Kouzelný kolotoč

Rubrika: Akce pro děti

Distribuční společnost SPI International Czech Republic uvádí animovaný britský pohádkový příběh na motivy populárního televizního seriálu.
Premiéra 14. července 2005.

Animovaný britský příběh na motivy populárního televizního seriálu.

Malá Florence si bezstarostně hraje v krásné zahradě s kolotočem, znenadání se však vinou zlého kouzla ocitne uvězněná v tajemném ledovém vězení. Čaroděj Zebedee proto svolá všechny její kamarády – psíka Dougala, který miluje cukr a svoji Florence, krávu Ermintrudu, která zpívá operu a myslí si, že umí zpívat, slimáka Briana, který ji jediný obdivuje, a pohodového králíka Dylana. Čaroděj jim poví, že kdysi dávno, když byl ještě svět pokrytý ledem, jeho předkové bojovali proti zlému čarodějovi Zeebadovi, a podařilo se jim ho uvěznit v ledovém vězení pod kouzelným kolotočem, kde měl zůstat do té doby, kdy si všichni na kolotoči budou hrát v harmonii. Vinou zlé příhody se však kouzlo přerušilo a vypustilo Zeebada na svobodu. Nyní musí za tři dny najít tři diamanty, které mu zaručí svobodu a umožní mrazivou pěstí vládnout celému světu. Naši čtyři přátelé se okamžitě vydají na nebezpečnou cestu, aby našli tři kouzelné diamanty dříve než Zeebad. Podaří se jim zachránit svět? Zachrání svoji kamarádku Florence?

Tento zábavný film pro děti i dospělé v sobě kombinuje dětskou zábavu i moderní dobrodružství ve stylu Pána prstenů a Indiana Jones a jeho animované postavičky nadabovali takové současné hvězdy jako Robbie Williams, Kylie Minogue, Ian McKellen, Ray Winstone, Jim Broadbent či Joanna Lumleyová. Titulní písničku k filmu zpívá Kylie Minogue.

Postavy

Florence je milé, poslušné a kamarádské děvčátko, které však zlý čaroděj Zeebad začaruje do ledové komnaty. Sama se ho nebojí, protože je odvážná a ví, že má dobré přátele. Osvobodit ji bude chtít hlavně mlsný psík Dougal, vždyť kdo mu bude péct sladké keksy, když tu Florence není? Jsou dvě věci, které psík Dougal miluje – sladkosti a holčičku Florence. Ostatní věci nejsou pro něj důležité. Je velice rozmazlený a žravý a není vůbec připravený na to stát se hrdinou, ale aby zachránil malou Florence, bude muset zapomenout na cukrovinky a najít v sobě spoustu odvahy, kamarádství a důvěry ke svým přátelům.

Pohodlnějšího králíka než Dylana nenajdete široko daleko. Stále jen polehává, ale v tomto pohodovém ušákovi, který rád hraje na kytaru, se skrývá mnohem víc. Dejte si na něho pozor, protože má vždy v rukávu skryté nějaké eso!

Brian je malý a váhavý šnek, který má velmi rád krávu Ermintrúdu. Tím, že však velikostí k sobě celkem nepasují, bude muset podstoupit velké dobrodružství, aby našel pravou lásku. Pomoc přátelům mu dodá odvahu, aby vyšel ze své ulity a dokázal, že na velikosti nezáleží, ale jde o to, co je uvnitř.

Ermintrúda je kráva, která chce být superstar. Velmi ráda zpívá operu, ale nejhorší na tom je, že si myslí, že umí zpívat. Tím, že je příliš zahleděná sama do sebe, neuvědomuje si, že jejím jediným fanouškem je Brian, a bude potřebovat dostat přes rohy, aby si to uvědomila. Ale také její zem otřásající tóny se při záchraně kamarádky můžou hodit, protože takové kravské crescendo je velmi silná zbraň.

Sam je oddaný a snaživý voják se zlatým srdcem. I když není úplně nejbystřejší, je ochotný přijímat rozkazy i od zlého čaroděje Zeebada, ale také on má svojí hrdost – a Zeebad už zkouší jeho trpělivost!

Seriál Kouzelný kolotoč

Roku 1964 francouzský animátor Serge Danot přijal od francouzského televizního kanálu ORTF zakázku vytvořit dětský animovaný seriál s názvem „Le manége enchanté“ (kouzelný kolotoč). Tento seriál přinesl na obrazovku kouzelnou zahradu s kolotočem, v které žilo více zajímavých postaviček – čaroděj Zebulon, děvčátko Margotte či králík Flappy. Ke skupince dále přibyl beznohý psík Pollux, který chodí na kolečkách, a další. Práva na seriál brzy koupila britská BBC a její pokračování si zachovalo původní podobu příběhu, i když v mnohém se lišilo od francouzské verze.

Role vypravěče se v nové verzi příběhu ujal nápaditý a novátorský muž jménem Eric Thompson, dnes už zesnulý otec herečky Emmy Thompsonové, který si kromě samotného překladu z francouzštiny vytvořil i velmi svérázný, osvěžující a populární způsob vyprávění, který učaroval dětem i dospělým.

Francouzský Danotův seriál měl původně 500 dílů. Vysílal se v letech 1963 – 1967. Danot zpočátku pracoval v reklamě, a v 60. letech ve spolupráci s britským animátorem Ivorem Woodem začal pracovat na Kouzelném kolotoči.

Danot kdysi pracoval i jako malíř při malování Eiffelovy věže, a říká se, že díky tomu získal antipatii k zelené barvě a při tvorbě Kouzelného kolotoče preferoval spíše červenou, žlutou, modrou a oranžovou. Tím, že však v Británii BBC až do roku 1969 nevysílala barevně, diváci sledovali seriál černobíle. Je zajímavé, že když francouzská televize poprvé seriál nabídla BBC, ta ho odmítla jako divný a těžko přeložitelný do angličtiny. Potom ho však vedení programu posunulo Ericu Thompsonovi, který se ujal jeho přizpůsobení britskému publiku. Thompson se stal hlavním tvůrcem a vypravěčem, pustil si originální francouzskou verzi bez zvuku, a při sledovaní začal psát svůj vlastní scénář a nové příběhy, které se podle něho hodili k obrazu. Každé postavičce vymyslel nové jméno a jiný hlas a do dialogů přidal více vtipu a ironie. Vysílání této „nové verze“ začalo roku 1965 a zbytek je historie.

Thompsonova manželka říká: „Zatím, co jsme s našimi dvěma dcerami házely kamínky do vody, Eric si sedl za kriketový stolek a se skleničkou whisky v ruce psal nové dialogy. Promítal si filmy na starém projektoru, který ovládal nohama. Skutečně pracoval tvrdě.“ Kouzelný kolotoč se v Británii stal televizní legendou a stal se prvním zábavným programem, který BBC vysílala každý všední den. Pětiminutový úsek přímo před večerními zprávami mu zajišťoval vysokou sledovanost, někdy až osm milionů diváků. Zdánlivě dětsky nevinná animovaná pohádka však obsahovala i vtipné postřehy pro dospělé, takže ji sledovalo více generací a i dospělí lidé chodili z práce domů, aby stihli nový díl. Svým uvolněným stylem a reálným pohledem na život přinášel pohodu a stal se přímo kultem. Nejslavnější větou celé série se stala Zebedeeho rčení „Je čas jít do postele“, která každý večer spolehlivě uložila děti ke spánku.

Když se po dvou letech BBC pokusila přesunout vysílání Kouzelného kolotoče o hodinu dříve, široká masa diváků vyjádřila nespokojenost. Oxfordští studenti sepsali a šířili petici, jejíž velká podpora přinutila televizi vrátit pohádku do původního času. Britské královské letectvo RAF dokonce nazvalo po psíkovi Dougalovi jeden vrtulník a jedna žena pojmenovala svoji dcerku Zebedee.

Ve Francii vysílání seriálu skončilo v roce 1971, ale nové díly v Británii umožnili ve vysílání pokračovat až do roku 1977. Čtrnáct let po skončení vysílání však BBC zjistila, že 39 původních epizod nebylo nikdy odvysíláno a opět je zařadila do programu. Roku 1982 Eric Thompson bohužel zemřel a na jeho místo vypravěče nastoupil Nigel Planer. Zajímavé je i to, že v roce 1972 vznikl na motivy seriálu první celovečerní TV film „Dougal a Modrá kočka“. Figurky postaviček Kouzelného kolotoče, samotný kolotoč a různé hry s jeho tematikou jsou mezi dětmi také dnes velmi oblíbené.

Robbie Williams říká, že přijetí nabídky na dabování jedné postavičky je jeho pokus o překonání svého dětského traumatu: „Když jsem byl malý, bál jsem se té animace. S Doktorem Who jsem neměl problém, ale vždy když začal Kouzelný kolotoč, schoval jsem se za gauč.“

Premiéra 14. července 2005

Režie………………….Dave Borthwick, Jean Duval, Frank Passingham
Scénář………Paul Bassett, Serge Danot, Tad Safran, Raolf Sanoussi, Stephane Sannousi
Hudba………………….Mark Thomas
Vizuální efekty…………Graham Clark, Daniel Esperanssa
Animace………………..Benoît Gagné, David Hubert, Fernando Pazos
Výroba…………………Pathé

Hrají:
Petr Rychlý………………..Dylan
Pavel Kříž…………………..Brian
Jiří Práger………………….Dougal
Zuzana Slavíková………Ermintruda
Vladimír Brabec………….zlý čaroděj
Zdeněk Junák……………..hodný čaroděj

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • To může být hezký představení. Už jen podle toho,kdo tam hraje si myslím,že mě by se to líbilo. Mám ráda Rychlýho,Kříže,Brabce. Slavíkovou znám jen ze soutěže -Máte padáka. Herečka může být dobrá..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist