Vánoce s vůní dřeva

Rubrika: Akce pro děti

Betlém patří k vánocům stejně neodmyslitelně jako stromeček nebo cukroví. A ukázat navíc dětem při příležitosti oslav vánočních svátků i umění práce se dřevem je možnost, která by se neměla promarnit. Kromě toho na ně čeká atmosféra pravých staročeských vánoc…

A když už se podívat na betlémy, tak přímo do Betlémské kaple, která je historicky prvním kazatelským chrámem v Evropě. Byla založena v roce 1391 a v zakládací listině bylo doslova uvedeno, že veškerá kázání musí být v českém jazyce.
V letech 1402 – 1413 právě na tomto místě kázal i Mistr Jan Hus.
Bohužel, ke konci osmnáctého století byla zbourána z dost velké části. Přesto se jí v polovině 20. století podařilo zrekonstruovat a to i s použitím dochovaných zbytků zdiva a dalších fragmentů. V roce 1987 Betlémskou kapli převzalo České vysoké učení technické v Praze, které jí také dále zrekonstruovalo a umožňuje i její přístup veřejnosti.

betlémVýstava betlémů ve sklepení

Historické prostory se nacházejí i v suterénu Betlémské kaple a právě sem byla umístěna i výstava, která pro tento rok nese název „Vánoce s vůní dřeva.“ Autoři této výstavy se tak zamýšlejí nad materiálem, který je ve spojitosti s člověkem vlastně od pradávna.
Výstava má za úkol ukázat veřejnosti, jak je dřevo s člověkem spojené a jak jej využívali naši předkové, kteří neměli možnosti takové, jako máme my s moderními materiály, které ale jistě nevoní tak krásně a charakteristicky, jako právě tento výtvor přírody.

mlýnské kolo
Jakmile sejdete několik vcelku prudkých schodů do sklepení, ocitnete se v obrovské hale. Zarazí vás na první pohled velice příjemná atmosféra se skutečně příjemnou vůní. A to nejen dřeva, ale i dalších „drobností“, které k vánocům patří. U stánku si můžete zakoupit ručně vytvořené výrobky, které mohou zkrášlit třeba vánoční stůl, nebo se hodí jako výborná dekorace do bytu. A rozhodně nečekejte výrobky, které seženete u nejrůznějších trhovců, tady je k dostání pouze originál. A milá slečna vám na požádání poradí s výběrem.

Pro dětské nadšení a dospěláckou radost

Co se bude líbit dětem, je obrovské dřevěné mlýnské kolo, umístěné uprostřed haly a poháněné vodní silou. Okolo je malý rybníček, i se skutečným dřevěným mostem, po kterém se můžete procházet dle libosti. A aby nebylo smutno, u břehu čeká i převozníček s malou loďkou.

Okolo tohoto rybníčku na vás pak čeká po stranách celá řada výrobků jak ze dřeva, tak i z dalších materiálů. Naleznete tady například pletené košíčky jako ozdoby na stromeček, ručně vyrobené hrnečky všemožných barev nebo krásnou vánočku (skutečně upečenou) zdobenou postavičkami z betlému.

betlémUž podesáté je součástí této výstavy i sympozium řezbářů. Za naší návštěvy zde byli tři pracující mistři svého oboru, kteří přímo před vašima očima opracovávají špalky dřeva, další z nich vyrábí postavičky, které se stanou součástí výzdoby betlémů atd. Tady se bude líbit nepochybně dětem. Můj syn zde strávil velice dlouhou dobu. Chvíli s otevřenou pusou pozoroval řezbáře opracovávajícího právě velký kus dřeva sekyrkou. A když mu pak druhý řezbář začal ukazovat, jak mistrně vyřeže s tohoto kousku postavičku malým nožíkem, i když speciálně upraveným, syn začal skákat radostí a odmítal odejít, abychom podle mého přání zhlédli další kus výstavy.

betlémCo zaujme jak děti, tak dospělé je dřevěný betlém, jež se dá ovládat pomocí tlačítka připomínající vypínač. Děti si mohou vylézt na podpěru a pak vesele toto tlačítko mačkat. Po jeho zmáčknutí se dají postavičky v betlému do pohybu a děti tak mohou spatřit třeba pochodujícího koně a další figurky. I na mě tento výrobek působil velice mile, vyzařovala z něj skutečně příjemná, oddechová atmosféra.

Když si chceme hrát

A kdyby se náhodou děti začaly nudit a vy byste si chtěli doprohlédnout výstavu, pak pro ně pořadatelé přichystali malý oddechový prostor, kde ty větší děti můžete nechat samotné. Najdou tady dřevěnou houpačku a tzv. žížalovník. To jsou vlastně vysoké a masité větve dřeva, všelijak zahnuté a zaražené do dalšího kusu dřeva, mezi kterými pak mohou dle libosti pobíhat, hrát si na prolézačku apod.
A o kousek dál si mohou prohlédnout i dva milé čertíky.

čertíciNa výstavě si můžete zakoupit i nejrůznější suvenýry, kromě DVD z minulých výstav například i velký papírový Lidový betlém Nadi Kotrčové a další.

Kromě toho se chystá řada dalších akcí, bude tady i krajkářské sympozium, představí se tady mistři bednáři ze slavného Prazdroje Plzeň a spousta dalšího.

Poznámka
Na výstavu můžete vzít i malé děti, ty s výškou pod 90 centimetrů budou mít vstup zdarma. Ti větší pak zaplatí 25 Kč, dospělí pak 50 Kč.
Suvenýry jsou rovněž za velmi přijatelné ceny, a to včetně zmiňovaných ručních výrobků. Dokonce bych řekla, že za nízké, lidové ceny, i přesto, že se nacházíte v centru hlavního města.

betlémJestliže sem přiveze dítě v kočárku, není problém jej nechat u pokladny, pouze počítejte s tím, že budete muset toto vozítko snést a následně vynést více jak dvacet větších, kamenných schodů.
Rovněž se nemusíte bát, že vám ve sklepení bude zima. Je tady jak příjemná atmosféra, tak milé teplo, které vás jistě donutí sundat si kabáty či bundy – stejně jako nás.

Kudy kam

K Betlémské kapli se dostanete buď od metra Národní třída – půjdete pořád rovně směrem na Staré město, minete Bartolomějskou ulici a po pár krocích se před vámi objeví ukazatel na vánoční výstavu.

betlémNebo můžete přijet tramvají č. 18 do stanice Karlovy lázně (jede například od metra Malostranská), přejdete silnici a sejdete před vámi se nalézající schody, za prvním rohem (je tam restaurace) se dáte doprava a další ulicí doleva. Půjdete okolo Střední školy strojní pořád rovně Betlémskou ulicí, až se před vámi objeví malé Betlémské náměstí. Ukazatele vás pak samy navedou.

Nám se na výstavě moc líbilo, a pokud chcete svým dětem ukázat lidové umění a zavést je z uspěchané doby do poklidu starých českých vánoc, pak vám tuhle vánoční výstavu mohu vřele doporučit.

Další informace naleznete na www.vanocnivystava.cz.

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Ivčo, nááádhera…. opravdu krásný článek, a úžasný tip.
  Mám Betlémy moc ráda, hlavně ty ze dřeva a perníku. Doma máme Betlémů spoustu, hlavně papírové.
  Tady v okolí občas nějaká výstava je, ale spíše jde o soukromé sbírky zapůjčené do veřejných prostor s tím, že většina z nich jsou papírové. A několik betlémářů hodí „lovit“ i k nám do obchodu 🙂
  A propos, víš, že první Betlém postavil sv. František z Assisi? (Tedy, asi ne úplně první, ale je považován za zakladatele stavění Betlémů…. dříve byl vlastně Betlém jediná vánoční dekorace).
  Samozřejmě dávám 5 bodů, tvé články jsou krásné 🙂

 • Peťka

  Ivčo, tak koukám, že se opravdu nenudíte. 🙂
  Pro nás to je trošku z ruky, ale každý rok chodíme do muzea na pohyblivý betlém, taky moc pěkné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist