Zámek Horní Libchava otevře své brány veřejnosti už tuto sobotu

Rubrika: Akce pro děti

V sobotu 27. srpna 2011 máte jedinečnou příležitost navštívit  u České Lípy zámek, který byl až doposud veřejnosti nepřístupný. Pořádá se zde Den otevřených dveří zámku Horní Libchava a všichni zájemci tak mají možnost prohlédnout si další naši památku, skrytou před zraky ostatních…

Touto kulturní a společenskou akcí se po dlouhé době znovu otevře brána zámku pro veřejnost. Akci pořádá nově vzniklé občanské sdružení Zámek Horní Libchava ve spolupráci s obcí Horní Libchava, občanským sdružením kulturní ŠUM a občanským sdružením Drobné památky severních Čech.

Již tradičně se v toto datum koná v Libchavě soutěž  „LIBCHAVSKÉ GRILOVÁNÍ“, novinkou pro letošní 5. ročník soutěže bude, že proběhne v  areálu zámku v rámci „Dne otevřených dveří“.

Zámek ožije po dlouhých letech nepřístupnosti. Můžete se těšit na zajímavý program, který zahrnuje seznámení se záměry rekonstrukce zámku a jeho budoucího využití, dále hudební program, tvůrčí stanoviště a dílny, pohádky, přednášky, výstavy a promítání, ukázku tradičních řemesel, čajovou jurtu a další překvapení.  Čeká vás zajímavý den v kouzelném prostředí Máchovy krajiny.

Stručná historie zámku

Zámek Horní Libchava, dochovaný takřka v nezměněné renesanční podobě, byl postaven v roce 1574 Jindřichem z Vartenberka.

Od 17. století zámek patřil řádu Maltézských rytířů, kteří ho vlastnili až do  vzniku samostatného Československa. Za první pozemkové reformy řád panství prodal. Památky a obrazy související s maltézskými rytíři byly již v r. 1925 po odprodeji panství převezeny do Prahy do Velkopřevorského paláce. V roce 1930 se zbytkový statek o rozloze přes 700 ha i se zámkem dostal do držení Severočeských Stromovek, respektive do rukou agrárního  senátora  Josefa Vraného.
Za okupace byly v zámku zřízeny ubytovny pro Říšskou pracovní službu. V roce 1948 byl velkostatek Severočeské Stromovky v Horní Libchavě převzat do správy Státních statků a lesů.  V roce 1964 získala objekt Československá lidová armáda a využívala jej až do roku 2003 ke skladovacím účelům.
Poté se zámek dostal do majetku obce Horní Libchava a v roce 2010 ho zakoupil dnešní vlastník, pan Oldřich Kilián.

Zámek je obdélné dvoupatrové stavení se sedlovou střechou, se stupňovitými štíty a dvěma čtverhrannými věžemi. Zámek je vybaven řadou původních architektonických prvků, záklopovými dřevěnými stropy a původním dřevěným krovem střechy.

V rámci programu bude každé rodině či každému nově příchozímu návštěvníkovi přidělen pracovní list s kvízem otázek kolem historie zámku. Návštěvník s tímto listem může putovat areálem a na jednotlivých stanovištích získávat odpovědi. Odpoledne pak proběhne slosování o znalce zámecké historie.

Program

Můžete se těšit na pestrý program, který pamatuje na všechny věkové kategorie. Na své si přijdou děti, teenageři i senioři, milovníci zábavy i milovníci historie, milovníci výtvarného umění a fotografie, povahy dobrodružné i povahy tvořivé.

Pro děti jsou připraveny dvě pohádky, od 10 hodin uvidíte pohádku „O Ptačím zpěvu“ a od 15 hodin pohádku „Já jsem muzikant“ v podání Dáši Čemusové.

V areálu zámku budou přichystány tvůrčí stanoviště a naučné dílny (výtvarné, perníčkové, hry pro děti), které budou prohlubovat znalosti o historii zámku a celého areálu a také o období renesance.  Například na výtvarném stanovišti si budete moci udělat své vlastní puzzle zámku, vyzkoušet si vyškrabávanou techniku a vytvořit své vlastní sgrafito na připraveném psaníčku. Dozvíte se také, jak se v renesanci žilo, vařilo nebo něco o renesanční architektuře. Tvořivá stanoviště můžete navštívit od 9 do 12 hodin a od 14 do 18 hodin.

Od 13 hodin bude probíhat tradiční soutěž 5. ročník libchavského grilování, kterou organizuje obec Horní Libchava. Na venkovním pódiu zahraje k tanci a poslechu od 14 hodin kapela Noiz of Zion, která  naladí do pohody v rytmu reggae.

V každou celou hodinu od 9 do 18 hodin se můžete seznámit s koncepcí nového využití zámku a se záměry rekonstrukce včetně historie zámku (s průvodcem). Pro odvážné děti a dospělé je připraveno setkání s démony různých kultur v působivých prostorech.

Nenechte si ujít také unikátní výstavu fotografií „Svět očima Oldřicha Kiliána“, současného majitele zámku, který cestoval a navštěvoval domorodce a indiány i v těch nejzapadlejších koutech naší planety.

Své blízké pak můžete potěšit originálním dárkem, exotickým suvenýrem s indiánskou, domorodou či hippie tématikou z našeho obchůdku.

V 17 hodin proběhne vylosování výherce o znalce zámecké historie, ceny pro výherce věnuje firma KILI.

Krátce po páté hodině  se můžete těšit na přednášku a promítání spisovatele a zakladatele geografického magazínu Koktejl Josefa Formánka z cest po pralese na ostrově Siberut (Indonésie), ze které vznikla jeho kniha „Prsatý muž a zloděj příběhů“.

Po přednášce, od 18 hodin, uvidíme loutkové divadlo Josefa Formánka, vhodné spíše pro dospělé publikum.  Josef Formánek se rozloučí krátce před sedmou hodinou autorským čtením ze své nové knihy, brutálního románu o lásce k životu „Mluviti Pravdu“.

Od půl osmé okoření večer svým energickým vystoupením bubeníci ze Senegalu a závěr večera (noci?) pak bude patřit koncertu oblíbené chomutovské kapely Čtvrtá cenová skupina a vašim tanečním kreacím.

Jak se k zámku dostanete:

50°42’16.728″N 14°30’11.674″E

Zámecký areál stojí v těsném sousedství silnice z České Lípy na Volfartice, na začátku malebné obce Horní Libchava. Necelých 5 minut od něj je autobusová zastávka MHD z České Lípy, kolem níž vede cyklotrasa 3054. K zámku vede místní komunikace.

 

Přichystaný bohatý program uspokojí všechny věkové i chuťové kategorie. Přijďte podpořit místní kulturu a prožijte den v romantickém, etno prostředí na zámku! Těšíme se na vás.

Další informace: Zámek Horní Libchava, o.s.www.zamekhornilibchava.cz, informace o obci:www.hornilibchava.cz.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist