátním památkám svého druhu u nás.“

náhled

Já dodávám, že pokud lze o nějakém pietním místě říci, že tam je hezky – je to tento hřbitov.

V Boskovicích je také zámek a pro milovníky zřícenin i hrad.

ZÁMEK BOSKOVICE
Zámek prý patří k nejkrásnějším empírovým stavbám na Moravě. Já mohu opět jen dodat – je to pravda.
Návštěvní doba:
květen až září: 9,00 – 17,00 hodin
Zavíracím dnem je pondělí a den následující po státním svátku.
Více informací ZDE.

náhled

HRAD BOSKOVICE
Tvoří dominantu kraje. Tyčí se nad údolím říčky Bělá v nadmořské výšce 448 m s výhledem na Malou Hanou a Chlumy. Postaven byl pravděpodobně ve 13. století. Je to opravdu nádherný komplex. Součástí je i malá expozice a taky výběh koz a ovcí. U pokladny dostanete podrobné info v psané formě a pak už můžete sami procházet. Byli jsme tam i s kočárkem. Nedostanete se všude, ale pokud zvládnete pár schodů, dá se projít podstatná část.
Více informací včetně cen a návštěví doby ZDE.

náhlednáhled

K Hradní ulici přiléhá PANSKÝ DVŮR. Je to komplex bývalých hospodářských budov a čeledníku, vybudovaný v 17. století. Je zdoben kamenným erbem rodu Dietrichštejnů. V současné době zde najdete městskou Komorní kinokavárnu.

K jižní a zčásti východní straně panského dvora patřilo ještě stavení ovčíren, které po vyhoření roku 1829 bylo přebudováno v klasický skleník. Původně skleník sloužil jako zámecká oranžérie. Dnes je stavba majetkem města a využívá se pro kulturní a výstavní účely. V prostorách před skleníkem se konají různé akce – jarmarky, husí slavnosti apod.

Za zmínku stojí i někdejší zámecká či panská REZIDENCE. Najdete ji taktéž na ulici Hradní. Je to jednoduchá barokní jednoposchoďová budova. Na nádvoří se dochovaly arkády a kamenná studna. Domovní vrata jsou zdobena tepaným železem a je na nich původní kulaté klepátko. Dnes má v rezidenci své prostory Muzeum Boskovicka. Na průčelí budovy je bronzová pamětní deska, připomínající život zdejšího významného přírodovědce a universitního profesora Dr. K. Absolona.

MUZEUM BOSKOVICKA má své expozice i v dalších prostorách. Technické tipy určitě zaujme expozice historických strojů. Více informací včetně cen a návštěvních hodin najdete ZDE.

náhled
Město Boskovice je prostě plné zajímavostí… a navíc je tu i zábava. Určitě jste už slyšeli o westernovém městečku ŠIKLŮV MLÝN… Přiznávám, že je to hodně komerční záležitost, ale moc povedená. Děti jsou nadšené!!!
Více informací ZDE.

Takže až budete přemýšlet, kam zase na výlet, zkuste Boskovice. 😉

náhledČlánek byl zařazen do soutěže Napište tip na výlet a vyhrajte jednu z publikací Co v průvodcích nebývá, do které můžete až do 5. července 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Ceny do soutěže věnovalo nakladatelství Motto.

Napsal/a: Lenčáč

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Narodila jsem se zde, nežiji zde, ale k Boskovicím mám zvláštní vztah. Je to mé rodné město, na které si nedám sáhnout. Dnes je středem krásně opravené náměstí, na horním konci s radnicí a na dolním s kostelem sv.Jakuba.Odtud je nedaleko zámek, letní kino, zřícenina hradu. Pár kroků od něj židovská čtvrť, rezidence. V údolí říčky Bělé je veliké sportoviště, jen je škoda, že je letos koupaliště zavřené a opravuje se. Westernové městečko se doopravdy jmenovalo Wild West City, nyní se hodně používá termín Western park. Je ve starém pískovcovém lomu, což podtrhuje atmosféru. O Boskovicích bych toho mohla říct hodně, jsou totiž mojí SRDEČNÍ ZÁLEŽITOSTÍ. Takže také mohu jedině doporučit!

 • Lenčáči, i pro mě jsou Boskovice krásným místem. Můj nás před lety všechny vzal na boskovický zámek a do westernového městečka a mě se tam moc líbilo. Z našeho města je to do Boskovic asi hodinku cesty. Když jsem viděla název tvého příspěvku, zavzpomínala jsem a prohlížela si fotky z výletu. Paráda. Děkuju za připomenutí.

 • Zava

  Boskovice jsou i moje srdcová záležitost… Tak nějak dýchají historií. Stejně miluju i Mikulov, který mám navíc spojený s dětstvím.
  Boskovice jsme navštívili loni v létě jen tak, na jednodenní výlet. Podařilo se nám přidat se k turistické výpravě s průvodkyní, která souhlasila s naší přítomností. Díky tomu jsme se dostali i do sklepení domu v židovské čtvrti, kde je dosud dochovaná židovská mikve – očistná koupel. Na židovském hřbitově zase průvodkyně osvětlila způsob zdobení a nápisů na náhrobních kamenech. Tady prohlídka končila a průvodkyně vybrala od každého symbolickou dvacetikorunu. Škoda, že nevím, kde se průvodkyně dá sehnat. První polovinu prohlídky už měla výprava za sebou, takže nám unikla… Určitě se sem vrátím. Zatímco hrad jsem viděla třikrát, na zámku jsem ještě nebyla…

 • Lenčáč

  Barakuda máš naprostou pravdu… u Boskovic je ještě jedno westernové městečko… ale tam jsem nebyla, takže jsem zcela automaticky doporučila ten šiklák, který mám skro za barákem 😀

  pokud by měl někdo zájem… vše o tom městečku které je blíž Boskovicím najdete zde:
  http://www.westernove-mestecko.cz/

  babovka pravda je že maj otevřeno jen v sezóně, ale ten zámek pro děti taky není špatnej.

  babovka nejsi nějaká zvědavá :-D:-D:-D

  bokul šiklák patří k těm atrakcím, na které existují jen dva názory… buď to někdo absolutně odsoudí a nebo je nadšenej… jak jsem psala, na první pohled je jasný, že je to o penězích… není to nic uměleckého nic precizně vypracovaného, kdybych tam jela sama asi bych to taky odsoudila… ale děti jsou prostě nadšené 😀

 • bokul

  Mela jsem tu cest je navstibit a libilo se mi. Akorat jsem nemela tu cest navstivit Sikluv Mlyn – nicmene vetsina lidi, co tam byla nedoporucuje…

 • Lenčáči, a proč ten zvláštní vztah k Boskovicím? 😉 Prozraaaaaď… 😉

 • V Šiklově mlýně jsme byli taky, loni v září, jenže už měli po sezóně, tudíž zavřeno 🙁
  Ale aspoň byl otevřený Strašidelný zámek v Dolní Rožínce, takže děti se hezky zabály… 🙂

 • Barakuda
  Barakuda

  Pěkný článek o Boskovicích, byla jsem tu několikrát, ale westernové městečko Šiklův Mlýn je ve Zvoli nad Perštejnem, v Boskovicích je Wild West City (aspoň se to tak jmenovalo, když jsme tam před asi sedmi lety byli).

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Ta zřícenina mě láká:-)No a Šiklův mlýn jako super zábava pro děcka – taky už jsme uvažovali se tam jet podívat. Díky moc za tip!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist