Se zářím nezačíná jen škola, otevírá se i spousta možností, jak trávit čas po vyučování. Rodiče školních dětí budou řešit, ve kterém ze zájmových kroužků bude jejich ratolest trávit svůj volný čas. Některé kroužky mohou navštěvovat i předškolní děti.
Volnočasové aktivity vám budou nabízet školy, Domy dětí a mládeže, Základní umělecké školy, Sokol, kulturní kluby a sportovní centra. Aktivity budou nabízeny převážně dětem školního věku. Zoufat si ale nemusí ani maminky předškolních dětí.
Už kojencům jsou v plaveckých centrech nabízeny kurzy plavání. U takto malých dětí jde především o adaptaci na vodu. Splývání, prsa nebo kraula lektoři vyučují až od čtvrtého roku věku.
S dětmi od jednoho roku můžete společně navštěvovat cvičení. To vám mimo jiných organizací nabídnou hlavně mateřská centra.
Od tří let jsou k dispozici kroužky s výukou cizích jazyků.
Můžete se setkat i s kombinací různých aktivit. Například v hudebně-pohybovém kroužku vaše dítě cvičí a učí se hrát na flétnu, na kytaru nebo jiný hudební nástroj. V předškolním věku je častější spojení pohybových a jazykových kroužků.
Předškolní děti navštěvují kroužky převážně společně s rodiči. Tím výrazně posilují vzájemný vztah.
Školní děti už začínají mít představu o tom, jak bude jejich volný čas vypadat, také se jim otevíra řada dalších možností. Dítě má do určité míry možnost vybrat si samo a potom kroužek samo navštěvuje, tím přijímá další část zodpovědnosti. Důležité je, aby dětem zvolený kroužek připadal smysluplný. S možností výběru jistě nebudete mít problém, ze všech stran se na vás pohrnou nabídky. Problém nastane, když dítě bude jakoukoliv činnost odmítat.
S největší pravděpodobností si vaše dítě svoji aktivitu v kroužku představovalo trochu jinak, než to dopadlo, nedaří se mu podle představ, nebo v něm pouze opadlo počáteční nadšení. Tady ještě není nic ztraceno, tady můžeme dítěti vysvětlit, že k tomu, aby se něco naučilo, musí i něco obětovat. Pokud se i nadále dítěti v kroužku nelíbí, je dobré se s ním pokusit do podrobností prodiskutovat příčinu. Je možné, že se stalo obětí šikany. Pokud je i přes všechno vaše ratolest přesvědčená, že do kroužku chodit nechce, je možné ho v pololetí odhlásit.
Na sportovní aktivity existuje spousta kladných i záporných názorů. Rodič i učitel by měl umět dítěti ukázat, kde má své hranice. Dítě by mělo svoji aktivitu provádět s rozumem. Například tělesné přetížení může vést až k trvalé invaliditě. Tím ale není řečeno, že bychom měli dítě od píle a silnějšího zaujetí do jakékoliv aktivity odrazovat. Mnohým jejich koníček vydrží až do dospělosti a někdy se stane profesí.
Napsal/a: Klára J.