Rozštěp rtu a patra? No a co, žádná tragédie

Rubrika: Onemocnění a léčba

Po narozeníV dnešní době už rozštěp rtu a patra není taková „tragédie“, jak si mnozí a mnohé z vás asi myslí, ale také se asi někdo z vás pozastaví nad tím, jak to mohu tvrdit a být si tak jistá. Mohu, jsem totiž také jedna z „nich“…


Narodila jsem se v roce 1975 s oboustranným rozštěpem rtu a patra v rodině, kde toto postižení nikdo nikdy neměl. Příčinou byl asi zánět močového měchýře, který prodělala moje mamka na počátku těhotenství, a jeho nevhodná léčba. Ale to už dnes nikdo nezjistí. Z vyprávění vím, že mne mamka poprvé viděla asi druhý den po porodu, kdy mne převáželi do kojeneckého ústavu, a z inkubátoru na ni zíraly dvě veliké tmavě hnědé oči, které mi zůstaly dodnes. Bylo to proto, aby se mohla vzpamatovat z porodu a následně mi věnovat náležitou péči.
Můj pobyt v ústavu a také odloučení od rodiny se trochu protáhl, protože kromě nízké porodní váhy (2000 g), rozštěpu, kojenecké žloutenky se ještě přidal zápal plic a mnozí měli obavu, že bych toto vše nemusela přežít, tak nedoporučili ani návštěvy s tím, aby si na mne rodiče (teda mamina, taťka byl tou dobou na vojně) moc nezvykli. Ale jsem velká bojovnice, vše jsem zvládla a mamka za mnou začala docházet, aby se naučila, co a jak se mnou (krmení stříkačkou, pokládání, apod.)
1 rokPo příchodu domů mí rodiče kontaktovali rozštěpové centrum v Brně a nastal 28mi letý koloběh návštěv u různých lékařů, různé zásahy a operace. První operaci jsem prodělala někdy mezi 3. a 4. měsícem a byl mi sešit ret p. prof. Kubáčkem, který v té době zkoušel nějakou novou metodu. Ta se neosvědčila a po cca 8mi takto operovaných pacientech byla změněna (výsledek této operace mi byl opraven až v dospělosti, ale o tom níže). Je fakt, že tuto operaci si doopravdy nepamatuji. Další, která proběhla mezi 3. a 4. rokem, si již vybavuji. Lékaři mi vytvořili měkké patro. Ale největším zážitkem pro mne byla rvačka s pacientem o stavebnici lego.
Při odjezdu domů jsme dostali instrukce co a jak a krom jiného mi měla být podávána tekutá strava. Tak jsem se hned v autě zakousla do rohlíku.
Další operace následovala za dalších 10 let. Mezitím jsem se učila mluvit, minimálně 1x měsíčně jezdila na ortodontické kontroly k p. prof. Šimečkovi a nosila snímatelná rovnátka. Nejprve jsme rovnali spodní předkus a potom horní oblouk. Ó jé, se mnou si tedy užili. Někdy jsem je nenosila, nebo si je neutahovala a nebo také ztratila. Jedna příhoda za všechny:
Byla jsem asi tak v mírně předškolním věku. S našima jsem byla nakupovat v místních potravinách. Poté, co jsme vyšli ven, se mne zeptali na to, kde mám rovnátka. Řekla jsem „TAM“ a ukázala na trávník před obchodem. V té době dosti vysoký. Tak se našlo pár dobrovolníků, trávník (30 x 10 m) posekali, ale „aparátek“ nenašli. Tak se jelo neplánovaně do Brna, aby mi udělali nový. Jé, já to tenkrát schytala. Od rodičů i od pana doktora. A teď by jste chtěli určitě vědět, kde rovnátka byla? Tak já vám to prozradím. Doma, v ložnici za postelí, a našla se při malování.
Bez zubůTakže během toho času se mi vyměnily první zuby za druhé, některé se srovnaly, některé se musely vytrhnout, aby se mi tam všechny vešly (např. 5 zubů ve 2 dnech) a napasovaly tak, jak měly. Ale zase na druhou stranu mi některé chyběly, nebo z nich byly jen takové „paskvily“. Ve 14ti letech jsem šla na další operaci, kde mi pomocí kostních štěpů z kyčle vytvořili tvrdé patro. Tak tuto operaci si již pamatuji velice dobře. Kolečkové křeslo, které bylo v pokoji, když jsem se probrala z narkózy, mne velmi překvapilo. A mnohem víc vyděsilo, když mi řekli, že je pro mne. „Puberťačce“ před operací nesdělili, že se pár dnů na tu operovanou nohu nebude moci postavit. Slzy tekly proudem. A další poté, co jsem se viděla v zrcadle. Protože jsem měla čelisti „vyhozené z pantů“, tak mi obličej hrál všemi barvami a v oku jsem měla navíc prasklou cévku, takže krevní výron, a výsledek toho všeho byl, že když přijeli na návštěvu rodiče se sestrou, tehdy 9ti letou, tak ta prohlásila: „Jdeme pryč, mě se nelíbí“. Ach jo, vyloženě jsem si to „užívala“.
Vozík jsem odstavila cca po 10ti dnech a učila se chodit. Baštila tekutou stravu, potajmu „ředěnou“ něčím pevným, jako jsou sušenky, slanina, rohlíky,… a těšila se, až půjdu domů. Pobyt byl asi na 3 týdny a potom ještě 3 týdny jsem byla doma. Operace proběhla v březnu a tělocvik byl pro mne do konce školního roku tabu. Jizva se mi postupem času stáhla, ale kyčel je citlivá dodneška a spousta nábytku má rohy „tak akorát“.
Ona puberta byla vůbec složitým obdobím. Dost často jsem si říkávala PROČ JÁ? A těch slziček. Ale to už je nyní za mnou. V 18ti letech, po skončení vývoje, mi chybějící zuby nahradili můstkem, upravili dolní dáseň, aby mi spodní zuby nevypadali a mohlo se konečně přejít k plastickým operacím. Od svých 18 do 28 let jsem jich absolvovala 8 – 10. Přestala jsem je počítat, jen vím, že interval mezi nimi byl 1 – 1,5 roku.
Právě tehdy mi opravili i ret udělaný „špatnou metodou“. Veškeré tyto operace byly prováděny pouze v lokálním umrtvení a někdy už ani to nezabíralo. Ale pan prof. Bařinka z kliniky K.E.I. Pharma v Brně má zlaté ručičky a to je prosím narozen v roce 1927 a stále pracuje.
Po jedné z plastikVdávala jsem se ještě před skončením léčby a manžel spoustu zákroků absolvoval vedle mne a byl mi vždy velkou oporou. Když jsme chtěli miminko, samozřejmě až po poslední operaci, a já se ptala na možnost výskytu této vrozené vady, tak mi bylo řečeno, že testy předem se již nedělají, že veškerá populace má cca 4-10% pravděpodobnost, že miminko bude mít tuto vývojovou vadu. Doporučili mi kyselinu listovou a já se jejich radou řídila. Náš syn má dva roky a je naprosto v pořádku.
Všem současným i budoucím rodičům dětí s touto vadou bych chtěla vzkázat, že i když je to nepříjemné, tak jsou na světě mnohem horší věci a všechno se dá zvládnout tím správným přístupem. Jediný rozdíl, který jsem jako dítě pociťovala, byly časté návštěvy lékařů, kteří mimochodem byli a jsou velice milí. Nikdy jsem si nepřipadla „jiná“ a řádila s ostatními dětmi o stošest. Navíc díky přístupu mých rodičů, a vlastně i celé rodiny a okolí, jsem se necítila „postižená“ (krom pár pubertálních let). Byla jsem prostě normální dítě s normální výchovou, vzhledem ke své tvrdohlavosti spíš přísnější, a myslím si, že dnes je ze mne zdravě sebevědomá žena, na které většina lidí nic nepozná (ani fyzicky, ani psychicky).

 

Napsal/a: Julie75

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • bamiska

    tak jsem ráda že jsem dočetla až do konce, vůbec jsem netušila že je to běh na tak dlouhou trat, obdivuju pisatelk i když píše, že jsou horší věci a že se to dá, určitě to není jednoduché a je fajn mít kolem sebe lidi které ji podporovali…hodně štěstíčka do života…

  • Anonymní

    Ano, přesně tak to mám i já . Je mi 19 a doufám, že to nebudu trvat dlouho a dočkám se konce.:)) Přeci jenom 12 operaci už je taky dost:)))

  • Julie,máš můj obdiv:-) I když píšeš ,že ses nikdy necítila jinak,stejně jsi silná osobnost. K

  • to je krásné

  • Anonymní

    Ano, přesně vím o čem je řeč. Moje nyní již 13letá dcera se narodila se stejnou vývojovou vadou a v podstatě mohu říci,že praxe je zřejmě stále stejná. Tytéž operace, tytéž komplikace. Vše vždy zvládla až obdivuhodně dobře a nic jsme nemuseli příliš řešit. Prostě stalo se, tak musíme bojovat, co také jiného? Po operaci vkládání kostních štěpů do patra již večer po operaci chodila po pokoji a jediné co ji dokázalo rozhodit bylo, že nemůže po návratu z nemocnice rovnou sednout na kolo. Nijaké omezení si nikdy nepřipouštěla, spíš naopak. Občas ji musíme docela dost krotit.
    Co říci na závěr? Tragédie to rozhodně není, ale určitě bych tuto zkušenost nikomu nepřála a zažít znovu bych to celé taky nezvládla, ale když člověk neví, co ho všechno čeká ……. ?
    Pletýnka

  • Dáša P.
    Dáša P.

    No teda, lehké to určitě nebylo.
    Chodila jsem na základce do třídy s holkou, co měla stejný problém. Nesla to těžce a děti na ni uměly být pěkně hnusné. Hodně jsem se s ní kamarádila v 7. a 8. třídě, spaly jsme jednou spolu i na táboře pod stanem. Často v noci plakávala. Ikdyž navenek hrála „hrdinku“, měla jsem možnost nahlédnout jí do dušičky. Byla moc fajn, ale tak nějak trochu smutná.

    A dnes je z ní fakt hezká ženská, má nádhernou zdravou holčičku a muže, který je má obě rád.

    Jistě, že to stojí za to, bojovat (ono nic jiného člověku ani nezbude). Jen té bolesti kdyby u toho tolik nebylo. Ať fyzické, či duševní…
    Julie, gratuluji k velmi pozitivnímu přístupu. Zocelilo Tě to, to jistě. Zkušenost k nezaplacení.

  • Julie, klobouk dolů, zažila sis toho opravdu hodně. Souhlasím s tebou, že se stávají horší věci. Myslím, že hlavní je přístup rodiny a okolí, pokud se všichni chovají přirozeně, není důvod mít pocit nějakého „handicapu“.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist