Do srdce České Kanady – na hrad Landštejn

Rubrika: Cestování

landstejn3Zřícenina hradu Landštejn se nachází nedaleko hranic s Rakouskem, i původním záměrem bylo vybudovat pevnostní hrad především na obranu. V současnosti je to památka, která i nadále ukazuje svým návštěvníkům svou mohutnost a sílu, kterou využívala za dávných dob. Pojďte na výlet do historie…

I když se jedná o zříceninu, je to stále jedna z našich nejdochovalejších hradních zřícenin.

Historie

Landštejn  se měl stát ochranou na neklidné hranici, popud k jeho výstavbě padl roku 1222 z iniciativy Přemysla Otakara I. Byl vybudován na protějším kopci, na kterém stál starší a stejnomenný hrad patřící pánům ze Zobingenu.
V polovině 13. století hrad připadl Vítkovcům, kteří se postupně stali jedněmi z nejmocnějších rodů u nás. Pod hradem vedla zemská stezka, ta přinášela samozřejmě velké zisky, a i kvůli této stezce vedli Vítkovci spory, především s pány z nedalekého Hradce. Došlo až na bitky a souboje, a i přesto, že se sám Karel IV. snažil o smír, byl v jedné takové bitce Vilém z Landštejna smrtelně zraněn. To se stalo v dubnu 1356 – tím také končí období, které by se dalo na Landštejně charakterizovat jako slavné.

landstejn5Landštejn se pak dostává prodejem do rukou rodu Krajířů z Krajku. Ti dali hradu styl pohodlnosti a renesance, bylo vybudováno horkovzdušné topení, nová přístupová cesta a došlo i na moderní opevnění. Krajířové ale na Landštejně končí roku 1579. Anna, poslední z tohoto rodu, hrad prodává, ten začíná velice rychle střídat majitele, ve své podstatě není nikdy natrvalo obydlen, pomalu chátrá a je využíván vlastně jen jako jakési hospodářské stavení.

V roce 1771 dokonala dílo zkázy příroda, kdy do věže udeřil blesk a požár zničil všechny obytné místnosti hradu. Jako i u jiných hradů, chátrání poté pokračovalo, vesničané využívali kamení jako stavebního materiálu a nakonec se z Landštejna stává romantické místečko, které využívá hlavně Klub českých turistů.

V roce 1945 hrad vyvlastňuje stát a to z rukou rodu Sternbachů. Byla také v sedmdesátých letech započata rozsáhlá rekonstrukce, z těchto oprav se také hrad nachází i v současném stavu. Jedná se o státní hrad.
landstejn6

Co uvidíte

Hrad je vidět již z dálky, především pak jeho věž, která je přístupná. Vyšlapat musíte nespočet dřevěných schodů, ale výhled je nádherný – před sebou máte nedotknutou krajinu České Kanady, což za ten výšlap nahoru jistě stojí. Na věž vezměte klidně i malé děti, schody jsou naprosto bezpečné, i s madly na zdech.
Na severní straně pak můžete vstoupit do menší obytné věže s kaplí. Obě tyto věže jsou spojeny obytným palácem, který měl původně dvě patra, za vlády Krajířů dokonce tři.

Kromě dalšího nevynechejte studnu či místnost s hladomornou, projít se můžete prakticky kdekoliv – po hradu nahoru se budete pohybovat po dřevěných schodech. Místnosti hradu, kde byste normálně nic neviděli, jsou vybaveni světly, můžete si prohlédnout i zbytky fresek.
Pokud vás zajímají archeologické nálezy, pak nezapomeňte navštívit malou výstavu toho, co se našlo na hradu, hlavně z doby Vítkovců – výstava se nachází naproti pokladně.

Vzhledem k tomu, že se na zřícenině nachází velký počet místností, počítejte s přibližně hodinovou prohlídkou.

landstejn7Otevírací doba, vstupné
Hrad Landštejn je otevřen v dubnu a říjnu, od 9.00 do 16.00 hodin, a jen o víkendech, v květnu a v září denně mimo pondělí ve stejné otevírací době, o prázdninách ještě o hodinu dříve.

Prohlídka je bez průvodce, ale můžete požádat u pokladny o tištěné info k prohlídce.
Dospělí zaplatí za prohlídku 60 Kč, děti polovinu, ti nejmenší do 6ti let mají vstup zdarma.

Další poznámky
Po hradě se můžete bez větších problémů pohybovat i s těmi nejmenšími dětmi, pouze s kočárkem byste se daleko po schodech nedostali – ten ale můžete zanechat na nádvoří či u pokladny.

I výstup na samotný hrad není nijak náročný, jedná se asi o 50 metrů od parkoviště, které se nachází u hlavní silnice vedoucí do obce Landštejn. Na hrad s kočárkem po cestě vyjete bez problémů.
Pokud přijedete na kole, můžete si jej nechat uzamknout do přístavku, který je tady pro tento účel vybudován.

Na hradě jsou k prodeji turistické známky, pohlednice, průvodce, mapy, včetně cyklotras a upomínkové předměty. Na požádání dostanete i razítko do turistického deníčku.

landstejn2Máte hlad?
Přímo na hradě se nachází malé občerstvení s venkovním posezením. Příjemně tady posedíte, v nabídce nechybí ani jednoduchá jídla, ale pouze smažená, zato vám tady udělají i espresso, což se v takovýchto zařízeních většinou nestává…..
Na co ale upozorním, jsou skutečně ukázková WC, čistá, plně vybavená s dostatkem prostoru.

Kudy kam
Hrad Landštejn se nachází hned na začátku obce Landštejn. Je tady placené parkoviště, vybírá se 30 Kč za hodinu.

Můžete sem dorazit pěšky, například ze Starého města pod Landštejnem, což jsou asi 3 kilometry po červené turistické značce. Jestliže si vyšlápnete až ze Slavonic, pak půjdete po stejné značce 9 kilometrů. Kromě červené sem vede i žlutá a modrá turistická trasa (z Dačic a Rudolfova), to už jsou ale mnohem delší cesty.

Jestliže se vydáte autobusem, pak nezapomeňte nastoupit do toho, který staví v obci Staré město pod Landštejnem, na hrad pak dorazíte po cca 2 kilometrové procházce. Některé spoje ale v Landštejně staví, je dobré si je pečlivě vyhledat v autobusových spojeních.
Dá se jet i vlakem, resp. úzkorozchodnou železnicí z Jindřichova Hradce, pak ale vystoupíte ve stanici Hůrka směrem na Novou Bystřici a půjdete asi 8 kilometrů pěšky.

A na závěr malá perlička – na tomto hradě žil kdysi loupežník jménem Jiří Grassel. Podle jeho jména se prý dodneška užívá slovo „grázl“.

Více informací o hradu Landštejn naleznete na oficiálních stránkách: www.hrad-landstejn.eu.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Jarmuschka

  Byli jsme tam s manželem – v rámci jednoho našeho letního vandrování (vlakem a autobusem jsme dojeli do Třešti a pak putovali pěšmo, s bágly na zádech, směr Jindřichův Hradec).
  Konkrétně na Landštejn jsme šli z těch Slavonic.
  Trochu nás zmátlo, že na hrad jdeme z kopce dolů…

  Jinak tedy konstatuji, že kraj je to krásný, jen nám přišel pro vyloženě pěší turisty ne až tak vhodný – převažovaly rovinaté asfaltky s minimem stínu, ani těch hospůdek po cestě není tolik, jako třeba kolem Berounky.
  Ale pro cykloturistiku – ideální.
  (Plánujeme se tam vrátit – tentokrát už i s dětmi.)

 • Anonymní

  Díky oc za komentáře:-)
  Lenio, napadá mě to lanové centrum, o kterém jsem psala v minulém článku, myslím, že je to ideální pro vyřádění pro kluky:-)
  Ivča a Domča

 • JanaK

  Ahojda všem, do České Kanady jezdíme s dětma na tábory – doporučuji navštívit Maříž a vyrobit si něco krásného na památku, děti to milují a přiznám se, že i já se tam vždycky moc těším. Jinak pro kluky bezvadná naučná stezka po vojenských „ropících“ (pro neznalé, u Slavonic, systém malých bunkrů). Když budete mít štěstí, narazíte na nadšence, který jedním ropíkem i provází zájemce. Úžasná podívaná a velmi nevšední zážitek. My jsme sebou měli i jedhono nadšence do vojenství, takže celá procházka s bezvadným výkladem. Prostě super 🙂

 • Ahojky Ivčo, tvoje články sleduju-jen piš pěkně dál!!! DO České Kanady jedeme na dovolenou a už se moc těším!!! Nemáš nějaký nápad na typicky klukovský zážitek??? Vojenské opevnění samozřejmě „dáme“…. Díky a pa

 • bokul

  Moc krásné místo, i hrad, taky mohu doporučit k výletu!

 • Tam je opravdu hezky a úzkorozchodnou železnicí jsme také jeli, ale ne na Landštejn.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist