Zimní pohádka

Rubrika: Akce pro děti

Na oslavu nového roku 2008 se 4. ledna v Teplicích uskutečnila mezinárodní zimní hudební a taneční pohádková show dětí a mládeže Zimní pohádka. Na Večer Tříkrálový se pak tato akce uskutečnila i v Praze. Podle Juliánského kalendáře je tento den pravoslavným svátkem slavící se již od 6. století.

Tento festival byl již čtvrtým v pořadí a konal se pod patronací velvyslanectví Ruské federace a pod záštitou radního hlavního města Prahy pro kulturu Ing. M.Richtera, starosty Prahy 4 Ing. P.Horálka a hejtmana Ústeckého kraje Ing. Šulce. Hlavním sponzorem festivalu byla firma Uniform Praga, mezi mediální partnery, kterých bylo opravdu hodně, patří i webový server Vaše děti.

Celá show začala již ve foyer sálu, kde se kolem vánočního stromku sešly účinkující děti a také Děda mráz, Sněhurka, Zajíček. S dětmi, které se přišly na představení podívat, si všichni společně zazpívali a zatancovali. Všechny děti poté dostaly vánoční dáreček v podobě sladkostí. Pak se všichni návštěvníci přesunuli do hlavního sálu, kde již bylo vše připraveno k vystoupením.

Celým festivalem, který zároveň představuje mladé umělce z různých zemí, provázel Děda mráz a Sněhurka. Mezi jednotlivými vystoupeními Sněhurka pokládala dětem pohádkové hádanky a společně s Dědou mrázem tancovali při tanečních vystoupeních. Všechna vystoupení hodnotila odborná porota, která na závěr akce vyhodnotila nejlepší umělce.

Mezi mladými umělci byly nejen umělecké soubory z Ruska, ale i z Čech a ze Slovenska. Celý festival započal Ruský orchestr z Petrohradu, který připojil ke svému vystoupení i českou polku „Vykrúcaj, vykrúcaj“. A poté se již na jevišti střídali sólisté i celé skupiny a soubory. Mezi velmi zajímavá vystoupení patřilo například vystoupení dětského sboru Kamuška z Permu, kdy malá děvčátka předvedla velmi pěkné představení na téma Matrjošky, čemuž odpovídaly i kostýmy dětí. Velmi propracované vystoupení měl i ruský soubor Renesance, který divákům zatancoval ve španělském rytmu nebo vokální ansábl Alegro z Ukrajiny, který kromě tance také zazpíval písničku „Kde je jasné sluníčko“. Velmi působivé bylo vystoupení Společenského souboru z Voroněže, který předvedl taneční alegorii Květinového valčíku z Čajkovského Louskáčka. Na pódiu se ale jen netancovalo, svá vystoupení tu měli i umělci, kteří hráli na hudební nástroje. Patřila mezi ně i Věra Šestakova, která zahrála na flétnu a byla na konci festivalu oceněna mezi nejlepší umělce této akce nebo trio z Centra estetické výchovy z Petrohradu, kteří zahráli na mandolínu, kytaru a malou tombru.

Mezi českými mladými umělci byl soubor Little dancers, který zatančil na skladbu „Let´s go“ nebo česká skupina Extreme tančící ve stylu Hip Hop. Nutno podotknout, že právě tato česká skupina sklidila od diváků obrovský potlesk, neboť mladíci předváděli při svém vystoupení až akrobatické kousky. Stejného potlesku, především mezi dětmi, se dostalo i loutkovému představení Kuzničova loutkového divadla z Petrohradu, kdy umělci se svými loutkami předvedli opravdu působivé vystoupení doprovázené navíc světelnými efekty. Podotknu, že loutky byly barevné kostry. Ze slovenských souborů stojí za zmínku soubor Strjebornička z Piešťan, která zatancovala ve stylu lidových písní a tanců.

Mladí umělci, kteří na festivalu předvedli svá představení, berou svůj zájem opravdu vážně. Zajímavostí jistě je, že některé soubory si na svá představení vyrábí kostýmy samy, jako například divadlo Lege artis z Moskvy.

Celý festival určený nejen dětem, ale i dospělým, byl pořádán v opravdu příjemné vánoční atmosféře, plný smíchu a pohody. Takže – těšíme se zase za rok nashledanou.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist